Čínská reprezentace čekala podle poctivého výpočtu polského novináře Adama Bucholze přesně 6888 dní na to, než její reprezentant úspěšně překoná nástrahy kvalifikace v závodu Světového poháru. Song Qiwu se sice už jednou v hlavním klání objevil, v rumunském Râșnově tehdy ovšem startovalo pouze 47 skokanů. Tentokrát už svěřenec Miky Kojonskeho pronikl mezi nejlepší padesátku v mnohem nabitější konkurenci a navíc zásluhou 37. místa vyrovnal čínské historické maximum. Jaké tedy byly jeho bezprostřední dojmy?
Spokojený nejsem, cílem jsou body
„Upřímně řečeno, se svým výkonem spokojený nejsem,“ prozradil Song hned v úvodu pozávodního rozhovoru s polskými novináři. „Mám za sebou těžké období, bojuji s různými problémy na můstku a ani technické aspekty ještě nejsou úplně doladěné. Příští týden budu startovat v Kontinentálním poháru v Čang-ťia-kchou a pak se pravděpodobně budu soustředit na další trénink,“ dodal.
„V této sezóně je mým cílem získat body ve Světovém poháru, ale kdy se zase vrátím do závodů této kategorie, ještě nevím. Hodně bude záležet na mé formě a dalších okolnostech. Velmi pravděpodobně na to přijde až v lednu. Turné čtyř můstků zřejmě vynechám, je to hodně náročná soutěž. Ale jak říkám, ve Světovém poháru chci nejen startovat, ale také bodovat.“
„I nadále bydlím a trénuju ve Finsku, v Kuopiu. Nejčastěji trénuji s Mikou Kojonkoskym, někdy taky s finskou reprezentací. Mika je velmi, velmi dobrý trenér, nejlepší na světě. Některé překážky ale jen tak snadno a rychle nepřekonáme. Stále mi chybí zkušenosti, skáču teprve pět let,“ upozornil.
Začínal jako běžec přes překážky, brzy byl mezi krajany nejlepší na můstku
Mika Kojonkoski si všiml Songa při náboru do skokanských skupin v Číně v roce 2018. Toho času sedmnáctiletý Číňan neměl se skoky na lyžích žádné zkušenosti, věnoval se atletice – konkrétně běhu na 400 metrů přes překážky. Jeho minimálně zajímavý potenciál nicméně reflektuje skutečnost, že se už v roce 2019 (tedy po pouhém roce tréninku) zúčastnil finského národního šampionátu. Se skokem dlouhým 60,5 metru však do světa zatím neprorazil a při účasti 45 závodníků obsadil 43. pozici.
Víceméně od prvních chvil patřil mezi nejlepší svěřence Kojonkoskeho, pár kolegů z týmu nicméně dosahovalo ještě lepších výsledků. Po návratu do vlasti, který byl nevyhnutelný kvůli šířícímu se koronaviru, už však svým krajanům „odskočil“. Na domácích závodech je doslova deklasoval. 2. ledna 2021 dolétl na můstku v Laijuanu do vzdálenosti 141,5 m, čímž vylepšil národní rekord o třináct metrů. V březnu téhož roku získal čtyři zlaté medaile na domácím šampionátu, konkrétně v obou individuálních měřeních sil, mixu a týmovém klání.
Na konci června se svěřenci Kojonkoskeho vrátili do Kuopia, které se stalo definitivním útočištěm čínských reprezentantů bojujících o kvalifikaci na domácí olympijské hry. Ačkoliv Song na evropských můstcích neskákal tak dobře jako doma a obvykle nebyl ani nejlepší z Číňánů, nakonec získal první body v Kontinentálním poháru právě on.
Za naprostou senzaci můžeme označit Songovo počínání v ruském Čajkovskym (září 2021). Tam totiž nejen, že získal první dva body v závodech nejvyšší kategorie pro svou vlast, ale především po celý víkend předváděl fantastické pokusy. Vynikající skok v prologu mu dal dokonce páté místo, když nestačil pouze na trojici Norů (Granerud, Forfang, Lindvik) a domácího Klimova. V tréninku před individuálním kláním bral 12. místo, postupně však jeho výkonnost klesala a především nepovedený druhý závodní pokus jej odsunul „až“ na ono konečné 29. místo.
Poté však došlo ke kurióznímu a těžko pochopitelnému odvolání Kojonkoskeho, které podle očekávání vedlo k totálnímu úpadku formy všech Číňanů – včetně Songa. Také olympiáda byla v podání čínských sportovců katastrofální. Loni však skokan získal souhlas své federace k návratu do Finska a individuálním tréninkům pod vedením staronového kouče. V předchozí sezóně pod jeho vedením získal čtyři zlaté medaile na nejvýznamnějších měřeních sil v Číně – 14. zimních hrách v Čang-ťia-kchou. Qiwu byl pro své krajany absolutně neporazitelný a svým posledním skokem na normálním můstku (108 m) překonal o půl metru dokonce oficiální rekord.
Jaká budoucnost čeká talentovaného Číňana je zatím ve hvězdách. Jak se ale zdá, pod vedením ostříleného kouče by mohl právě on o „novou vlaječku“ světovou špičku obohatit.
Zdroj: www.skijumping.pl
Zajímavý, jaký exotický krajiny mohou mít našlápnuto.