Skokanky hodnotí sezonu 2012/2013

Nejen skokané, ale také skokanky si již užívají zaslouženého odpočinku po nabité sezoně. Mají za sebou seriál Kontinentálního i Světového poháru, Mistrovství světa ve Val di Fiemme, Juniorské mistrovství světě v Liberci a také premiéru na velkém můstku v Oslu. Jak hodnotí svou sezonu české i zahraniční skokanky?

Jako nejvýraznější výsledek Michaely Rajnochové utkvěla fanouškům jednoznačně zlatá týmová medaile z Evropského olympijského festivalu mládeže v Rasnově. Na juniorském šampionátu skončila na smolném 31. místě. Poprvé se však účastnila i Světového poháru, i když skončila již v kvalifikaci. Body naopak vybojovala při CoC v Oberwiesenthalu. A jak patnáctiletá Češka hodnotí sezonu 2012/2013? „Za celou uplynulou zimní sezonu jsem s výsledky spokojená. Někde to mohlo být i lepší. Nejvíce jsem spokojena právě s MSJ, EYOWFem i CoC, kde jsem si vyskákala body. Myslím si, že to bude dobrý start pro další sezonu. První start na SP pro mě byl velkou zkušeností. Doufám, že na příštím SP budou výsledky lepší.

Za to Karolína Indráčková i přes týmový úspěch v Rasnově a účastí v kvalifikaci SP v Ramsau nehodnotí své výsledky zrovna pozitivně. Motivace do příští sezony jí ale nechybí. „Se svými skoky v zimě spokojená nejsem, celou sezonu jsem se trápila. Dokázala jsem vylepšit nájezdové postavení, ale načasování odrazu a hlavně letová fáze je špatná. Kvalifikace na Světový pohár v Ramsau pro mě byla velkou zkušeností. V únoru na EYOWFu jsme s holkama vyhrály závod družstev, v němž jsem konečně skákala dobře a získala jsem zase motivaci a chuť skákat, kterou jsem během sezony ztrácela. Bohužel se mi nepovedlo MČR v Harrachově, kde jsem předchozí dny skákala dobře.

Norská reprezentantka Line Jahr prožila krušné chvíle na mistrovství světa ve Val di Fiemme. Po pádu v prvním kole individuálního klání se všechny naděje na dobré umístění rozplynuly a sympatická Norka skončila až 37. S šestinásobnou účastí v top 10 v závodech SP a s celkovou 13. pozicí v nejvyšší soutěži je přesto spokojená a optimisticky vzhlíží k následující sezoně. „16. místo v Lillehammeru byl dobrý start. Také si myslím, že prosinec pro mě byl dobrý měsíc, přesto že vždycky trávím nějaký čas zvykáním si na pocit na sněhu. Mým nejlepším víkendem byl víkend v Schonachu. Byla jsem ráda, že se mi vedlo už ze začátku zimy a byla jsem optimistická ohledně zbytku sezony. Na konci ledna jsem začala mít trochu problémy, ale přesto se mi povedly i dobré výsledky v Japonsku. Během víkendu ve Val di Fiemme jsem byla úplně mimo. Opravdu nevím, co se stalo, ale nešlo mi to v tréninku. Pak jsem spadla v prvním kole. „Skvěle“. Takže mistrovství pro mě bylo obrovským zklamáním. V březnu jsem cítila, že moje skoky byly mnohem lepší, takže jsem trochu zklamaná z výsledků a skoků v Trodheimu a Oslu. Ale Oslo bylo stejně skvělé a dalo mi mnoho inspirace a motivovalo mě pracovat ještě tvrději. Celkově jsem se svou sezonou spokojená. Posunula jsem se o jedno místo oproti předešlé sezoně, ale stále cítím, že moje skoky byly mnohem stabilnější než minulý rok. Kromě jednoho závodu byly všechny mé výsledky do TOP 20. Takže jsem s tím opravdu spokojená. Jenom doufám, že příští rok udělám krok vpřed a budu v TOP 10.


Foto: Line Jahr (autor: Michaela Vondrášková)

Z daleké Kanady pocházející skokanka Alexandra Pretorious si svou sezonu především užívala, stejně jako si teď pauzu. Se svými výkony, především dosud nejlepším výsledkem ve SP – 10. pozicí v Hinterzartenu, a celkovou 26. příčkou, je i přes pár horších dnů a výsledků spokojená. „Celkově jsem se svými výsledky z téhle zimy spokojená. Užívala jsem si každou novou zkušenost, bylo to skvělé. Měla jsem samozřejmě také špatné dny, ale nic jsem si z toho nedělala, stále jsem se skvěle bavila. Myslím, že nejvíce se mi povedl závod v Hinterzartenu. Skákala jsem dobře a měla jsem z toho velice dobrý pocit. Také jsem si užila soutěž na Holmenkollenu, to byl pro mě asi nejzábavnější zážitek. Oslo byla úžasná zkušenost, nikdy předtím jsem neskákala před tolika lidmi! V tréninku neplánuji žádné změny, bude to zřejmě ta samá příprava jako na zimu bez olympiády. Momentálně si však ještě užívám pauzu před letní sezonou.

Němka Svenja Würth bojovala letos se soupeřkami, ale také se zraněním kolene. S 21. příčkou na světovém šampionátu, týmovou medailí z MSJ je ale přesto spokojená. V pauze před letní sezonou se Svenja připravuje nejen na další skokanská zápolení, ale rovněž na dráhu policistky. „Byla to pro mě dobrá sezona. Udělala jsem velký pokrok a zlepšila jsem se, to je ta nejdůležitější věc. Na začátku sezony jsem vyhrála národní mistrovství a dosáhla výborných výsledků v prvních soutěžích Světového poháru. Naneštěstí mě na konci prosince skolilo zranění kolene, takže jsem nebyla schopná startovat na dalších závodech SP. Po čtyřtýdenní pauze jsem se pokusila začít znovu trénovat a připravit se co nejlépe na juniorské mistrovství světa a také na mistrovství světa. I přes zranění, které jsem měla, byly výsledky až do konce sezony dobré a jsem s nimi spokojená. Nyní mě až do konce července čeká výcvik u federální policie, během toho budu samozřejmě absolvovat také tréninky a pilně se připravovat na další sezonu.


Foto: Svenja Würth (autor: Simona Horká)

Hlavní foto: Michaela Rajnochová (autor: Simona Horká)