Pro ženský skok je toto nejvíce průlomové období. Absolvovaly již dvě mistrovství světa, cestu na Olympijské hry do Sochi v roce 2014 mají otevřenou. Letošní sezóna pro ně však znamenala hlavně vůbec první ročník Světového poháru. O zisk křišťálového glóbu soupeřily od prvního prosincového víkendu v Lillehammeru až do pátečního závodu v Oslo v celkem 13 závodech.
Hendrickson si odváží glób, tým USA vítězí v Poháru národů
Vůbec nejlépe ze zápolení, které se započalo a skončilo v zemi Vikingů, vzešla Sarah Hendrickson (1169 b), která letos byla opravdu suverénní. Vyhrála celkem 8 závodů, třikrát na ní připadla druhá příčka a jednou byla devátá. „Se sezónou jsem spokojená – bylo to lepší, než jsem si vůbec mohla představit v těch nejdivočejších snech. Když jsem absolvovala poslední skok, uvědomila jsem si, že sezóna končí. Rozhodně si jí budu pamatovat,“ říká mladá novopečená majitelka křišťálového glóbu. Obecně pro americký tým byla tato sezóna velmi úspěšná, neboť ve světové desítce se umístily ještě 2 jejich skokanky. Celkově pátou příčku brala Lindsey Van (482 b) a devátou Jessica Jerome (395 b). Nejlepší umístění Lindsey bylo druhé místo v Hinterzartenu, na pódium se díky třetímu místu podívala i v Hinzenbachu. Tým USA také vyhrál Pohár národů.
Foto: Sarah Hendrickson (zdroj: skijumping.pl)
S téměř 400 bodovou ztrátou na vedoucí skokanku zakončila sezónu Daniela Iraschko (779 b). Na nejvyšší stupínek vystoupala celkem 2x a to během závodů před domácími fanoušky v rakouském Hinzenbachu. Nejblíže k ní pak z domácích kolegyň v celkovém hodnocení byla jedenáctá Jacquelin Seifriedsberger (327 b), která o pouhý bod minula nejlepší desítku! V Poháru národů vybojovaly Rakušanky třetí pozici.
Třetí, „bronzovou“, příčku si vybojovala patnáctiletá Japonka Sara Takanashi. Ačkoliv vynechala 4 závody, získala dohromady 639 bodů. Celkem jedno vítězství doma v Zao, šest druhých míst, páté a sedmnácté místo – to je její bilance. Ostatní Japonky si už tak dobře nevedly, 18. se umístila Ayumi Watase, ačkoliv absolvovala všechny závody.
Melanie Faisst čtvrtá, v Poháru národů Německo druhé
Naši západní sousedé, Němci, měli svou nejlepší skokanku na čtvrté pozici. S 546 body jí byla Ulrike Grässler, která vrchol sezóny zaznamenala ve Val di Fiemme a Zao, kde vystoupala na třetí příčku. Další týmovou kolegyní do party v TOP 10 jí byla Melanie Faisst. Jiné zástupkyně zde Německo nemělo, v Poháru národů jim ale připadlo druhé místo!
Foto: Anette Sagen (autor: Michaela Vondrášková)
Tradičně nejlepší Norkou byla Anette Sagen na šesté pozici (454 b), bohužel byla jedinou zástupkyní Seveřanek v užší špičce. Její krajanka Line Jahr obsadila 14. příčku. Ze skandinávských kolegyň byla Julia Kykkänen 29., Švédsko své zástupkyně ve Světovém poháru nemá.
Podobně osamělá v TOP 10 hodnocení byla i sedmá Slovinka Katja Požun (422 b) a desátá Coline Mattel (328 b). Slovinsko našlo další zastoupení ve dvanácté Maje Vtič (272 b) a Francie v devatenácté Julii Clair (132 b).
Nejlepšími Češkami sezóny jsou Míková a Doleželová
Český tým některé závody vynechal a možná se jim nedařilo tak, jak chtěli. Přesto, Lucii Míkové se podařilo posbírat 24 bodů a umístila se na celkové 41. příčce. Michaela Doleželová do Světového poháru naskočila až v únoru, kdy se vrátila po zranění zad, které si způsobila v plaveckém bazénu během soustředění. V pěti závodech posbírala 12 bodů a patří jí 44. místo.
Foto: Lucie Míková (autor: Michaela Vondrášková)
Dvoubodový zisk si vyskákaly Vladěna Pustková i Natálie Dejmková a sezónu zakončily na společné 50. příčce. Vlaďce se podařilo bodovat jen v Lillehammeru, kde se umístila 29. a Natálii během posledního závodu v Oslo, kde si vyskákala taktéž 29. místo. V Poháru národů obsadila Česká republika 12. místo.
Kompletní hodnocení Světového poháru žen 2011/2012
Hodnocení Poháru národů
Zdroj citace: berkutschi.com
Hlavní foto: Nejlepší trio SP žen – Iraschko, Hendrickson, Takanashi (zdroj: skijumping.pl)