Skoky podle L. Škody a R. Jozífka

Rozhodnutí o specifických nominačních kritériích českého týmu udivila skokanský svět. Kvalifikace z prvního sněhu a nominace dle funkcionářů? „Co to je za začátek sezóny?“, ptají se mnozí, kteří jsou spjati se skoky na lyžích. Ale on už to je prakticky konec. Začátek tohoto rozmarného rozhodnutí všemocného dua Škoda – Jozífek hledejme již v květnu tohoto roku. Skokanům se totiž nechtělo podepisovat smlouvu s nechvalně známým Czech Ski Partner s.r.o., který byl sice pro neplnění vyobcován svazem hned měsíc na to, ale květnový tlak na podpis byl nemalý. Skokané se vlastně bránili tomu, aby byli „odměněni“ oblečením, kterým naplní sponzor své povinnosti vůči skokanům. Peníze totiž nebyly určeny pro ně. Pro ně byla prakticky jen ta smlouva na oblečení. Tu by naplnil další sponzor, skokané by měli oblečení, a peníze původního sponzora by šli… no řekněme na charitu.

Ti kteří nepodepsali byli vystaveni neskutečnému tlaku a výhrůžkám. Vyslechli si, opět jako alternativu svého dalšího skokanského vývoje, možnost okamžité likvidace. Na tlaku na skokany se podílel i trenér Schallert, což pro jeho další důvěru skokanů může být rozhodující. Dva mladíci z reprezentace (jeden dokonce s titulem juniorského Mistra světa) byli po zásluze odměněni a nedostali ze slíbených prémií za loňskou sezónu ani korunu. Důvod? Neodevzdali staré kombinézy. Ty se nechávají povětšinou v jejich mateřských oddílech, kde si je omladina přešije a kde svůj skokanský život doslouží. Skokané se tedy poněkud před mládeží svých klubů ztrapnili, kombinézy jim zase sebrali a odvezli je vedení úseku. To si kombinézy vzalo, ale peníze budou možná v listopadu, nebo v prosinci. Možná… Ale platy vedení úseku ani jeho odměny, nebyly ani v nejmenším za loňský rok kráceny.

Přesto bylo potřeba „revoltu“ mladých skokanů, kterým se už nechtělo hrát podle falešných not, pořádně ztrestat. Tak se urychleně schvaloval speciální trestní řád Škody a Jozífka na trestání skokanů(!). Ale k čemu trestní řád, bez sankcí a příkladu?. Samozřejmě, že v těch sankcích figurují peníze, které se dluží a dlužit budou. Ale naši nejlepší mladíci mají skoky rádi natolik, že jsou ochotni závodit za jídlo a pití. Obrazně řečeno. Ale z tohoto obrazného faktu je bohužel už fakt příliš skutečný. A tak když viděl Škoda s Jozífkem, že se naši nejlepší mladíci ještě nezlomili, tak se rozhodl pro tvrdší kalibr. Vyhodit je všechny tři (s Jandou) nemohli. Oni vlastně tvoří českou špičku a páteř repre. Ale šáhne po jejich vzoru a na něm bude demonstrovat jak dopadnou, když se neohnou, ztratí vláčnost a když se budou zbytečně moc vyptávat na osud sponzorských peněz.

Na radě úseku Leoš Škoda naprosto samozřejmě požádal o podporu ve svém návrhu vyloučit českou skokanskou jedničku Jakuba Jandu z reprezentace! Jen tak, prostě utužit si ego a dokázat moc. A chyběl jen velmi malý kousíček a Janda už mohl „motat“ motory v Siemensu. Placená tzv. RADA, které fandí všichni trenéři v republice a ten téměř miliónek korun odměn jim zaslouženě přejí, měla ve svých řadách posledního soudného člena, který vybojoval odložení tohoto bodu z programu schůze. Ano, pouze j e d i n ý člověk v českém skoku, trenér ženského nároďáku pan Pavel Mikeska výrazně za zachování Jakuba Jandy v českém skoku zabojoval: „Na podobných osobních prasárnách se odmítám podílet!“ A nepřítele v Radě Leoš Škoda mít nemůže, proto to musel zkusit oklikou. Svolal tiskovku a oznámil, že se Janda nemusí do repre vůbec dostat a obeznámil veřejnost s nominačními kritérii, která s Jozífkem vymyslel. Novináři se culili, svět se smál.

