Skokanský úsek má letos jasné cíle

Ve středu se sešel český skokanský svět na tiskové konferenci. Skokany prý před MS v Liberci čeká zlomová sezóna a roční práce kouče Richarda Schallerta u A-týmu se má konečně řádně projevit. Ujasnil se také způsob nominačního výběru pro blížící se závody Světového poháru i vytoužené mety pro zlepšení českého skoku.

Ve středu 14. listopadu proběhla tisková konference, která dala mnohému zřetelnější obrys, zejména diskutovanému závodu pro výběr čtveřice skokanů, určené pro nejbližší závody SP. Jednoho „vyvoleného“ zvolí po poradě s trenéry vedení úseku, dalšího určí sám trenér Schallert. Další dvě místa budou doplněna nejlepšími z nominačního závodu. Den D nastane pro zájemce o prestižní místo již příští týden a to na soustředění A a B- týmu v Pragelatu. „Někdy nejsme spokojeni s profesionálním přístupem k povinnostem,“ prozradil Schallert. A právě nový způsob nominace má skokany motivovat ke kvalitnější přípravě.

Také není náhodou, že se oba týmy rozjedou do stejného místa. „Nebudeme konzervovat A tým, jak tomu bylo v minulých letech,“ prohlásil předseda skokanského úseku Rostislav Jozífek a tak se kvůli vzájemnému sblížení důležitá soustředění budou konat společně. V praxi se tedy budou potkávat třeba bratři Mazochové při tréninku, ačkoliv jsou v odlišné kategorii.

Během tiskovky však padlo ještě další podstatné rozhodnutí – vedení úseku i trenér Schallert touží po zlepšení pozice českého skoku na světové scéně. „Má jasné a tvrdé cíle,“ řekl Jozífek. Tím míněno jeden český skokan v TOP 10 závodu (pravděpodobně obráceno na Jakuba Jandu), minimálně trojice v nejlepší třicítce a navrácení kvóty ze čtyři skokanů zpět na pět, která byla pozměněna kvůli loňské horší sezóně.

Z úst šéftrenéra přišlo také odůvodnění pokleslé kvality skoků během Grand Prix. Schallert totiž během letní přípravy pozměnil techniku letové fáze, což skokany na čas rozhodilo. „Přípravu jsme trochu podcenili, teď vidím, že jsme mohli udělat trochu víc. Ale hned jsme na tom začali pracovat, takže by se to mohlo na závodech projevit,“ obhajoval svůj krok kouč.

Schallert také zdůraznil důležitost Jakuba Jandy v týmu a podotkl, že jej stále považuje za českou skokanskou jedničku. „Je pro nás velice důležitým členem, mladší se o něj opírají,“ prozradil. A vzápětí také pochválil snahu Jana Mazocha po návratu na můstky. „Má dokonce lepší přístup než před tím,“ hodnotil.

A co bude vůbec pro český skok vrcholem zimního období? „Emociálním vrcholem letošní sezóny pro nás budou závody v Liberci,“ řekl Schallert. Tedy pokud se přes brzké sněžení dopracují dělníci k finální úpravě rekonstruovaného můstku pod Ještědem. Fanoušky, kteří však chtějí slyšet cinkat kov po MS v letech na lyžích, rakouský trenér zklamal. Účast bude, přehnané ambice ne.

Zařazení skokanů před nominací:

A-tým
Jakub Janda
Roman Koudelka
Jan Mazoch
Antonín Hájek
Jan Matura
Martin Cikl
Ondřej Vaculík

B-tým
Čestmír Kožíšek
Martin Plhal
Lukáš Hlava
Borek Sedlák
Jiří Mazoch
Lukáš Kubaň

Zdroj: ČTK, idnes.cz
Foto: Richard Schallert