Letošní sezona byla pro norské Vikingy jistě velmi úspěšnou a důležitou – Norsko hostilo Mistrovství světa v klasickém lyžování a též se zde otevřel nový největší můstek světa – Vikersundbakken. Úspěchy slavili především muži v SP, ženy v CoC neprožily zrovna nejvydařenější sezonu.
[b][u]SHRNUTÍ SVĚTOVÉHO POHÁRU[/b][/u]
Elitní tým mužů ze severu si nepochybně představoval, že se v letošní sezoně budou „zuby, nehty“ – podobně jako jejich vikinští předkové – prát o výsluní prvního místa v pořadí národů, ovšem zbylo na ně „až“ druhé místo – necelé 3000 bodů za Rakušany, z jejichž stínu se celou sezonu bohužel nevyklonili. I tak ale jejich sezona byla úspěšná, nejlepší Nor – Tom Hilde – se prodral do TOP 5 konečného pořadí.
53 umístění v TOP 10 – z toho 2 výhry – sbírka druhých míst z týmů
Předzvěst druhých míst přišla už během prvního závodu v Kuusamu, kdy ve složení Hilde, Jacobsen, Bardal, Romoeren zaostali za Rakušany. V individuálu dosáhli poměrně slušných výsledků – 3 skokani v TOP 10. V duchu podobných umístění pokračovali i v Kuopiu, až v Lillehammeru oslavili první individuální podium – třetí místo Toma Hildeho. Pozoruhodnější než to ale byl výkon do té doby téměř neznámého skokana – objevil se Rune Velta a v druhém závodě se vyšvihl hned na 10. místo! O příčku se pak zlepšil v Engelbergu a zastal v prvním závodě postavení nejlepšího Nora, zatímco hvězdy jako Evensen či Jacobsen pohořely.
Foto: Norové v Oslo (zdroj: sports.yahoo.com)
První závod Turné čtyř můstků v Oberstdorfu dle výkonů zatím nedával napovědět, že se Hilde stane třetím mužem konečného pořadí, ale ve větrném Ga – Pa Jacobsen vylétl na 4. místo. V Innsbrucku se Norové díky Hildemu dočkali dalšího bronzového podia a v Bischofshofenu dokonce vítězství! I když to chvíli vypadalo, že se na něho, jako posledního muže závodu nahoře, pozapomnělo kvůli započatým oslavám Morgensternova celkového prvenství. Vítěz Turné 2006/07 Anders Jacobsen obsadil celkově 10. místo, další Norové se seřadili až ve druhé desítce.
Skončilo Turné, přišel Harrachov, ale na prvních leteckých závodech se norská letka seřadila na přelom první a druhé desítky. Do země vycházejícího Slunce elita neodcestovala a nejlepší výsledky – 8. a 10. místo – zaznamenal Andreas Stjernen s Ole Mariusem Ingvaldsenem. Zářivější výsledky pak přišly v Zakopanem, další 2 pódiová umístění zásluhou Toma Hildeho a 5. pozice Bjoerna Einara Romoerena.
V Team Tour Seveřané opět zaostali na druhém místě za Rakušany. V týmovém willingenském závodu se umístili až na 4. místě a méně výrazné výsledky z dalších závodů doháněli až na letech v Oberstdorfu – Tom Hilde se umístil na 2. příčce a stejného výsledku dosáhli i v hodnocení týmové tour.
Chuť z předchozích závodů si hlavně Johan Remen Evensen spravil ve Vikersundu. Tento letecký můstek mu vyloženě „sedl“ a důkazem toho je nejen dvojnásobné vylepšení světového rekordu na 246,5 m, ale i vítězství a druhé místo ve 2 víkendových závodech!
Evensenův rekord – 246,5 metro – video
Foto: Johan Remen Evensen (aftenposten.no)
Po opojném Vikersundu přišlo Lahti – druhé místo v týmovém závodu, 4. příčka Anderse Bardala a přišel čas rozloučit se sezonou v legendární Planici. Jakoby symbolicky Norové získali věčné druhé místo v týmech a v individuálních závodech nezaznamenali větší dílčí úspěchy kromě Anderse Bardala, který se na poslední závody vyzbrojil formou a získal 4. a 5. místo.
Nejlepšími Nory v SP Hilde s Evensenem
Jednoznačně nejlepší Norem byl ve Světovém poháru Tom Hilde, v konečném pořadí získal 1187 bodů a 5. místo. Bohužel byl jediným v TOP 10, světový rekordman Johan Remen Evensen zaostal o 2 místa za nejlepší desítkou se 745 b, bývalý světový rekordman Bjoern Einar Romoeren skončil 14. (466 b), Anders Bardal 17. (441 b) a norskou TOP 5 uzavíral 23. Anders Jacobsen (357 b), který spíše než ve skocích slavil úspěchy v osobním životě, když se stal v lednu tatínkem malého Isaca.
