Jaká byla uplynulá sezona z českého pohledu? Smutné závody střídala příjemná klání plná emocí, kde si čeští borci vylepšovali osobní maxima. I přesto by se dalo české skokanské představení (za celý tým) za sezonu 2010/2011 označit spíše za průměrné – bez úspěchu na MS, Turné čtyř můstků či v týmových kláních.
SHRNUTÍ SVĚTOVÉHO POHÁRU
Celkový počet bodů v pořadí národů zůstalo trochu za očekáváním. 1091b, které vybojoval český výběr za 31 závodů, nashromáždili první Rakušané za 5 klání, druzí Norové za 7. Až deváté místo tedy není důvodem k velkým oslavám. Že Češi nepřekonají rakouské hvězdy nebo norské Vikingy se dalo očekávat, v současné formě nebylo k dostižení ani Polsko, Německo či Finsko. Ale šesté místo Japonska a 7. Slovinska byly rozhodně hratelné. Smutné je, že Češi nestačili ani na Švýcarsko – respektive Simona Ammanna, protože on jediný přispíval do bodové pokladničky země helvétského kříže.
7 x umístění v TOP 10 – 1 závod bez bodů – 8 jednatřicátých míst!
Začátek sezony v mrazivém Kuusamu ve Finsku nedopadl pro české závodníky příliš dobře. Hned na úvod při týmovém klání přišla první nepříjemnost. Roman Koudelka nemohl kvůli nekompletnímu vybavení nastoupit ke svému skoku. V obrovském mrazu mu praskl kolíček na botě, který jistí lyže. Nový kolíček mu bohužel nebyl poskytnut v časovém limitu první série a Roman byl diskvalifikován. Lukáš Hlava, Jakub Janda i Antonín Hájek své pokusy odskákali. Pouze tři skoky však v závodě čtyřčlenných družstev nestačily na více než 10. místo. Naštěstí to byl jediný pokažený – bezbodový český zápis. Individuální závod byl již o mnoho veselejší. 17. Jakub Janda, 18. Roman Koudelka a 22. Jan Matura přihodili první body na české konto.
Půda v Kuopiu a Lillehammeru již tak úrodná nebyla. Poté již vyhlíželi čeští borci 11. a 12. prosinec a SP v Harrachově. Bohužel ale vítr opět zaúřadoval. Stěží byla odskákána kvalifikace, obě klání byla po dlouhém čekání zrušena. Na další štaci SP ve švýcarském Engelbergu si Jakub Janda stanovil letošní TOP výsledek – 15. místo. V rodném městě Andrease Kuettela se uskutečnila také první náhradní soutěž za zrušený Harrachov.
Na přelomu roku byla na programu jako již tradičně série Turné čtyř můstků. Nejvíce bodů přinesla hned první zastávka v bavorském Oberstdorfu, nejméně naopak poslední v salcburském Bischofshofenu.
Po zklamání na Turné přišla další šance a výzva v podobě domácího prostředí. Na mamutím můstku na Čerťáku se čeští chlapci – jak se říká – vytáhli. Ačkoliv se sešlo pod můstkem asi nejvíce polských fandů, také české vlaječky nebyly ojedinělé. Právě domácí půda se stala tou bodově nejúrodnější. Roman Koudelka poprvé v kariéře vystoupal na stupně vítězů ve SP (3. místo)! Bonusem k pódiovému umístění bylo vylepšení osobního délkového rekordu na 211m. Životní umístění si zde připsal také 10. Borek Sedlák.
Po euforii přišla dlouhá cesta do země vycházejícího slunce – Japonska. A k radosti nabuzených fanoušků pokračovali čeští skokani na úspěšné vlně“. V Sapporu překonal pro změnu 5 let staré maximum Jan Matura, jenž byl blizoučko pódiu (4. příčka). V oblíbeném Zakopanem s vždy výbornou atmosférou již čeští reprezentanti tak kvalitní výkony nepodávali. Nejinak tomu bylo v Team Tour v Německu, na monumentálním leteckém můstku v norském Vikersundu nebo ve finském Lahti. Sezona jako obvykle končila ve slovinské Planici. Závěr můžeme hodnotit kladně. 6. pozice z týmového podniku bylo nejlepším počinem české družiny za celou sezonu. Ani poslední závod nebyl rozhodně ostudný, právě naopak. Mezi TOP 30 Světového poháru se probojovali Roman koudelka (19.) a Jan Matura, jenž si mohl v jednokolovém větrném závodě zvednout sebevědomí 13. příčkou.
