Švýcarský fanoušek měl v posledních sezonách vždy důvod k radosti, co se výkonů Simona „Simiho“ Ammanna týkalo, ale v týmových soutěžích Švýcaři už několik dlouhých let většinou nestartují, protože k Ammannovi a Kuettelovi zkrátka nebyla a není další dvojka skokanů do party. A nejinak tomu bylo i v letošní sezoně.
[b]Simon Ammann – a kdo dál?[/b]
Výsledky posledních ročníků Světového poháru ve skocích na lyžích jasně naznačují, kdo z 99% tvoří úspěchy švýcarských skokanů – je to bezpochyby fenomenální Simon Ammann, přezdívaný též Harry Potter. Tento usměvavý chlapík, jenž letos oslaví kulatých 30 let, se nechal slyšet, že i nadále bude létat za švýcarské barvy. Ukončil tak napjaté očekávání svých fanoušků, které rozrušil svým předchozím prohlášením. Na konci poslední sezony se totiž rozhodoval, zda se skoky neskončí podobně, jako jeho týmový kolega Andreas Kuettel.
Nakonec tedy pokračuje a pro švýcarský skok je to rozhodně dobrá zpráva. Letošní sezonu ukončil Ammann s bilancí 3 vítězství (v Ga-Pa, Zakopaném a Lahti), jedné druhé pozice a šesti třetích příčkách. Jen dvakrát letos skončil v závodě mimo elitní desítku, ani tomu však letos nemohlo stačit na fenoména sezony – Thomase Morgensterna.
Foto: Simon Ammann (autor: Michaela Vondrášková)
Naopak o dva roky starší Ammannův reprezentační kolega, rodák z Einsiedelnu se zářivým úsměvem – Andreas Kuettel – ukončil letošní sezonu ještě dříve, než se oficiálně uzavřela finálovým podnikem na Letalnici ve slovinské Planici. A vybral si pro svou derniéru závody vpravdě mistrovské – na MS v norském Oslu obhajoval svůj životní úspěch z Liberce 2009, ale ani on sám nevěřil, že by se po špatné sezoně mohl pokusit o obhajobu titulu. Po symbolickém vpuštění do nájezdové stopy svým otcem zakončil Andreas svou kariéru 29. místem (nejlepším výsledkem sezony).
Kuettel se letos opravdu na můstcích nepředvedl, v konečném hodnocení SP nemá zapsaný ani jeden bod, lépe se mu nevedlo ani v CoC, kde si připsal celkově 52. příčku, vybojovanou především dvěma pátými místy ze čtyřech absolvovaných závodů. Podobně „katastrofálně“ si vedl např. i Harri Olli, jenž skončil kariéru ještě dřív, než Kuettel.
Foto: Andreas Kuettel po boku „Simiho“ (autor: Michaela Vondrášková)
[b]Naděje do budoucna[/b]
Když se podíváme na ostatní skokany „země helvétského kříže“, pak musíme zaostřit zrak a poohlédnout se daleko za elitního švýcarského borce Ammanna. V konečném hodnocení SP jeho reprezentační kolegy nenajdeme, i když se o bodový zápis snažili, mj. i na domácí půdě v Engelbergu.
O soutěž níže, tedy v Kontinentálním poháru, už jejich jména figurovala a jednotlivé výsledky napověděly, že ani týmové závody bez Kuettela nemusí být v budoucích letech utopií. Za usměvavým Andym (nejlepší ze Švýcarů v CoC – 52. místo, 124b.) se umístil o pár příček horší Marco Grigoli. Teprve 20-letý mladík se již druhou sezonu snažil probojovat do závodů SP, ovšem zatím se mu tolik nedařilo. Lépe si vedl v CoC, ze tří závodů ukořistil jednu třetí příčku a jedno páté místo (57. místo, 114b). Na juniorském MS v Otepää se blýskl pátou pozicí v individuálu, šestý byl s týmem Švýcarska.
Foto: Marco Grigoli (zdroj: landbote.ch)
Dalším vyslancem alpské země je stejně starý Gregor Deschwanden, nejlépe v CoC pátý ve finále na polské Wisle (71. místo, 67b.), přičemž mladičký Švýcar se prozatím prezentuje především na juniorské úrovni a ve FIS Cupu.
Foto: Gregor Deschwanden (zdroj: skokinarciarskie.pl)
Třetím do party byl v hodnocení CoC Pascal Egloff, který se ale vinou jediné účasti v seriálu v německém Brotterode zapsal do konečného pořadí jen desíti body a skončil ve druhé stovce (115. místo). Stejně jako jeho o rok starší kolegové Grigoli a Deschwanden, má ale šanci na mnohem větší úspěchy, které by mohly Švýcarsko katapultovat na příčky vedle skokanských mocností, jak tomu bylo v minulosti. Trio mladíků se bude vedle ostřílené hvězdy Ammanna snažit získávat především tolik cenné zkušenosti.
Foto: Pascal Egloff (zdroj: pascalegloff.ch)
Tak či onak, Švýcaři marně vzpomínají na poslední dílčí úspěch svého týmu. V sezoně 2009/10, tedy těsně po zlatém šampionátu Andrease Kuettela, dokázali švýcarští skokané (Kuettel, Francais, Egloff, Ammann) ve finském Kuusamu bodovat šestým místem. Pryč jsou doby, kdy tým Švýcarska tvořili takoví skokané, jakými byli např. Sylvain Freiholz, Bruno Reuteler, či Marco Steinauer. A tito borci dokázali pravidelně skákat týmové závody SP kolem šestého místa.
Teď budou mít pozici zase o něco složitější, ovšem věřme, že kouč Martin Künzle nabudí své svěřence k lepším výkonům a ještě větší podpoře výborného „Simiho“. Uvidíme, zda následující sezona nebude tou definitivně poslední v Ammannově bohaté kariéře.
Foto: Ammann s koučem Martinem Künzlem (zdroj: ski-jumping-skokani.blog.cz)
[b]“Ženského Simiho“ Švýcarky nemají[/b]
Prapor ženského švýcarského skoku držela v letošní sezoně CoC pouze sesterská dvojice Sabrina a Bigna Windmüllerovi. Starší Sabrina jen těsně porazila v konečném pořadí Češku Vladěnu Pustkovou a skončila 34. (128b.), nejlépe si vedla na německé půdě v Braunlage, kde skončila na rozmezí TOP 10 (12. a 10. příčka). Její mladší sestra Bigna se umístila 44. (50b.) a ani jednou se v závodech CoC neprobojovala do elitní dvacítky.
Foto: Bigna Windmüller (zdroj: ladiesskijumping.com)
Hlavní foto: Švýcarský fanoušek (zdroj: bleacherreport.com)