Skokanky boj o OH nevzdaly. Zbraň? Žaloba!

Olympijský biatlon bez žen? Neexistuje. Ale ačkoliv je lyžařská kombinace běhu a střelby mnohem méně „ženská“ disciplína než skoky na lyžích, paradoxně právě zástupkyně skoku na lyžích stále nemohou na největší sportovní akci světa startovat. Tato nespravedlnost je samozřejmě kamínkem v botě u většiny skokanek a nechtějí se s odmítáním jen tak smířit. Po kampani a petici připravila federace amerických skokanek na lyžích žalobu na pořadatele příštích zimních olympijský her. Naděje jsou přesto mizivé.

Již od ledna probíhá internetová petice za „zlegalizování“ ženského skoku na olympijských hrách. Během pěti měsíců se nastřádalo téměř devět tisíc jmen a doprovodný seznam argumentů čítal skutečně pádné důvody proč skokanky do olympijské vesničky pozvat.

Existuje však velké ale. Vrchní orgány mezinárodního olympijského výboru mají pořád s přijetím ženského skoku problém. MOV o přijetí hlasoval již před dvěma lety, kdy ženský skok stále teprve začínal, a samozřejmě je zamítl. Šéf MOV Jacques Rogge navíc oznámil, že po světě běhá málo skokanek na to, aby soutěž neznehodnotila medaile vybojované ve sportech s větší konkurencí. Za tu dobu ovšem dorostlo mnoho další skokanek a je na pováženou, jestli je třeba takové zlato z ženského hokeje rovnocenné s mužským odvětím.

Přesto stále platí pravidlo, že před zařazením sportu musí proběhnout alespoň dvě mistrovství světa a navíc musí přijít minimálně čtyři roky před zahájením premiérových her. Ani jedno splnitelné není. Do vancouverských her zbývají necelé dva roky a první MS, kterého se skokanky zúčastní, bude teprve to příští, liberecké. Juniorské šampionáty se bohužel nepočítají.

Nepřízni osudu se ještě staví na odpor americké skokanky v čele s prezidentkou jejich federace Deedee Corradini. „Stojí za mnou nejlepší skokanky na světě,“ říká. A žaluje pořadatele her z diskriminace. Nesmyslnost v nepřijetí vidí také česká jednička Vlaďka Pustková. V nedávném rozhovoru tvrdila: Jestli budou ženy na MS v Liberci, nechápu, proč by nemohly skákat o rok později na OH! Je to určitě škoda, protože holky, kterým je dnes přes dvacet už v roce 2014 nemusí skákat…” A právě o to tu běží.

Navštivte nové stránky zasvěcené ženskému skoku ladiesskijumping.com
(z dílny tvůrců partnerského serveru skijumping.pl).

foto: Lisa Demetz (zdroj: archiv)