Ruská reprezentace se v poslední době nemůže pochlubit zářnými úspěchy svých skokanů na lyžích. „Sborná“ má bohatou tradici především v ledním hokeji, zástupci dalšího zimního sportu musejí o každý dílčí úspěch tvrdě bojovat, často však jejich snažení hatí vážná zranění.
[b]Vassiljev zraněn, kdo jej nahradí?[/b]
Hned úvod sezony naznačil, kam se budou kroky ruských bohatýrů ubírat. Nejprve připomeňme, že dosavadní největší osobnost současného ruského skoku – Dimitrij Vassiljev – načal sezonu jako zraněný a do kolotoče SP se dostal až na Turné, předtím startoval pouze 5-krát v CoC (z toho bodoval jen dvakrát). Ale ani v jednom z vrcholů sezony se nepotkal s bývalou formou, což pokračovalo v podstatě až do konce sezony (28. místo v Sapporu bylo jeho jediným bodovým přísunem). To značně nabouralo snahy ruské ekipy o slušný týmový výsledek v závodech družstev a ruský trenér Alexander Sviatov se tak musel poohlédnout po novém lídrovi týmu, který by pozvedl tým blíže k elitní osmičce družstev ve SP.
Foto: Dimitrij Vassiljev (zdroj: olympic-spirit.blogspot.com)
[b]“Spasitelem“ Rusů byl Pavel Karelin[/b]
Jednotlivcům začal na začátku sezony dominovat jednadvacetiletý skokan z Nižného Novgorodu – Pavel Karelin. Dobré jméno si udělal již v letní Grand Prix, kde bral konečné desáté místo. Světový pohár pak načal osmou příčkou s týmem Ruska v Kuusamu. Ale individuálně to vyšlo až v Engelbergu, kde po skvělých kvalifikacích vybojoval senzační sedmé a čtvrté místo! I na Turné se v kvalifikačních pokusech nezhoršoval, ba právě naopak. Vytěžit z toho dokázal především stříbro ve větrném Ga-Pa (vyrovnání jeho největšího dosavadního úspěchu kariéry). Když už se probojoval do elitní desítky SP a nemusel tak v Bischofshofenu skákat kvalifikaci ihned této výhody využil. V závodě na to však doplatil a skončil 32. Karelin poté výsledkově stagnoval. Sice i nadále bodoval, ovšem do TOP 10 už se nedostal a nejlépe skončil 17. na MS v Oslu na velkém můstku. Nakonec z toho byla vcelku povedená sezona a 23. místo v konečném hodnocení.
Foto: Ruská jednička Pavel Karelin (autor: Michaela Vondrášková)
[b]Hledání ideálního složení týmu[/b]
Rusové marně hledali, koho postavit ke Karelinovi tak, aby z toho byl ucházející výsledek z týmových soutěží. I závody jednotlivců naznačily, že za Karelinem je docela propastná mezera a to i přesto, že slušné výsledky vykazoval občas i Denis Kornilov. Pro něj však byly vrcholem tradičně méně kvalitně obsazené závody v Japonsku. Sapporo přineslo Kornilovovi 9. a 11. místo a největší bodový přísun sezony. Ještě jednou se přiblížil elitní desítce, a to při letech ve Vikersundu (13. příčka) a celkově byl druhým nejlepším Rusem v bodování SP (37. místo).
Foto: Denis Kornilov (autor: Michaela Vondrášková)
Když se podíváme na další členy ruské „Sborné“, v TOP 50 konečného pořadí SP 2010/11 bychom je hledali marně. Jak Vassiljev, tak Ilja Rosljakov nebo mladý Roman Sergejevič Trofimov, se v sezoně marně snažili dobít místa bodovaná a mnohdy se ani nekvalifikovali do závodů. Žádný z nich tak nedokázal „ukořistit“ více, jak 3 body v konečném hodnocení.
Foto: Roman Sergejevič Trofimov (autor: Michaela Vondrášková)
[b]Výměna trenéra – nový impuls?[/b]
Server skoky.net již dříve informoval o novém muži na trenérské pozici. Alexandera Sviatova střídá rakouský tandem Richard Schallert – Gerhard Hofer. Sviatov pak i nadále zůstane u ruské reprezentace v neméně důležité roli.
Foto: Odcházející trenér „sborné“ Sviatov (autor: Vendula Bittnerová)
[b]Skokanky vyhlížejí na Soči 2014[/b]
Nejlepší ruskou závodnicí byla až 43. Alexandra Kustova, která nedokázala v sezoně vybojovat více než dvě 13. příčky (obě v Ljubnu). Rusky tak spíše rozradostnila zpráva, že budou moci své umění ukázat na nejvyšší úrovni – na domácích ZOH v roce 2014, které bude hostit ruské město Soči. Navíc od příští sezony se budou pokoušet o lepší výsledky také ve SP.
Hlavní foto: Ruská vlajka (zdroj: russian-flag.org)