Tým německých skokanů na lyžích v letošní sezoně potkala řada zajímavých výsledků a individuálních výkonů. Jako celku se německým reprezentantům dařilo především na domácí půdě, i když týmové závody letos patřily především Rakušanům a jejich největšími soupeři byli kromě Němců skokané ze země fjordů – Norska.
[b]Zářil Freund, skončil Uhrmann[/b]
Stabilními členy německého výběru se opět stali zkušení „mazáci“ Martin Schmitt a Michael Uhrmann. Prvně jmenovaný legendární skokan se ale v posledních letech dostává za zenit své výkonnosti. Ty tam jsou největší úspěchy Schmitta, jež se datují na přelom tisíciletí a v posledních sezonách se musel vypořádávat spíše se zraněními a pokud se jim na čas vyhnul, pomáhal především německému týmu v soutěžích družstev. Letos byl členem výběru, který se umístil na druhém místě na domácím můstku ve Willingenu a na MS v Oslu ukořistil tento tým bronzové medaile a právě Martin Schmitt byl jedním z hlavních strůjců tohoto úspěchu. Individuálně se v této sezoně Schmittovi už tak nevedlo, jeho největším výsledkem je sedmé místo ze závodu Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu. V klání na polské půdě (Zakopané) pak skončil těsně za TOP10.
Foto: Martin Schmitt (zdroj: archiv)
Týmový úspěch pro Němce na MS v Oslu byl zároveň posledním pro Michaela Uhrmanna. Útok na druhou týmovou medaili na mistrovství se v závodě na středním můstku nečekaně stal rozlučkou tohoto zkušeného 33-letého reprezentanta Německa. Po jeho nepovedeném skoku se totiž museli němečtí skokané rozloučit s vidinou bronzových medailí, které jim na poslední chvíli „vyfouklo“ senzačně Slovinsko, a to díky tomu, že se skákalo pouze jedno kolo. Uhrmann zřejmě pod tíhou osobního fiaska hned po závodě oznámil, že jeho kariéra se naplnila a do konce sezony se již na můstcích neobjevil. Ve Světové poháru byl v letošním ročníku nejvýše v Zakopaném, tam vystoupal na pódium (3.). Zaznamenal také jedno vylepšení rekordu, když v Klingenthalu doletěl na 146,5 metru. Bohužel pokaženým druhým kolem se propadl mimo elitní desítku. I tak se dá považovat poslední sezona Michaela Uhrmanna za poměrně úspěšnou.
Foto: Michael Uhrmann (zdroj: op-online.de)
Německý tým ale zdobily také mladé pušky, především se ukázal v letošní sezoně ve vynikající formě skákající Severin Freund. Rozjížděl se pozvolna, první větší výsledek zaznamenal tento 23-letý skokan v Lillehammeru, kde zvítězil v kvalifikaci a ve druhém závodě pak sahal po umístění v TOP10. Už na Turné však ukázal celému Německu, kdo že je největší hvězdou nastupující generace. A vzápětí explodovala bomba zvaná Severin Freund v dalekém Japonsku. Ze Sappora si mladý Němec odvezl první vítězství ve SP v kariéře a návdavkem přidal druhou příčku z nedělního klání. Poté ještě zvítězil ve Willingenu a po zbytek sezony se s ním již počítalo jako s jedním z favoritů. Toto potvrdil i na MS v Oslu, kde bral se svými kolegy týmový bronz a dvakrát se v individuálních závodech umístil v elitní desítce. Stal se tak možným nástupcem Schmitta, Thomy, Hannawalda a mnohých dalších velkých jmen německého skoku na lyžích.
Foto: Severin Freund (zdroj: skijumping.pl)
I ostatní mladící se v sezoně ukazovali v dobrém světle. Andreas Wank zářil v Kontinentálním poháru, Richard Freitag se stal jedním z nepostradatelných náhradníků německého „áčka“, Pascal Bodmer také zaskákal dobré výsledky, v úplném závěru sezony jej však postihlo zranění, a to právě ve finále SP na Letalnici. Trochu za očekáváním pak zůstal Michael Neumayer, jeho nejpovedenějším vystoupením uplynulého SP jsou osmá místa z Kuopia, Oberstdorfu a Bischofshofenu.
Celkově však německý tým mužů ve SP po celou sezonu proháněl favority z Rakouska a Norska a i příští sezony mohou být v zemi Oktoberfestu velmi úspěšné. Werner Schuster, trenér německého týmu, odpověděl na otázku, zda může jeho družstvo v čele se Severinem Freundem v příštích letech úspěšně bojovat s Rakušany: „Je dobré mít v týmu skokana, jakým je Severin. Dá to týmu patřičný impuls. Ale další dva roky budou Rakušané na vrcholu a my se musíme soustředit na udržení třetího místa na světě a úspěšně bojovat také s Nory. A to bude hodně těžké!“
Foto: Werner Schuster (zdroj: daylife.com)
[b]Mezi ženami nejlepší Melanie Faisst[/b]
V Kontinentálním poháru žen se úspěchy v německém týmu přece jen střádaly více, než u mužů. Strůjkyní nejlepších výsledků byla Melanie Faisst, která několikrát v sezoně pronikla na bronzový stupínek závodu a ani jednou neskončila hůře, než devátá! Celkově vystoupala až na nepopulární bramborové umístění v celkovém pořadí CoC žen.
Foto: Melanie Faisst (zdroj: ladiesskijumping.com)
Do TOP10 se dostala také o něco zkušenější závodnice, Ulrike Graessler. Ta se rozjížděla pozvolněji, než její mladší kolegyně, avšak dvěma stříbrnými místy v závěru sezony se protlačila na sedmé místo v konečném pořadí. Třetí ženou v německém dresu mezi nejlepšími deseti v sezoně byla Juliane Seyfarth, povedlo se jí umístit se na druhém místě za suverénkou letošní sezony Danielou Iraschko v závodě ve slovinském Ljubnu.
Hlavní foto: Německý reprezentační tým (zdroj: wuerth.com)