Roman Koudelka
Roman Koudelka prožil, co se týče celkového hodnocení SP, jednu ze svých dvou nejlepších sezon. Oproti té minulé, kterou se protrápil, tedy nastalo obrovské zlepšení (tehdy 63.). Z 26 závodů 17x bodoval a z toho 4x se vešel do TOP 10. Na domácí půdě v Harrachově vylepšil obě svá maxima – bodové i délkové. Za rekordních 211m ukořistil nejnižší pódiový stupínek. Vroubkem v sezonním výčtu představuje však neúspěšné Turné (30. místo) a mistrovství světa. V Oslu si Roman připsal své dosavadní nejhorší umístění z MS – 35. pozici (a 22.). Oproti domácímu šampionátu před dvěma lety je to velký propad. V celkovém hodnocení SP českému týmu jasně kraloval – na konečné 16. příčce. Ještě o 5 místo výše vyšplhal v leteckém SP, kde porazil mimo jiných i sesazeného světového rekordmana Bjoerna Einara Romoerena.
zdroj: ČTK
Jan Matura
Stejně jako Koudelka také Jan Matura zaznamenal TOP umístění v pořadí SP a k tomu i nejlepší výsledek v kariéře. To se mu podařilo následující víkend po harrachovském – v japonském Sapporu, kde skončil 4. a 10. A to nebyly jeho jediné příčky v bodované třicítce. Z 23 závodů bral body 12x – plodná byla zejména první polovina sezony a poté její závěr. Nejúspěšnější sezonu zakončil na celkovém 27. místě ve SP a 23. v leteckém SP.
autor: Vendula Bittnerová
Jakub Janda
Jakub Janda nepředvedl to nejlepší, co v něm je. Ačkoli se do TOP 30 vešel 12x, velký bodový příděl neukořistil, navíc vynechal závody v Sapporu a poslední klání ve slovinské Planici. Maximem se mu stala 15. pozice ze švýcarského Engelbergu. Jakub se stal také největším českým smolařem, 4x skončil těsně za postupem do druhého kola – tedy 31. Jednu z horších sezon zakončil na konečné 34. příčce.
autor: Vendula Bittnerová
Lukáš Hlava
Lukáš Hlava nesbíral kvanta bodů, umístění ve třetí desítce mu vynesla konečně 50. místo v pořadí SP (na bodech 10x). TOP výsledkem sezony mu byly 23. pozice z finského Lahti a švýcarského Engelbergu. Chvilka radosti přišla pro Lukáše při letech v Oberstdorfu, kde si vylepšil délkový rekord na 207m.
autor: Vendula Bittnerová
Borek Sedlák
Borek Sedlák byl také jedním z našich šťastnějších reprezentantů. Vylepšil si nejlepší umístění a premiérově se představil na mistrovství světa, kde se dostal do TOP 30. Borek zodpověděl ochotně redakci skoky.net několik otázek k uplynulé sezoně 2010/2011. Jak sám zhodnotil své představení a co ho mrzí? Čtěte níže..
Kýžená třicítka v konečném hodnocení SP nevyšla, zaujal jsi 48. příčku, i tak je to Tvé druhé nejlepší umístění ve SP v kariéře. Jak hodnotíš uplynulou sezonu, v níž jsi ukořistil premiérově TOP 10 v domácím harrachovském závodě?
Hodnotit uplynulou sezónu je pro mne poměrně těžké – zažil jsem jeden z nejkrásnějších závodů ve své kariéře, když jsem se umístil na 10. místě v domácím prostředí a na tento závod budu dlouho rád vzpomínat, protože atmosféra byla úžasná a já jsem si ten závod opravdu užil.
Ve zbytku sezóny jsem ale poté nasbíral méně bodů, než jsem sám očekával, a i když jsem avizoval nepoměr srovnání letní a zimní sezóny, tak na základě úspěšné letní sezóny jsem od sebe očekával větší bodový přísun, než tomu pak bylo. Zejména další výsledky v leteckých závodech mne zklamaly, jelikož jsem si v těchto závodech věřil, ale podle svých představ v nich už tak úspěšný nebyl. To je ale sport a já věřím, že si úspěšné lety zase vyberu v příští sezóně, kdy se koná MS v letech na lyžích a že tam budu úspěšný.
Hlavním vrcholem sezony bylo mistrovství světa v Oslu. Poprvé ses objevil v mistrovském závodě, kde jsi obsadil 27. místo. Jak sis premiéru užíval a s jakými pocity jsi z Norska odjížděl?