Foto: Tom Hilde (zdroj: sports.yahoo.com)
Norům také po této sezoně odešel hlavní kouč týmu – Mika Kojonkoski, otázkou zůstává, jaká bude sezona pod vedením nového trenéra Alexandra Stöckla.
[b][u]SHRNUTÍ KONTINENTÁLNÍHO POHÁRU MUŽŮ[/b][/u]
Skokani v „druhé lize“ si vedli o něco hůře, než jejich kolegové ze Světového poháru, ale přesto i oni nebyli žádným propadákem, podařilo se jim 2x vyhrát a to sice ve Vikersundu a Kuopiu.
34 umístění mezi nejlepší desítkou, 2 triumfy
Hned v úvodním závodu na území finského Rovaniemi se Ingvaldsenovi podařilo obsadit poslední pódiovou příčku. V prvním závodu ve Vikersundu se pro změnu radoval z vítězství Kim Rene Elverum Sorsell a ve druhém se dostal na 3. příčku. Stejné umístění pak zopakoval i v Turecku, ovšem zbytek týmu za ním poněkud zaostával, postavení norské jedničky si udržel i v Engelbergu. Země vycházejícího Slunce ovšem Norům nepřinesla mnoho úspěchů, nejlepší umístění zde je 8. místo Kennetha Gangnese a 15. příčka Andrease Stjernena. Podobné výsledky zaznamenali i v korejském Alpensia Resort, až v Neustadtu se Stjernen blýskl 4. místem, který zastal pozici nejlepšího Nora společně s Brandtem i v Bischofshofenu.
V Brotterode zavítal po dlouhé době norský závodník na stupně vítězů, povedlo se to se 3. místem Vegardu – Haukoe Sklettovi. Na závody za oceán na můstky v Iron Mountain se vypravil jen malý zlomek norských reprezentantů, ale v Kranji již byli zase ve své nejsilnější sestavě a Stejrnen si vydobyl druhé místo. V Zakopanem na své úspěchy nenavázal a závody zde pro Nory nedopadly zrovna dobře. V Kuopiu se to ale obrátilo a přišla druhá výhra této sezony zásluhou právě Andrease Stjernena! Do TOP 10 se podařilo probojovat i Sklettovi a Sorsellovi. V polské Wisle přišel čas rozloučit se s Pohárem a zejména první ze závodů se Vikingům povedl, když se Sorsell umístil na 2. příčce a Sklett obsadil 5. místo.
Stjernen nejlepší mezi Nory v CoC mužů
Jednoznačně nejlepším norským skokanem Kontinentálního poháru byl Andrease Stjernen, který se v konečném pořadí umístil jako 9. s 573 body. Do TOP 10 hodnocení se těsně nedostal 12. Kim Rene Elverum Sorsell (492 b), o 2 příčky za ním 14. Vegard – Haukoe Sklett (460 b), 28. Kenneth Gangnes (237 b) a norskou TOP 5 uzavírá 34. Johan Martin Brandt (206 b)
Foto: Andreas Stjernen (zdroj: flickr.com)
[b][u]SHRNUTÍ KONTINENTÁLNÍHO POHÁRU ŽEN[/b][/u]
Pro norské bojovnice poslední sezona bez Světového poháru nedopadla podle jejich představ a přání a všechny závodnice spoustu klání také vynechaly. Přesto se jim alespoň jednou podařilo dosáhnout pódiového umístění!
Slabší sezona, 8 umístění do TOP 10
Zmíněným umístěním na stupních vítězů byla třetí příčka pro Line Jahr. Nejlepší výsledek sezony přišel v jejím úvodu ve finském Rovaniemi, Jahr si vydobyla i slušné 6. místo hned v dalším závodě, ale ostatním Norkám se již tak nedařilo. Na domácí půdě ve Vikersundu platila Jahr stále za nejlepší v týmu, ale byla „až“ 12. a v minulých sezonách excelující Anette Sagen dokonce 21. V Notoddenu trošku poupravila reputaci týmu opět Jahr se Sagen svým 5. a 8. místem. Na podobný výsledek čekali dalších 6 závodů. Až v Brotterode se Sagen umístila jako 9., jinak se ženská norská letka řadila do druhé desítky a níže. V Ramsau am Dachstein si Sagen dokonce o 3 příčky polepšila. Závody v Hakubě byly zrušeny a do Zao neodcestovaly, takže toto umístění zůstává posledním nejlepším výsledkem ženské norské sezony.
Nejlepší Anette Sagen
Roli nejlepší Norky sezony se zhostila Anette Sagen, která se umístila v konečném pořadí na 16. místě s 296 body. Následovala ji 20. Line Jahr (239 b), 38. Maren Lundby (98 b) a 45. Silke Sprakehaug (46 b).
Foto: Anette Sagen (zdroj: t-a-c.no)
Hlavní foto: Norská vlajka (zdroj: picsi.24.eu)