Světový pohár skokanů na lyžích se po úvodním podniku konaném v Polsku vrací na místo sněhu zaslíbené – do areálu Ruka ležícím v provincii Kuusamo poblíž stejnojmenného města. Jedno z největších lyžařských středisek ve Finsku bude hostit klání nejvyšší kategorie již pošestnácté v řadě. Kromě překvapení na úvod sezony je již tradičně spojeno s pravou zimní atmosférou, dlouhými skoky a nelehkými povětrnostními podmínkami. Co se nedaleko od domova Santa Clause urodí tentokrát?
[b]Krásné, ale větrné místo[/b]
30 sjezdovek, 20 vleků, přes 500 kilometrů běžeckých tratí, či sjezdařská sezona od října do června. Tím vším se může pyšnit finské středisko Ruka. Na konci listopadu se sem tradičně sjedou závodníci všech tří odvětví klasického lyžování, aby se účastnili vrcholu sezony – podniku Ruka Nordic. Letos navíc organizátoři zaznamenají rekord v podobě konání 11 závodů a účasti 35 reprezentací. Fanoušci klasického lyžování si tedy rozhodně nepřijdou zkrátka, do mysli skokanských příznivců se však vkrádá obava – co provede vítr? Ten totiž na tamním můstku Rukatunturi pozlobit vskutku umí.
Ruka se tradičně stará o to, aby českému Harrachovu nebylo smutno v pozici větrného místa. Statistiky těmto myšlenkám dávají za pravdu, organizátoři jsou však od loňské sezony patřičně vyzbrojeni. Ledová stopa by měla dát sbohem závodům, které se neodjely kvůli nadměrnému sněžení či v jednom případě dešti a nové větrné sítě se plně osvědčily již v loňské sezoně. Narozdíl od doslova tragického ročníku 2015, kde se za celý víkend odjelo pouhopouhé jedno tréninkové kolo, proběhl loňský podnik bez nejmenších větrných prodlev. Předpovědi pro letošní rok nabízí mírný optimismus – vítr mezi 2 a 5 m/s a pro skokany příjemné teploty kolem nuly.
Letos se do programu Ruka Nordic poprvé od roku 2012 vrací skokanský závod družstev. Japonský skokan a první tamní majitel žlutého trikotu od března 1998 (!) Junširo Kobajaši tak má vzhledem ke konání pouze jednoho individuálu poměrně solidní šanci na udržení své pozice. Ta se loni téměř povedla Peteru Prevcovi, jenž vedl po prvním kole premiérového závodu loňské sezony. Ve druhém kole však přišla zápletka. Peter spadl a poprvé vyhrál jeho o 7 let mladší bratr Domen. Druhý závod loni ovládl Severin Freund, jenž rovněž z Finska odletěl v pozici lídra SP. Oba loňské vítěze spojuje fakt, že letos je v akci neuvidíme, trůn je tudíž volný. Favoritů je mnoho, můstek Rukatunturi je ale dokonalým protipólem toho ve Wisle. Větší, starší a především letečtější. I proto je reálné, že českým skokanům sedne o poznání více než technicky velmi složitý a po všech stránkách malý můstek Adama Malysze.
[b]Žádné větší změny v nominacích, Wisla má několik obětí[/b]
Vzhledem k tomu, že skokani zatím nemají možnost poměřovat se v rámci závodů COC či FIS Cup, složení jednotlivých celků nedoznala prakticky žádných změn. Bohužel chybí trojice skokanů zraněných ve Wisle – Daiki Ito, Denis Kornilov a Ville Larinto. Zatímco v případě Ita a Kornilova se jedná o lehčí zranění a oba by měli být zpátky v akci ještě před Vánoci, délka pauzy Villeho Larinta je nejasná. Zatímco původně se uvažovalo ještě o jeho startu v sobotním wislanském závodě družstvev, posléze se hovořilo o třech týdnech pauzy, nyní je to již týdnů šest. Pozitivní není ani fakt, že finští skokani Larinta nevyjímaje jsou svojí náchylností ke zraněním pověstní.
České fanoušky může těšit skutečnost, že pád Vojtěcha Štursy vážnější následky mít nebude a český mladík se vrátí do kolotoče SP již nadcházející víkend. Polskou národní skupinu vystřídá ta finská, kromě čerstvého národního šampiona Määttäho však větší naděje na úspěch nebudí. Pauzu si dopřeje také slovinský junior Timi Zajc, jehož Goran Janus nechtěl vystavovat záludnostem můstku v Ruce. I přesto nedostal šanci trápící se Domen Prevc, přednost dostane zkušenost v podobě Jerneje Damjana. Na můstky se vrátí severoameričtí skokani a vyloučen není ani start turecké reprezentace, jenž však nebyl v době psaní článku potvrzen.
Dosud potvrzené nominace jednotlivých týmů můžete najít níže, kompletní program víkendu včetně časů TV přenosů v našem kalendáři.
[b][u]Potvrzená složení reprezentací pro Kuusamo/Ruku[/b][/u]
[b]Česká republika: [/b]
Roman Koudelka
Viktor Polášek
Vojtěch Štursa
Tomáš Vančura
[b]Estonsko: [/b]
Artti Aigro
Martti Nomme
[b]Finsko: [/b]
Antti Aalto
Janne Ahonen
Andreas Alamommo
Lauri Asikainen
Janne Korhonen
Niko Kytösaho
Juho Ojala
Jarkko Määttä
Eetu Nousiainen
Frans Tähkävuori
[b]Francie: [/b]
Vincent Descombes Sevoie
[b]Japonsko: [/b]
Junširo Kobajaši
Rjoju Kobajaši
Noriaki Kasai
Taku Takeuči
[b]Kanada[/b]
Mackenzie Boyd-Clowes
[b]Německo: [/b]
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Pius Paschke
David Siegel
Andreas Wellinger
[b]Norsko: [/b]
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Halvor Egner Granerud
Robert Johansson
Andreas Stjernen
Daniel-André Tande
[b]Polsko: [/b]
Stefan Hula
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Jakub Wolny
Piotr Żyła
[b]Rakousko: [/b]
Clemens Aigner
Manuel Fettner
Michael Hayböck
Daniel Huber
Manuel Poppinger
Markus Schiffner
Stefan Kraft
[b]Rusko: [/b]
Jevgenij Klimov
Michajl Nazarov
Alexej Romašov
Roman Trofimov
[b]Slovinsko: [/b]
Tilen Bartol
Jernej Damjan
Robert Kranjec
Anže Lanišek
Peter Prevc
Anže Semenič
Jurij Tepeš
[b]USA[/b]
Kevin Bickner
Michael Glasder
William Rhoads
[i][b]Foto: Můstek Rukatunturi[/b] (zdroj: skijumping.pl)[/i]