Při odletu na MS jsem otevřeně mluvil, na základě tehdejší formy, že umístění okolo 20. místa bych hodnotil pozitivně. Nakonec se ukázalo, že nepokazit druhý závodní skok v soutěži jednotlivců, tak bych tomuto cíli dostál a do top 20 se dostal. V závodě družstev mi nevyšel první skok, což mne hodně mrzelo, protože mým cílem bylo co nejvíce pomoct našemu týmu a nakonec nám k lepšímu umístění chybělo jen několik málo bodů.
Co se týče mých pocitů z premiéry na MS v klasickém lyžování a stejně tak pocitů, se kterými jsem odjížděl z Norska, tak Ty byly na základě některých skutečností, které se tam staly né zrovna optimální.
Jaká panovala atmosféra v českém týmu na MS? Mezi českými fanoušky bylo hodně diskutované především nasazování české čtveřice do závodů. Tři jména byla podle trenéra Davida Jiroutka jasná, rozhodnutí pak padlo mezi Tebe a Honzu Maturu..
Nezlobte se, ale na tuto otázku ohledně atmosféry v českém týmu na MS bych nerad odpovídal a pouštěl se do nějakého hodnocení té situace. Takže asi jen takto – rád zodpovím otázky vám (redakci skoky.net), ale opravdu není v mém zájmu se svěřovat se svými dojmy a pocity určité skupině lidí, která se na těchto stránkách anonymně prezentovala svými názory ohledně mé nominace do mistrovského závodu.
Upřímně přiznávám, že já osobně tyto komentáře nečtu a vím jen to, co se ke mně „donese“, takže útoky na svoji osobu beru s nadhledem, ale pokud někdo útočil na jednotlivé členy mojí rodiny, tak to mě mrzí, protože ti s tím neměli nic společného. Mylně jsem se domníval, že někteří autoři těchto komentářů na vašem serveru a stejně tak někteří ostatní vědí, že nominaci má na starosti trenér a že já nejsem ten, kdo rozhoduje o své nominaci do jednotlivých závodů a ….. nezlobte se, tím to pro mne končí, co se vysvětlování této situace týče.
Umístění v TOP 30 sis již připsal na Mistrovství světa i MS v letech, ale na ZOH se Ti to ještě nepovedlo, máš v plánu u skoků setrvat a atakovat onu třicítku v roce 2014 v Soči? V tomtéž roce bude Harrachov hostit mistrovství světa v letech…
Po letech, kdy jsem musel svoji energii a čas dělit mezi sport a studium se mohu nyní soustředit pouze na skoky. Díky tomu si mohu vytvářet dílčí cíle a myslet i na moji budoucnost, kterou bych ještě rád spojil s aktivní kariérou, a být členem našeho týmu při MS v letech na lyžích 2014 a na ZOH 2014 by pro mne bylo ctí. Dále pak ale doufám, že mým cílem nebude v příští sezóně, při MS v letech na lyžích a stejně tak při vrcholných akcích roku 2014, jen postup do TOP 30, ale že budu mít před sebou vyšší a hlavně reálné cíle.
P. S. Zdravím všechny fanoušky skoku na lyžích a za celý český tým vám děkuji za podporu v uplynulé sezóně! S pozdravem Borek S.
autor: Vendula Bittnerová
Nekompromisní bilance:
▪ pouze jeden závod bez bodů = pozitivum
▪ česká národnost magnet smůly: 8x z 28 závodů se na nešťastné 31. pozici umístil český reprezentant = 28,5% – největší smolař Jakub Janda (4x)
▪ 7násobné zastoupení v TOP 10
▪ 3x vylepšení TOP českého výsledku
▪ 2x padl osobní délkový rekord
——————————————————————————————
SHRNUTÍ KONTINENTÁLNÍHO POHÁRU MUŽŮ A FIS CUPU
Jestliže zhodnotíme uplynulou sezonu ve SP jako průměrnou, v Kontinentálním poháru se Češi v konečném pořadí umístili v šedi podprůměru, a to také proto, že se ani jeden reprezentant nezúčastnil a nebodoval ani v polovině závodů. Nejvýše figuroval až 37. Ondřej Vaculík. FIS Cup dopadl o něco lépe. V celkovém hodnocení se do TOP 30 vešli dva Češi – 21. Ondřej Vaculík a 27. Miloš Kadlec.
