Letošní sezona znamenala konec velkých kariér několika osobností skoků na lyžích a mezi ně bezesporu patří také nejúspěšnější závodník ze země bývalé Jugoslávie – Slovinska. Primož Peterka totiž s 15 prvenstvími v závodech Světového poháru a dvěma tituly v celkovém hodnocení nemá ve své vlasti konkurenci a je právem považován za jednoho z nejlepších sportovců v historii země pod Triglavem.
[b]První krůčky[/b]
28. února roku 1979 se ve vísce Prikrnica, spadající pod obec Moravče ve středním Slovinsku, narodil Primož Peterka. Když se rozhodl začít kariéru skokana na lyžích, jeho první kroky vedly na můstek HS 20 nedaleko jeho rodného městečka. Zakrátko začal skákat v barvách Ski klubu Triglav z Kranje.
[b]Start z říše snů[/b]
Do kolotoče závodů Světového poháru poprvé nakoukl 4. ledna 1996 jako 17-letý, kdy se pro nepříznivé výsledky Slovinců dočkal nominace na závod v Innsbrucku a dosáhl senzačně na 8. místo! Poté již pokračoval ve skvělých výsledcích a do konce sezony 1995/96 stihl dokonce vyhrát dva závody SP (Zakopané, Falun) a dokončil svůj senzační debut na 9. pozici celkového pořadí. Jako bonus si poté vyskákal stříbrnou medaili na MS juniorů za tehdy také začínajícím Michaelem Uhrmannem.
[b]Poprvé lídrem SP[/b]
Pokud ve své první sezoně na sebe upozornil svými skvělými výkony, pak sezoně následující (1996/97) už kraloval – vyhrál sedm závodů SP (mj. Harrachov, Garmisch-Partenkirchen, 2x Engelberg) a v podstatě jediný skokan s ním dokázal držet krok v celkovém žebříčku – legendární německý reprezentant Dieter Thoma. Ve své druhé sezoně v kariéře (a první kompletní) navíc získal i prestižní triumf v Turné 4 můstků (dříve Intersportturné). Ve třech podnicích ze čtyř se umístil „na bedně“ – vyhrál v GA-PA, druhý byl v Innsbrucku a vítězství si pojistil bronzem v Bischofshofenu. Vítězné tažení Peterky poté pokračovalo dominancí v Engelbergu, kraloval také v jednom ze dvou leteckých podniků na Kulmu v Bad Mitterndorfu. V tomto vítězném závodě navíc jako první Slovinec historie letěl za hranici 200 metrů (203m). Ve finále SP na domácím můstku v Planici se prezentoval čtvrtým a druhým místem a zakončil tak famózní sezonu s nálepkou lídra SP. Navíc ukořistil i první místo v pořadí leteckého SP.
Foto: Primož Peterka na pódiu s Thomou a Malyszem v Engelbergu (zdroj: eastnews.pl)
[b]Vstup mezi legendy[/b]
Sezona 1997/98 měla potvrdit, zda je Primož Peterka skutečně nejlepším skokanem světa. Navíc se v roce 1998 konaly ZOH v japonském Naganu, kde chtěl Peterka zaútočit na olympijskou medaili.
Ale pojďme po pořádku: Start do sezony nebyl vůbec špatný a Peterka dále sbíral pódiová umístění, ať už v italském Predazzu (2.), rakouském Villachu (3.), v Harrachově (2.) či jeho oblíbeném Engelbergu (2.) – to vše stihl před Turné a měl našlápnuto i k obhajobě na tradičním skokanském vrcholu na přelomu roku. Peterkovi se však druhé Turné v kariéře nepovedlo, jako v předchozí sezoně a ukořistil jen dvě umístění v TOP10. Poté však již opět řádil úřadující šampion – Peterka zvítězil na středním můstku v Zakopaném, po leteckých představeních v německém Oberstdorfu (7. a 6.) a norském Vikersundu (5. a 4.) nastoupil famózní severskou jízdu, když v Kuopiu byl druhý a následně vyhrál podniky v Lahti, Falunu a Oslu. Tradiční finále SP na domácí Letalnici pak už jen potvrdily, že obhájce titulu – Primož Peterka – zvítězí ve SP i ve své druhé kompletní sezoně po sobě!
Foto: Stupně vítězů celk. pořadí SP 1997/98 (Funaki, Peterka, Widhoelzl) (zdroj: rtvslo.si)
Již zmíněné ZOH v Naganu (7. – 22. 2. 1998) měly být pro Peterku potvrzením skvělé aktuální formy, avšak 5. a 6. místo v individuálních závodech bylo obecně považováno za mírné zklamání.
