Ve světě je mnoho zimních sportovních středisek se skokanskými můstky, ale jen některé mají parametry tzv. mamutích můstků. Právě na těchto kolosech se odehrávají boje o krále letců na lyžích. Zásadní rozdíly nejsou pouze ve velikosti, kde průměrný můstek má HS někde okolo 142 metrů a mamut za dvoustovkou. Liší se v nájezdových rychlostech, délkách letů, ale i v silách, kterým musí letci čelit.
Využívají proto některých vylepšení ve svém vybavení. Velký odpor vzduchu za letu, který tlačí lyže za hlavu závodníka mnohem více než při skocích, se snaží eliminovat tvrdšími lyžemi, nebo zkracováním šňůrky mezi lyžemi a patou závodníka na minimum. Kdybychom chtěli některá čísla, například nájezdové rychlosti a délky letů srovnávat současnost proti minulosti, došli bychom k zajímavé „nepřímé úměrnosti“.
Na mamutech se v minulosti najíždělo rychlostí až 115 kilometrů za hodinu. Dnes je to v průměru 100 km/h. Dříve byly normální lety ke 160 metrům. Současný světový rekord drží pevně ve svých rukou norský skokan a letec Björn Einar Romören s 239 metry z Planice 2005. Český rekord vytvořil Antonín Hájek – 219 metrů z 15.03.2008. Překonal tak svůj starý rekord (210,5 metrů) a i starší Jandův rekord 209 metrů (Planica 2003).
Až deset sekund letu s ptáky
Tento rozdíl je dán kombinézami z vhodných materiálů, které dříve vůbec nebyly a především změnou techniky od paralelního vedení lyží k V-stylu. Díky němu se dá plachtit mnohem dál. Tak jednoduše vysvětlují celý problém odborníci na skoky. Technika V-stylu je dokonalejší a rozhodně bezpečnější. I když ani ona to ve své historii neměl lehké. Poprvé ji předvedl v roce 1985 Švéd Jan Boklöv, bohužel rozhodčí vyžadovali paralelní styl a tak Boklöv dostával nízké stylové známky. V roce 1992 V-styl vévodil a došel tak velkého zadostiučinění. Pro starší skokany zvyklé na paralelní styl nebylo lehké se přeučit.
Letecké můstky ve světě najdeme v Harrachově, Obersdorfu, Planici, Vikersundu a Tauplitz/Bad Mitterndorfu. Šestý a poslední mamut v Copper Peak v americkém Ironwood není funkční.Tak jako jsou odlišné skoky od letů, tak je to i se skokany. Lety svědčí například Antonínu Hájkovi. Podle jeho slov čím větší můstek, tím lepší. Při letech se díky větší vzdálenosti tráví více času ve vzduchu. Let trvá přibližně 10 sekund. Skok okolo 6-7 sekund. A právě těchto deset sekund letos rozhodne nejen o výsledku jednotlivých závodů, ale promítne se také do celkového leteckého hodnocení. Letecký král SP08/09 bude v Planici oceněn malým Křišťálovým glóbem.
KDE SE V SEZÓNĚ SP 2008/2009 BUDE LÉTAT?
10.01. – Bad Mitterndorf- AUT – HS 200 – lety na lyžích
11.01. – Bad Mitterndorf- AUT – HS 200 – lety na lyžích
13.02. – Oberstdorf – GER – HS 213 – lety na lyžích, večerní závod
14.02. – Oberstdorf – GER – HS 213 – lety na lyžích, večerní závod
14.03. – Vikersund – NOR – HS 207 – lety na lyžích, večerní závod
20.03. – Planica – SLO – HS 215 – lety na lyžích
21.03. – Planica – SLO – HS 215 – lety na lyžích, týmy
22.03. – Planica – SLO – HS 215 – lety na lyžích – finále
Zdroj: wikipedia.cz, sport.cz
Foto: let nad oberstdorfskými diváky (zdroj: oesv.at)