Skokanské hry I. část: Hry zdarma

Pro fanoušky skoku na lyžích před nedávném začalo těžké období, kdy se musí obejít bez svého sportu. Pro zkrácení čekání na letní výkony skokanů se výborně hodí počítačové hry se skokanskou tématikou. Jak se ale vyznat ve všech těch titulech? Právě proto je tady pro Vás třídílný miniprůvodce skokanskými hrami. V prvním díle se můžete něco blíže dovědět o freeware hrách, čili poskytovaných zcela zdarma.

Her, které souvisí se skokanskou tématikou, je mnoho, avšak ne všechny nabízejí zábavu na stejné úrovni, jsou prostě lepší a horší. V tomto článku jsem vybral pár her, které podle mého názoru stojí za vyzkoušení.

Trocha nostalgie
Bylo to asi v roce 1993, kdy jsem poprvé viděl u kamaráda hru Winter Challange od tehdejšího giganta herního světa Accolade. U této hry jsme setrvali dlouhé hodiny. Mezi 8 zimními sporty nejvíc hratelné jsou jednoznačně skoky. Ovládají se směrovými šipkami a enterem, podobně jako ostatní disciplíny. Po započetí nájezdu musíte udržovat skokana uprostřed dráhy, odrážíte se šipkou „dolů“, přistáváte enterem. Ve vzduchu je také možné závodníka kontrolovat, ale zdá se, že na délce skoku se to nijak neodráží. A pouze délka se tady počítá, nejsou zde styloví rozhodčí. Problémem je určitě prakticky nemožnost ustát skok delší než 100m. Skáčete klasickým stylem, takže hra je příjemným připomněním již celkem dávných časů. Pro majitele Windows XP jedná rada: Po zapnutí hry je nutné kliknout na Setup, v jiném případě nebude hra fungovat.
Stáhout Winter Challange 615kB

Winter Challange byla ve své době hitovka, ale jen o něco později byla vydána hra Winter Olympic ´94, která se zdá být o hodně lépe zpracována, proto mě udivilo, že je tak málo známá. K dispozici zde máme 6 sportů a skoky se opět vyjímají. Můžete si vybrat můstek K-90 nebo K-120, oba v Lillehammeru, kde se v roce 1994 odehrávaly Olympijské hry. K ovládání si vystačíte se šipkami a mezerníkem. Mezerníkem začínáte skok a také přistáváte. Klávesy „levo“, „pravo“ slouží ke správnému nájezdu, lyže v pravém spodním rohu musíte udržet ve vertikální pozici. „Nahoru“ a „dolů“ využijete k zajištění letové pozice. Můžete si vybrat mezi letem véčkem a klasikou, což je ojedinělou záležitosti mezi všemi hrami, už jen proto si tato zaslouží vyzkoušení. Ve Winu XP bohužel může způsobovat nestabilitu systému, krom toho s tímto OS není možno účinkovat ve většině ostatních sportů.
Stáhout Winter Olympic ´94 1,79MB

Polská záležitost
Po úspěších Adama Malysze začala v Polsku skokanská horečka, což se samozřejmě odrazilo i v herní produkci. Kromě komerčních titulů světlo světa uvidělo i nespočet amatérských her. Většina neoplývá kvalitou nebo originalitou, ale najdou se mezi nimi i lepší práce. K tomu nejlepšímu patří Ski Jump 2002, napsaná v jazyku Pascal. Neuchvátí grafikou nebo zvukovou stránkou, ale hratelnost stojí na vysoké úrovní. Potěší přítomnost originálních jmen skokanů a můstků a také možnost závodění ve SP a LGP. Skok se ovládá myší. Pravým tlačítkem začínáte nájezd a přistáváte, levým se odrážíte s hrany. V letu je nutné udržovat optimální uložení těla. Jestliže přehlídnete DOSovou grafiku budete s hrou jistě spokojení, hlavně díky velmi realistickému pojetí pravidel skoků. Hra má ale také problémy s Windows XP. Označování možností v menu je omezeno na horní a dolní položku. Proto některé položky prostě nejde vybrat. Jediný způsob jak skákat ve Světovém poháru je zmáčknutí kláves „nahoru“, „dolů“ a enter najednou.
Stáhout Ski Jump 2002 125kB

Online a flash
První onlinovka, která mě zaujala je česká hra s podtitulem „Kdo nespadne vyhrál“. Jde o to, že máte před sebou 4 levely, ve kterých musíte skočit dále než je dán limit. Limit začíná na 90m a končí na 110m ve čtvrtém levelu. V každém levelu máte tři pokusy. Popis ovládání najdete přímo ve hře.
Hrát Skoky na lyžích

Na trochu delší dobu Vás může zabavit hra Titoonic Ski jump. Skáče se na můstcích v Salt Lake City, Hakubě a Trondheimu. Stiskem kurzoru „dolů“ začnete skok, tuto klávesu je třeba držet až k hraně, kde její správné puštění způsobí odraz. Pak se snažíte skokana udržet v bílých mezích zobrazených vůkol něho. Přistání provádíte mezerníkem. Bodovány jsou všechny elementy skoku včetně odrazu, v jump stats se dozvíte podrobnosti ohledně bodování každého skoku.
Hrát Titoonic Ski jump

Německá flashovka Hasseroeder Skispringen je určena pro více hráčů na jednom počítači. Hrdinou je zde krocan. Vyhrává ten, kdo na 4 můstcích dosáhl největší součet délek. K ovládání použijete mezerník pro začátek skoku, odraz a přistání, krom toho můžete krocana kontrolovat v letu kurzorovými tlačítky.
Stáhout Hasseroeder Skispringen 7,63MB

Skoky zdarma v mobilu? Ano!
Výborná hra od srbského programátora Dejana Grujice Ski Flying 3D je kompatibilní s mnoha mobilními telefony. K dispozici je barevná a černobílá verze pro starší displeje. Skáčete na 4 můstcích K-90, K-110, K-120 a K-185. I když hra neobsahuje mnoho módů, hratelnost je na skvělé úrovní. Bylo zvoleno atypické ovládání 5-vlevo, 6-vpravo, 4-odraz a přistání, údajně pro rychlejší možnost reakce hráče. Je to povinná položka v mobilu fandy skoku.
Stránky Ski Flying 3D

Za týden část II. Legendy SJI a DSJ
foto: RTL Skispringen 2006 (zdroj: archív)