Solidní letní sezona z pohledu Lukáše Hlavy

Poslední dvě zimní sezony se pro Lukáše Hlavu nevyvíjely vůbec dobře. Vloni dokázal bodovat pouze 27. místem v Engelbergu a ani sezona 2013/2014 neprobíhala zcela podle Lukášových představ. Vždyť do elitní dvacítky Světového poháru se protlačil pouze jednou, v okleštěné konkurenci v Sapporu. Léto se ale Hlavovi povedlo. Až na jednu výjimku bodoval ve všech závodech Grand Prix a třikrát si doskočil pro umístění v elitní desítce. Ještě před startem očekávané zimní sezony jsme Hlavovi položili několik otázek.

[b]Váš letní program byl letos hodně nabitý. Bylo náročné, poctivě objíždět takřka všechny závody Grand Prix? [/b]
Letos jsme začali trochu jinak s technikou, protože jsme potřebovali nějakou změnu. Takže tam bylo pozitivum a další pozitivum pak bylo převést to na můstek, což se ukázalo, že funguje. Pak jsme ještě chtěli samozřejmě udržet techniku a tempo v závodě, to se nám taky osvědčilo, takže já jsem zatím spokojen. Dostali jsme se i na kvótu čtyř placených závodníků pro SP.

[b]Po konci kariéry Antonína Hájka by místo v SP mělo být takřka jistotou, bude to znamenat větší pohodu?[/b]
Já to takhle neberu, teď se dává hodně prostoru i mladým skokanů, takže si nemyslím, že bych to měl jisté. Pro mě je důležité udržet ve skocích dobrou techniku a zapracovat na přeletu, tam ztrácím metry.

[b]Po ne zcela povedených sezonách tedy motivace nechybí?[/b]
Ne, určitě ne, motivace je závod od závodu a já jsem s tím spokojen. V létě jsem ani nečekal, že by se mi mohlo podařit dostat se do placeného místa pro SP, za to jsem rád a doufám, že body v zimě přibydou, abychom to udrželi.

[b]Jaký je tedy Váš cíl pro letošní zimu bez vrcholu?[/b]
Světový pohár je určitě priorita, je tam Turné, Mistrovství světa v letech, do zimy máme přes měsíc, máme před sebou trénink v Bischofshofenu, takže nějakou práci ještě určitě uděláme.

[b]Mohlo by při zlepšené formě dojít i k ataku současného osobního rekordu (217,5 m)?[/b]
Určitě, můj sen je posunout se zase o nějaký metr dál a myslím, že technika je dobrá, co se týče tohoto. Chtěl bych teď do zimy zamakat hlavně přes ten přelet a letovou pozici, to je pro mě nejdůležitější. Na tom větším můstku si myslím, že by to pak mohlo fungovat dobře.

[b]V kalendáři opět téměř chybí závody v tuzemsku. Jak se k tomu stavíte?[/b]
Je to smutné, myslím, že začátkem nebo v půlce prosince by měl být v Harrachově FIS Cup na K90 a to by měl být jediný mezinárodní závod u nás. Chybí to, určitě by to bylo zase supr, zazávodit si na domácí půdě, ale my holt takové možnosti nemáme. Mrzí nás to a doufáme, že nějaké kroky podniknou k tomu, aby se zase ty závody SP k nám navrátily. Myslím, že K120 v Harrachově je přes léto takřka bezúdržbový a v zimě si myslím, že takový problém s údržbou není, nemusí se třeba dávat sítě. Je to prostě škoda.

S poslední výpovědí můžeme jedině souhlasit. Přesto si ale v kalendářích zvýrazněte předvánoční víkend 18. – 19. prosince, kdy se výše zmíněné závody FIS Cupu v Harrachově uskuteční. Měla by to být takřka jedinečná šance vidět pohromadě všechny české skokanské reprezentanty (s výjimkou áčka) a reprezentantky). Všem českým skokanům a skokankám přejeme poklidnou a úspěšnou přípravu na zimu, která se již kvapem blíží!

[i][b]Foto: Lukáš Hlava[/b] (autor: Michaela Vondrášková)[/i]