[b]Ústup ze slávy, výkonnostní krize[/b]
U mnoha mladých sportovců se po velkých úspěších objevuje často výkonnostní propad, spojený s hýřivým stylem života a ani mladý Primož Peterka nebyl výjimkou. Po skvělých třech sezonách ve SP začala jeho forma uvadat, stával se častějším objektem zájmu médií a bulváru (mj. i díky svému vztahu s Miss Slovinska 1996 Renatou Bohnic).
Skokansky se mu už tolik nedařilo, v roce 2001 navíc slavil narození syna a od skoků si na čas odpočinul. Vrátil se ale právě včas, v roce 2002 se konaly další ZOH v americkém Salt Lake City a Peterka dokázal s týmem Slovinska, kde v té době reprezentovali svou zemi např. Peter Zonta nebo Damjan Fras, získat bronzovou medaili.
Foto: Primož Peterka (zdroj: 24ur.com)
[b]Spolehlivý člen slovinského týmu[/b]
Svá poslední vítězství v kariéře SP si připsal v ročníku 2002/03, kdy se na nejvyšší pódiový stupínek dokázal prosadit v Kuusamu a na Nový rok 2003 v Ga-Pa. Tato sezona se tak dala označit za ještě poměrně úspěšnou, neboť v ní Peterka skončil celkově sedmý. Individuálně se již po zbytek své kariéry na bednu nedostal (pouze 4. místa v Liberci, Sapporu a Zakopaném) a více se prosazoval jen v týmových soutěžích, kde tehdy zazářil velký talent slovinského skoku na lyžích – Rok Benkovic, později také skákal v družstvu s nastupující generací v čele s Robertem Kranjecem a Jernejem Damjanem. Peterka byl v tomto období oporou týmu Slovinska, jeho kariéře špičkového skokana na lyžích však již odzvonilo.
Ještě jednou však na jeho krku zacinkala světová medaile – a jak jinak, než týmová. V roce 2005 na MS v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu se podařilo Slovincům vybojovat bronz a Peterka se tak stal prvním slovinským skokanem, který měl medaili jak ze ZOH, tak z MS.
Foto: Bronzový tým z MS v Oberstdorfu 2005 (zdroj: archiv)
[b]Konec kariéry[/b]
V posledních sezonách mohli fanoušci skoků slovinskou legendu Primože Peterku vídat již jen na nižší úrovni – v závodech CoC a FIS Cupu. Tam se ještě dokázal na závěr kariéry prosadit (5. místo letos v lednu v polském Szczyrku), ale definitivní rozhodnutí ukončit kariéru již nic nezměnilo. Verdikt padl v březnu letošního roku.
Primož Peterka na tiskovce k ukončení kariéry řekl: „Bylo to pro mne strašně těžké rozhodnutí, skoky na lyžích byly můj život. Pár dní to teď budu mít těžké, ale přenesu se přes to. Už jsem zažil i horší věci. Teď se budu chtít věnovat skokům i v jiné sféře, nechci se s nimi loučit.“
Oficiální rozloučení s bohatou sportovní kariérou plánuje Primož Peterka na můstku ve slovinské Kranji v létě letošního roku, takže slovinští fanoušci budou moci shlédnout poslední skok Peterky a odchod do skokanského důchodu ve stylu jeho kolegů Ahonena či Malysze.
[b]Osobní život[/b]
Kromě propíraného vztahu s Miss Slovinska měl Primož jedinou vážnější známost, se svou ženou Renatou má tři děti (Maj, Gaja, Stela). V letech 1997 a 2002 byly o Peterkovi natočeny dva dokumentární filmy, mapující jeho úspěchy a neúspěchy.
Foto: Peterka s dcerkou Maj (zdroj: archiv)
[b]Statistiky:[/b]
Debut ve SP: 4. 1. 1996, Innsbruck
První body ve SP: 4. 1. 1996, Innsbruck
První pódium ve SP: 27. 1. 1996, Zakopané
První vítězství ve SP: 27. 1. 1996, Zakopané
Počet startů v závodech SP: 230
Pódiová umístění ve SP: 32
Individuálních vítězství ve SP: 15
Starty na MS / ZOH: 21 (13 / 8)
Medaile z MS / OH: 2 (1 / 1) – obě bronzové v družstvech
Zdroje: wikipedia.com, primoz-peterka.com, fis-ski.com
Hlavní foto: Primož Peterka (zdroj: siol.net)