Ondřej Vaculík
Ondřej Vaculík je jediným českým reprezentantem, který vyzkoušel v uplynulé sezoně všechny tři mužské soutěže (SP, CoC a FIS Cup) a také ve všech bodoval. Ve SP si připsal 1 bod za 30. místo v Klingenthalu. V Kontinentálním poháru, v němž načal sezonu, zaujal 37. pozici (TOP výsledkem 5. příčka v Rovaniemi). Ve Fis Cupu skončil lépe – 21. (TOP výsledek 2. pozice ze Szczyrku).
autor: Michaela Vondrášková
Miloš Kadlec
Z 6 závodů v sérii FIS Cupu vybojoval Miloš Kadlec body postačující na 27. místo – dosud jeho nejlepší umístění v celkovém hodnocení. V CoC zatím udržuje čistý štít, ale vyrovnal své TOP umístění – 41. příčku – z minulého roku ze Zakopaneho. Velký posun zaznamenal na juniorském šampionátu – loni v Hinterzartenu skončil 67. a letos v Otepää na výborné 12. pozici!
zdroj: skijumping.pl
Robert Kubáň
Robert Kubáň se stal letošním juniorským mistrem ČR. V sérii FIS Cupu ukořistil 117 b a 44. místo, což představuje prozatím jeho nejvyšší umístění. Robert dostával šanci také v Kontinentálním poháru, kde po druhé v kariéře bodoval a stejně jako v roce 2009 se to povedlo v německém Brotterode.
autor: Michaela Vondrášková
——————————————————————————————
SHRNUTÍ KONTINENTÁLNÍHO POHÁRU ŽEN
Lucka Míková, Vladěna Pustková a Michaela Doleželová – trojka českých děvčat, kterým se „začaly“ plnit sny. Absolvovaly zřejmě poslední sezonu v CoC od té další je čeká vytoužený Světový pohár žen. Příjemnou novinkou a velkou motivací nejen pro česká děvčata budou také olympijské hry v Soči roku 2014, kde budou mít skokanky olympijskou premiéru. České reprezentantky vynechaly 8 z 20 klání (Vikersund, Notodden, Ljubno a Zao), na tom také ztratily body potřebné k vyšším příčkám než 33. místo Michaely Doleželové, 35. Vlaďky Pustkové a 46. Lucie Míkové.
Stejně jako muži také ženy v rámci Kontinentálního poháru odstartovaly sezonu ve finském Rovaniemi. Hned na úvod začaly české závodnice s velkou parádou – TOP umístění sezony si připsala 13. Michaela Doleželová, Vlaďka Pustková zaujala 17. místo. Na další štaci v Schonad-Schoenwaldu si své a zároveň české sezonní maximum připsala Vlaďka Pustková – 12. pozice. Závody v německém Hinterzartenu patřily spíše k průměrným – děvčata se objevila až ve třetí a čtvrté desítce výsledkové listiny. V dalším německém skokanském areálu v Braunlage přišel zase jeden ze slibnějších víkendů. Body si připsaly všechny tři Češky – 15. a 16. Michaela Doleželová, 18. a 17. Vladěna Pustková i 23. a 22. Lucie Míková. Slabší chvilka přišla o týden později v Brotterode – jediný podnik, v němž nebrala body ani jedna reprezentantka. V polském Zakopanem také nebyl důvod k velkým oslavám. Každopádně mohl českou trojku těšit fakt, že bodovala v obou dnech. Sezonu CoC ukončila děvčata předčasně v rakouském Ramsau, protože neodcestovala na závěrečné závody do Japonska.
Vladěna Pustková
TOP umístění sezony zaznamenala Vlaďka v německém Schonach-Schönwaldu. Na juniorském mistrovství světa v Otepää se stala nejúspěšnější z českých reprezentantek (21.). Na MS v Oslu se Vlaďka probojovala poprvé do druhého kola, ale spokojeností neoplývala, pomýšlela na vyšší příčky. Dobře rozjetou sezonu v CoC zakončila na 35. příčce.
autor: Michaela Vondrášková
Michaela Doleželová
Michaela Doleželová se opět stala mistryní republiky a českou jedničkou v pořadí COC, kde brala konečné 33. místo. Svůj nejlepší výsledek sezony zaznamenala ve finském Rovaniemi, kde skončila 13. Přelomovou akcí tohoto roku bylo mistrovství světa v Oslo. 28. pozicí nepřekonala Míša umístění z MS v Liberci, kde však skončila jen o příčku výše.
autor: Michaela Vondrášková
Lucie Míková
Lucka Míková může být s výsledky v sezoně spokojená. 22. pozice z Braunlage je jejím TOP výkonem v kariéře, stejně tak i 46. z celkového hodnocení CoC žen.
autor: Michaela Vondrášková
Hlavní foto: Česká vlajka (autor: Michaela Vondrášková)