Ale Leoš Škoda s Jozífkem věděli, že hrají o víc. Potřebují tvárné skokany, kteří budou skákat za oblečení a nebudou připomínat dluhy. Jasně ukázali budoucnost těch, kteří podepsali třeba partnerství na 50.000. No nebylo to tedy v hotovosti, ale byl za to počítač. Počítač, který je kdesi v kanceláři evidován. Nemusí mít takovou cenu, ale kdo se v tom vyzná? No není to krásný sponzorský dar? No a těch 50.000 kulatých? Ale běžte vy šťouralové. Ale to bylo o partnerství za oblečení (nebo počítač), ale ještě tu máme ty proklaté reprezentační smlouvy. Smlouvy jsou na svazu podepsané, ale bez příloh. Skokané nemají týden před startem v ruce naprosto nic. A v těch nepodepsaných přílohách jsou prémie navržené Škodou a Jozífkem. Ale nepodepsané. Tak, že se pojede za hubičku, nebo posezónní libovůli šéfů. Ale aby se jim zase v týmu nerozlezla revolta, kterou určitě ordinoval Janda a kluboví trenéři – reakcionáři, je potřeba jednoho pro výstrahu popravit. Samozřejmě že na řadě byl Janda.

No a dostali jsme se na začátek článku. Pojistky na nenominaci Jakuba Jandy nebyly ani potřeba. Taková vláčná kampaň proti Jandovi, kdy se bralo zavděk i komplicem pana Sedláčka z Polska, který na všech možných internetových stránkách „zajížděl“ do Jandyse. Osobně jsem si tohoto „lihového“ odborníka Zajace, který na fanouškovských stránkách o skoku dělá tabulky, přečetl na českých svazových stránkách… Janda na svém neoblíbeném můstku v Pragelattu skončil v zahajovacím kvalifikačním závodě na sněhu kdesi na 7. místě a je v klidu. „Moudřejší ustoupí“ je jeho motto a fakt, že pojede Kontik ho moc nebere. „Nepůjde to teď, povede se to na Turné“, říká smířený Janda a neustále odmítá jakýkoliv další komentář. Stejně tak se ani nedivil Honza Mazoch, který v „kontrolkách“ skončil na 4. místě. Jandys dobře ví, že nemá v Česku bohužel soupeře jen v kombinézách a s timto faktem se již poněkud smířil. Schallert je odborník a tak dobře ví, že na větrném severu zkušeného skokana nepotřebuje, to že by Janda mohl po mizerných trénincích skákat body jako loni, si vůbec nepřipouští. Stejně tak si nepřipouští, že by oponoval někomu z dvojice Škoda – Jozífek. Mladí reprezentanti se měli možnost přesvědčit, že když šéf hovoří o likvidaci, tak nemá na mysli tříděný odpad, ale jenom a jenom je – české skokany. Dříve nebo později mu podepíší i to zastupování, které je sice trošku více ochudí, ale nezlikviduje. A že jsou vydíráni? Ano, jsou, proč ale ne? Jsou sportovci svého úseku. Ten úsek si jich přesně takto váží.

To ale není můj problém. Já to jen se svými přáteli oznámím veřejnosti. Víc dělat nemohu. Ale nyní by to měl být problém všech lidí v českém skoku. Ti by se měli snažit po falšování podpisů na smlouvách, smluv se zahraničními trenéry „na hubu“, po podvodech manželky Rostislava Jozífka na MS v Sapporu, po nuceném odstoupení ze zastupitelstva ve Vratislavicích pro „neodbornost“ paní Zorky Škodové, která se naprosto neomaleně hlásila u jeho otce o peníze, které Jakub Janda ve své TOP sezóně vydělal, a pro mnoho dalších zásadních nedostatků, tuto dvojici z českého skoku vypudit. Přerostla totiž všem přes hlavu.

V současném libereckém kvasu OV MS 2009 by se nemělo zapomínat „ohlídat“ právě tuto dvojici. Je krásné, že Leoš Škoda „nezištně“ pomůže OV, je krásně, že pomůže i Jozífek. Ale pokud svaz v současnosti po očistných auditech hledá usmíření a snad i jakousi omluvu pro Romana Kumpošta, měli by upozornit i Leoše Škodu, že stálé a nikdy nekončící útoky na bývalého ředitele OV MS 2009, již nejsou na programu dne. Jen se ztrapňuje a příliš boří tu křehounkou slupku důvěry, kterou si nový organizační výbor snad již získal. A pokud do toho vletí Rostislav Jozífek, který pro média zpochybní pořádání závodů SP, svědčí to zřejmě jen o tom, že dobře ví čeho je s Leošem Škodou schopen.

A ještě malý dodatek. FIS se ostře ohradila proti politickým dotlakům funkcionářů pro MS. Proč to FIS vyhlásila, když podle slov Leoše Škody byl na post ředitele závodů SP dosazen právě funkcionáři FIS? Ta FIS ale umí lhát! Nebo tu lže někdo jiný?

Rudolf Flégr – Žacléř

Děkuji za spolupráci pánům L.K. a M.P., kteří mi během 48 hodin pomohli od trenérů a dalších členů SLČR získat tyto závažné informace. Nikdo ze skokanů české reprezentace se na znění tohoto článku nepodílel.

Foto: Jakub Janda (autor: archiv skoky.net)