Skoky na lyžích žen dostaly v Česku zelenou

Při Mistrovství světa 2009 v Liberci budou o mistrovské tituly poprve na můstku HS 100 bojovat i ženy. Protože je určitě otázkou prestiže, aby se zde prezentovaly i naše děvčata, těší se skokanky velké podpoře vedení úseku skoku SL ČR.

Na návrh Rady úseku schválila Valná hromada úseku na svém jednání minulý týden na Sychrově reprezentační družstvo žen ve skoku na lyžích pro sezonu 2007-08. Pod mým vedením v něm mají statut RD-A Vlaďka Pustková (15 let) a Michaela Doleželová (13) – obě Sokol Kozlovice. Se statutem juniorek pak družstvo doplňunjí 13-ti leté Lucie Míková z Ještědu Liberec a Johanka Špačková z TJ Frenštát p. R. Pro letošní sezonu má družstvo cíl účastnit se evropských závodů Kontinentálního poháru se třemi děvčaty, serie závodů COCS-Ladies v USA (28./29.8. resp. 1./2.9. v Park City a Lake Placid), Finsku/Norsku v prosinci 2007 a finalových závodů v březnu 2008 vJaponsku (Zao a Sapporo) pak se dvěma skokankama. Na juniorském Mistrovství světa v polském Szczyrku by měla startovat kompletní čtyřka. Pro tyto cíle je družstvo finančně plně zabezpečené. O zbývajících 11 děvčátek, které se s vyjímkou Michaely Rajnochové (TJ Frenštát) skokům věnují v TJ Desná, Ještěd Liberec, Ski-Club Harrachov a v Lučanech se stará Jitka Zemanová.


Foto: Společně s Jakubem Jandou (autor: PaM)

U Vlaďky a Míši není problém se skoky na můstcích HS 100, ale další dvě juniorky je ke startům na můstcích těchto velikostí třeba teprve připravit. Proto začalo družstvo letošní přípravu nezvykle brzy. V sobotu 5. května ukončila děvčata již druhé soustředění (první bylo 16.- 19. dubna) na můstku HS 49 ve Frenštátě. Tato inztenzivní skokanská příprava na malém můstku bude zakončena za 14 dní opět ve Frenštátě. Vlaďka ( pro nemoc vynechala první soustředění a při druhém handicapovaná skřípnutým nervem mezi lopatkami) zde musí nadřít telemarkový doskok, který ji v loňském ročníků COCS 3x nepustil do finále. Míša v podstatě problémy nemá, jen piluje techniku letu a širší vedení lyží. I když celou zimu absolvovala se mnou a o její úrovni jsem měl přehled, její skoky v nové sezoně mě velmi mile překvapily.


Foto: Trenink odfrazové síly (autor: PaM)

Vlaďka se bude muset hodně snažit, aby si vedoucí postavení mezi našimi děvčaty udržela. To je ale asi největší pozitivum, protože právě nedostatek konkurence u nás se podepsal na její současné výkonnsotní stagnaci. Lucka překvapila velkým zlepšením od prvního soustředění a celkem potvrdila mou domněnku, že právě ona bude tou třetí, která s námi bude jezdit po závodech Kontinentálního poháru v Evropě. Johanka se rovněž snaží (dala dokonce přednost účastí na květnových závodech Waidla-Wirte Nachwuchs Pokal v německém Breitenbergu před rodinnou dovolenou v Egyptě). Zatím to ale na velké můstky v nejbližší době nevypadá.


Foto: Vlaďka Pustková (autor: PaM)

Ve dnech 23.-27. května se družstvo včetně děvčátek bude připravovat v Breiten-bergu, kde trenink zakončí ve výše uvedených závodech. Zde by vedle Vlaďky a Míši měla na velkém můstku HS 82 skákat i Lucka Míková. Přímo na místě se rozhodneme, jestli by si na větší můstek netroufla i Johanka. Ostatní děvčátka budou trenovat na HS 35. Můstek této velikosti v současné době v Česku nemáme. Můstky v Breitenbergu/Rastbüchlu na německé straně straně nejsou naštěstí tak daleko a trenink na nich byl vždycky velmi dobrý.

Dalším závodem pro děvčata bude rovněž v Bretienbergu Mezinárodní závod žen, kde právě Vlaďka před třemi lety triumfovala. V srpnu už děvčata čekají závody Kontinentálního poháru na německých (Pöhla a Bischofsgrün) a rakouských (Bischofshofen a Ramsau) můstcích.

autor je trenér družstva žen
Foto: Míša Doleželová (autor: PaM)