SKOKANŠTÍ TRPASLÍCI: Kazachstán

Dalším postsovětským státem, který se účastní Světového poháru ve skocích na lyžích, je Kazachstán. Ovšem stejně jako Ukrajina, tak i jedna z nejrozlehlejších zemí světa, sousedící s Ruskem nebo Čínou, nesbírala v minulosti žádné větší úspěchy a Kazaši jsou rádi za každý ukořistěný bodík do hodnocení SP.

Z velké části náleží Kazachstán do Asie, jen malou částí zasahuje do Evropy. I proto se zde mísí kultury a jedním z příkladů je i skokan, který v minulosti nejvíce přispíval do bodového žebříčku své země. Radik Zhaparov v sobě asiata rozhodně nezapře. 27-letý kazašský borec sice neoplývá záplavou dobrých umístění ve SP, ovšem v ostatních závodech kategorie FIS už dokázal vystoupat i na pódium – naposledy se mu to podařilo na domácím můstku v Almaty při Asijských zimních hrách, kde letos v únoru posbíral „bronz“ na středním můstku a druhou příčku s týmem na můstku HS140. Podobně na tom je v historii Kontinentálního poháru. V nejvyšší soutěži však na podobné trofeje zatím čeká, pomáhal spíše k týmovým úspěchům (6. místo – Willingen 2007, 8. místo – Oberstdorf 2009).


Foto: Radik Zhaparov (autor: Michaela Vondrášková)

Dalším do kazašské party je zkušený závodník z Almaty – Nikolay Karpenko – který si na své konto připisoval podobné výsledky, jako Zhaparov. V desátém týmu z letošního MS v Oslu na velkém můstku pak byli ještě Evgeniy Levkin (vítěz závodu jednotlivců na středním můstku Asijských zimniích her 2011) a Alexey Korolev. V minulých sezonách za kazašský tým skákali např. Ivan Karaulov, Maxim Polunin nebo Konstantin Sokolenko. Všem těmto skokanům však chybí lepší výsledky.


Foto: Nikolay Karpenko (autor: Michaela Vondrášková)

V současném hlavním městě Kazachstánu, Astaně, by skokanští fandové hledali útočiště marně. Oblibě se zde těší spíše hokej a cyklistika (mj. zdejší barvy hájí český reprezentant Kreuziger) a skokanské můstky musíme hledat jinde. A to v metropoli země – Almaty, která do roku 1997 byla hlavním městem. Prozatím se zde skáčou jen závody nižší kategorie a rekord na velkém můstku tady vytvořil Kamil Stoch při loňském letním CoC (140,5m). Ovšem krásné prostředí zdejšího střediska by si v budoucnu snad zasloužilo i pozornost pořadatelů závodů nejvyšší kategorie.


Foto: Můstky v Almaty (zdroj: xdtev.com)

Zdroje: fis-ski.com, wikipedia.org, skokinarciarskie.pl
Hlavní foto: Kazašská vlajka (zdroj: olstars.com)