Skokani hodnotí uplynulou sezonu

Sezona 2012/2013 je již minulostí. Dlouho se však na ni bude vzpomínat. Historické okamžiky prožil celý skokanský svět, ať již díky rekordnímu zápisu Schlierenzauera, závodu smíšených týmů na MS či změně pravidel, ovšem někteří skokani se k ní budou vracet také proto, že pro ně byla tou dosud nejúspěšnější.

Svou nejúspěšnější sezonu v kariéře zhodnotili pro skoky.net zástupci nejúspěšnějších týmů v Kontinentálním poháru, Nor Kim Rene Elverum Sorsell, Poláci Jan Ziobro, Krzysztof Biegun, Slovinec Nejc Dežman, Rus Ilmir Hazetdinov, Rakušan Markus Schiffner a Čech Jan Souček.

Kim René Elverum Sorsell je jedním z Norů, kteří byli letos na hraně mezi „A“ a „B“ – týmem. Ve Světovém poháru proměnil svou šanci v body ve čtyřech leteckých závodech. Ve finále SP v Planici navíc vystoupal se svými kolegy na druhý stupínek v týmovém klání. V Kontinentálním poháru byl zase 4x na stupních vítězů, z toho jednou zvítězil. V celkovém pořadí seriálu CoC mu patří 6. místo. „Moje skoky jsou teď daleko lepší, více stabilní a na lepší úrovni. Sice jsem doufal, že budu více skákat ve Světovém poháru, ale nakonec je to má nejlepší sezona. V této sezoně jsem se také poprvé dostal z kvalifikace do závodu v letech na lyžích, takže bylo super získat nějaké body a navíc 17. místo v Oberstdorfu.“

Jan Ziobro se letos probojoval do top 10 hodnocení CoC, skončil osmý. Celkem 4x vystoupal na stupně vítězů. Ve Světovém poháru vybojoval své první body za 20. pozici v Zakopanem. „Jsem velmi spokojený, byla to pro mě skvělá sezona. Dosáhl jsem na velmi dobré umístění. Je to motivující, protože úroveň je velmi vysoká. Tato sezona se vydařila všem polským reprezentantům. Udělali jsme zase krok k vyšší úrovni.


Foto: Jan Ziobro (autor: Natalia Kuszyk)

Krzysztof Biegun zaznamenal velký vzestup. Vůbec poprvé bodoval v závodech Kontinentálního poháru, navíc si připsal i skalp pódiového umístění. V celkovém pořadí figuruje na 23. pozici. S týmem vybojoval stříbro na juniorském šampionátu v Liberci a dostal šanci také ve Světovém poháru, kde ovšem na top třicítku stále čeká. „Můžu říct, že to byla moje dosud nejlepší sezona. 23. místo v celkovém pořadí Kontinentálního poháru je pozitivním výsledkem. Ale nejvíc mě těší úspěšné mistrovství světa juniorů v Liberci. Cením si i výsledku ze závodu na mamutím můstku v Oberstdorfu a třetího místa z COC ve Wisle.

Nejc Dežman si 20. místo v pořadí CoC vysloužil za vyrovnané výsledky v celé sezoně, tím nejlepším byla 6. příčka v Sapporu. Představil se také při finále SP v Planici. „Nebyla to pro mě nejúspěšnější sezona, tak celkově nejsem tak spokojený, ale měl jsem nějaké výsledky do top 10 v CoC a předvedl jsem několik skvělých skoků. Snažil jsem se o SP, ale to je součástí hry. Musím říct, že jsem měl trochu problémy s novými kombinézami, které jsou důvodem, proč jsem měl horší sezonu než loni.

Ilmir Hazetdinov stupňuje svou formu v pravý čas. Příští sezonu bude bojovat o nominaci do týmu pro olympijské hry na domácí půdě. Sezonu 2012/2013 zakončil 27. pozicí v pořadí CoC, k níž mu napomohlo také premiérové pódiové umístění. K vidění byl také při SP v Soči a Harrachově. Vše korunoval ještě titulem mistra Ruska na středním můstku. „Byla to zatím má nejlepší sezona, takže jsem spokojený. Můj trenér říká, že jsem na dobré cestě k tomu, abych se jen a jen zlepšoval. Škoda, že jsem nebyl schopen předvést se v dobrém světle v Harrachově, na tamní letecký můstek je ale třeba speciální trénink. Letní příprava bude teď před olympiádou zahrnovat spoustu práce. Na olympijských hrách chci co nejlépe reprezentovat svou zemi. Teď se ale těším na odpočinek. Neustále cestování v sezoně je hrozně únavné a ne vždycky se z toho se z toho dokážu rychle vzpamatovat.


Foto: Ilmir Hazetdinov (autor: Simona Horká)

Markus Schiffner dostal v letošní sezoně poprvé šanci ve SP, v rakouské půli Turné ale končil jen v kvalifikacích. V pořadí Kontinentálního poháru se umístil na 49. pozici, přičemž jeho nejlepším výsledkem byla 7. příčka v Nishnym Tagilu. V hodnocení FIS Cupu se po účasti v letní části seriálu zařadil na 3. místo. „Když se podívám zpět, sezona 2012/2013 pro mě byla docela dobrá. Minulou sezónu jsem měl hodně smůlu a sezona byla špatná. Teď jsem se vrátil na dobrou úroveň. Výsledky nebyly na začátku tak důležité. Celkově jsem ale s výsledky spokojen. Mé výkony se vyvíjí a doufám, že můžu krok za krokem výš. Bylo hezké, že jsem se dostal na 3. místo v celkovém pořadí FIS Cupu po pouhých 4 závodech. Výsledky v Kontinentálním poháru sice nebyly tak dobré, ale už to jde nahoru.

Jan Souček se v letošní sezoně začal pravidelně účastnit mezinárodních soutěží, FIS Cupu a CoC. Body své první body posbíral při FIS Cupu ve Winterbergu, kde si 22. místem nastolil svůj dosavadní top výsledek. Mezi top 30 se večel ještě při FIS Cupu v Zakopanem. Účastnil se také juniorského šampionátu v Liberci, kde mu patřila 35. příčka, s týmem skončil devátý. „Sezonu musím hodnotit pozitivně. V létě se mi moc nedařilo a spíš jsem se trápil, a tak jsem ani nejezdil na žádné mezinárodní závody. Na podzim už jsem se začal zlepšovat, vylepšil jsem hlavně techniku a dynamiku. Před zimní sezonou jsem si ani nedával žádné cíle, prostě jsem si chtěl skoky užívat a moc mi nezáleželo na výsledcích. Při prvním zimním závodě FIS Cup, který se konal ve Winterbergu, se mi dařilo a byl jsem jedním z nejlepších Čechů. Poté jsem se dostal do užší nominace na MSJ a to mi dodalo velkou motivaci. Samotné MSJ hodnotím pozitivně, sice jsem nepředváděl úplně stoprocentní výkony, ale byl to můj první velký závod, takže to určitě nebyl žádný propadák. Na FIS Cupu v Zakopaném se mi vůbec nedařilo, také na CoC v Brotterode a Liberci jsem se spíš trápil. Poslední závodní skoky sezony v Oberstdorfu nebyly tak špatné, ale bohužel ani v jednom závodě to nestačilo na body.


Foto: Jan Souček (autor: Simona Horká)

Hlavní foto: Kim René Elverum Sorsell (autor: Simona Horká)