Skoky na lyžích v Bosně? Po 26 letech tam pořádají první závody!

V roce 1984 pořádalo Sarajevo, hlavní město dnešní Bosny a Hercegoviny, Zimní olympijské hry. Pro tuto příležitost tehdy upravili i skokanský areál Igman. Po skončení této akce ale začaly můstky chátrat a postupně byly zapomenuty. Nicméně o 30 let později je tu naděje, že se všechno změní.

V sobotu se bude v Bosně zase skákat
Olympijské můstky zničila válka, teď se v Igmanu postavily nové (K15) a po dlouhých 26 letech se na nich bude zase závodit. Na programu je soutěžení v několika kategoriích, a sice: do 12 let, od 12 do 18 let, senioři a veteráni s amatéry. Na startu se objeví skokani ze Sarajeva, Hadžiće a Bihaće.

Držitel rekordu Bosny Selver Merdanović (128 metrů, 1989 – Zakopane) potvrdil, že probíhají poslední předzávodní přípravy. Samotný závod má být pouze symbolický, jeho úkolem bude především oficiální oživení bosenského skoku na lyžích. Dalším krůčkem vpřed by mělo být také vybudování jiného můstku (K25). Tím ale cíle Merdanoviće nekončí. Nechce se spokojit s malými můstky pro trénink dětí, rád by obnovil můstky olympijské a dočkal se dalších světových klání v Bosně.

Rekordman velkého můstku je legendární Nykänen, jaká by ale byla suma jejich kompletního zbourání?
Orientačně je odhadována na více než 8 milionů korun českých. Nutné je také odstranění věže, ze které rozhodčí udělovali stylové hodnocení a vedli závod. I ta byla totiž válkou téměř zničena. Podporu ale bosenským přislíbili i rakouští, slovinští či švýcarští přátelé Merdanoviće, včetně Mirana Tepeše.

Samotný rekordman je trenérem několika nadějí
Mimo dcery Šelje, která je považována za největší naději bosenského lyžování, trénuje zhruba 10 dalších chlapců. Je také otcem dvanáctiletého Adiho, jehož snem je probojovat se na závody Světového poháru. „Mým rekordem je skok dlouhý 17,5 metru. Nebojím se skákat, je to adrenalin. Skoky na lyžích – to je jeden z nejhezčích a nejlepších zimních sportů. Čekám, až se zformuje klub, protože je zde mnoho dětí, které chtějí skákat,“ prozradil Adi.

Zdroj: faktor.ba
Foto: Selver Merdanović (zdroj: faktor.ba)