Simon Ammann si odváží, pro co si přijel.

Simon Ammann si zaletěl do Hakuby s cílem, že během japonských závodů „ukradne“ žlutý trikot dosavadnímu lídru Grand Prix Gregoru Schlierenzauerovi. A podařilo se. Nebyl však jediným šťastlivcem, který s uspokojením popisoval své dojmy na tiskové konferenci…

Složení na tiskovce se vlastně během víkendu ani nezměnilo. Pár novinářů, dlouhý stůl a konstantní centra pozornosti Simon Ammann a Daiki Ito. Jedinou změnou ze soboty na neděli zaznamenala židle pro držitele třetího místa, Andrease Küttel vystřídal Roar Ljoekelsoey. Ačkoliv veselý Švýcar pomýšlel na opakovaní sobotní situace. „Druhý skok nebyl perfektní, ale stále jsem v top formě a teď se zaměřím na zítřejší soutěž,“ naznačoval v sobotu ambice do nedělního klání. Plán však nevyšel a podruhé už nemohl zopakovat: „Se třetím místem jsem velmi spokojený.“ Snad ale nepřestane náhle platit jeho poslední výrok: „Rád jezdím do Hakuby každý rok.“ Hold loni to vyšlo vítězně, letos zas ne.

Koho však hakubské závodění může notně nakopnout vpřed je ostřílený Nor Roar Ljoekelsoey. Podobně jako Jakub Janda, se kterým se pravidelně potkával na stupních vítězů, přišel o pohodu a skákání už tolik nešlo. Navíc jej z norského nároďáku vytlačili mladí dravci a Roar spíše hledal formu a objížděl závody Kontinentálního poháru. Nyní se vrátil na světovou scénu a načasování se dvaatřicetiletému skokanovi skutečně vydařilo. „Byl to pro mě fantastický víkend,“ hodnotil nedělní bronzový muž. „Dnešní první skok byl excelentní a já věřím, že se dostanu zpět na vysokou úroveň a budu připraven na zimní sezonu.“ Tak hodně štěstí!

O výjimečném víkendu může hovořit také domácí hvězda hakubských závodů Daiki Ito. Zastínil kvalifikační vítězství svých krajanů z úvodu Grand Prix a dvakrát si na stupně vítězů došel pro trofej za druhé místo. V sobotu navíc vybojoval ocenění Muž dne. „Jsem vážně šťastný. Je to poprvé, co jsem získal titul Man of the Day. Je úžasné udělat doma takový dobrý výsledek,“ radoval se. „Na zítřek se přepravím ještě lépe a pokusím se porazit Simona a Andrease, ale porazit ty dva v závodě je vážně těžké,“ uvažoval. Ale zřejmě to nebylo nemožné a Daiki mohl v monologu pře novináři pokračovat. „Včera jsem řekl, že potřebuji dva skoky za K bod a já je udělal. Jsem velmi nadšený z těchto víkendových závodů a věřím, že svou formu na tak vysoké úrovni udržím.“

Nikdo však v míře radosti nemohl přetrumfnout nadšení švýcarského vítěze obou závodů. „Dnešními výsledky jsem velmi potěšený,“ říkal Simon Ammann v první půli víkendu. „První skok byl velmi dlouhý,“ hodnotil zas své vyrovnání dosavadního rekordu můstku. Nezapomněl však připomenout, pro co si do Japonska přijel. „Můj cíl před příjezdem do Hakuby byl dostat se do čela hodnocení GP. První krok jsem udělal a zítra udělám vše pro to, abych to dokončil,“ povídal sebevědomě. A nezapomněl jako krajan a týmový kamarád Andreas Küttel připomenout. „Cítím se tu velmi uvolněně, do Japonska jezdím rád.“ Však aby ne, tato země mu vynesla zlato z MS.

V neděli vpodvečer, pro Čechy však před obědem, už spíše sumarizoval své skokanské výkony. „Dnešní výsledek byl perfektní. Při prvním skoku jsem sice udělal klasickou „Simonovu chybu na telemarku“, ale ve druhém kole ji napravil, jak jste mohli vidět na známkách. Po technické stránce dnešní skoky nebyly úplně nejlepší, ale stačily k výhře a k aktuálnímu vedení Grand Prix.“ Ammannovi teď zbývají tři týdny do závěrečného rozuzlení, má tři týdny na přípravu před těžkou bitvou. Celkového vítězství v Grand Prix 2008 se totiž aktuálně druhý muž GP Gregor Schlierenzauer nevzdá tak snadno.

Foto: Simon Ammann v Hakubě (zdroj: sportsplanet.at)