SP: Morgenstern zvítězil podesáté v kariéře

Večerní Sapporo zahalené v neustále padajícím sněhu přineslo v prvním kole překvapení v podobě malého zastoupení špičky hodnocení SP v průběžné desítce závodu. Bardal, Loitzl a další útočili na přední příčky až ze druhé řady. Pouze poslední dva závodníci pronikli k vrcholu – Tom Hilde pátý, Thomas Morgenstern (125,5m) s náskokem šesti bodů první. Morgenstern náskok udržel i ve druhém kole a vítězství si pojistil ještě nejdelším skokem závodu – 131,5m.

Zvýšení nájezdu ve druhém kole přineslo nové možnosti a pořadí se oproti prvnímu kolu přeskupilo, zejména nejlepší desítka. Na pódiu se však původní trojice udržela. Skvělé vystoupení z kvalifikace předvedl i v závodě Martin Koch a obsadil třetí příčku, druhé místo vybojoval Fin Janne Happonen, který jako jediný kromě Morgensterna pokořil 130m hranici. Ze čtvrtého místa na pódium zaútočila domácí šance – Taku Takeuchi, ale propadl se až na osmé místo.

Na průběžné pódium překvapivě Happonen a Koch, lídrem Morgi

Konkurencí se do druhého kola kupodivu neprobili Rakušan Manuel Fettner, který v Sapporu udržoval spíš vyšší standart, a Němec Michael Uhrmann (oba 109m), následoval je také Uhrmannův týmový kolega Stephan Hocke (106m). Až 44. místo obsadil reprezentant Polska, Kamil Stoch (104m). Nejlepším Polákem byl Stefan Hula (114,5m) na průběžné 22. pozici.

Japonci měli doma úspěšný závod, na body dosáhlo šest japonských závodníků. Posledním postupujícím se stal Takanobu Okabe (110m), 112,5m stačilo k postupu i Noriakimu Kasaiovi. Dva se dokonce propracovali až do první desítky – výkon 118,5m přidělil průběžné desáté místo Shohhei Tochimotovi, Taku Takeuchi (120,5m) dokonce útočil ze čtvrtého místa na stupně vítězů.

V hustém sněžení se příliš nedařilo poslední pětině startovního pole. Na nejvyšší příčky museli Švýcar Simon Ammann (115,5m), Rakušan Wolfgang Loitzl (116m) či Nor Anders Bardal (117m) útočit ve druhém kole až z druhé řady. Zklamání bylo pro příznivce německého skoku až 29. místo Martina Schmitta (111m), přílišnou kompenzací nebylo ani 13. místo Michaela Neumayera (117m).

Radost přinesl do slovinského týmu Robert Kranjec (118,5m) se svým osmým místem, stejné vzdálenosti i pozice dosáhl Anders Jacobsen, čerstvý mistr Norska. Skvěle si našlápl také další Nor Roar Ljoekelsoey (120m), průběžně šestý. Po pauze se zpět k vrcholu drápe Harri Olli, 119m vyneslo Finovi sedmé místo, přesto nebyl nejlepším Seveřanem. Přeskočil jej ještě Nor, pátý Tom Hilde (119,5m), i finský kolega Janne Happonen (120,5m), který zaujal třetí příčku.

Šest bodů náskoku si před Happonenem vytvořil Rakušan Martin Koch (123,5m) a společně s nejlepším mužem prvního kola, Thomasem Morgensternem, zabrali čelo pro sebe. Morgenstern navíc opět potvrdil skvělou formu a i v nepříliš perfektních podmínkách předvedl nejdelší skok kola – 125,5m.

Happonen báječně zastoupil jmenovce, Morgenstern znovu suverén

Ve druhém kole se zvedlo nájezdové okno a výkony se hned prodlužovaly. Dimitry Vassiliev (122,5m) o 11 metrů vylepšil první pokus a připsal si body za 18. místo. Také Rakušan Bastian Kaltenboeck řádně dupl na plyn a se 123m se zařadil o místo za Rusa. Z třicátého místa poskočil výš Takanobu Okabe (113,5m), na které spadl Korejec Heung-Chul Choi (107m) s nejkratším skokem druhého kola.

Zvýšený nájezd vyhovoval zklamané elitě. Chuť si spravil Rakušan Andreas Kofler (124m), který po nepovedeném prvním kole soptil jako vulkán, či Andreas Kuettel (124m) ze Švýcarska, oproti prvnímu pokusu za svým druhým přidal náznak úsměvu a obsadil deváté místo. Posunu se dočkal také jeho krajan Simon Ammann (124m) a skvělý stylař z Rakouska, Wolfgang Loitzl (126m), dokonce poskočil na sedmé místo. První desítku uzavřel Anders Bardal (123,5m) z Norska.

foto: Thomas Morgenstern na sobotním vyhlášení vítězů (zdroj: sportsplanet.at)

Nepříjemný propad zaznamenal Němec Michael Neumayer (118,5m), svým sedmnáctým místem se přiblížil k 22. Martinu Schmittovi (120,5m), který se naopak dostal vzhůru. S nadhledem bral markantní pád dolů domácí Shohhei Tochimoto, který kvůli nevyvedenému skoku, 114,5m dlouhému, klesl z desátého na dvacáté místo. Jeho chybu zopakoval také Slovinec Robert Kranjec (118,5m), zadržel se na konečném 14. místě. Parádní šesté místo nebyl schopen udržet Nor Roar Ljoekelsoey (112m), skončil dvacátý první a svou sbírku pěti sapporských vítězství nerozšířil.

Finský vítěz zkušebního kola Harri Olli sice nezopakoval skvělých 137,5m, které v něm předvedl, ale 126m stačilo na slušné šesté místo, na kterém vystřídal právě Ljoekelsoeye. Skvěle zabojoval Anders Jacobsen – se 129,5m na kontě udržoval dlouho pozici lídra, zastavil se až na čtvrtém místě. Nepřeskočil jej ani Tom Hilde(125,5m), další Nor, který obsadil pátou příčku.

Pro pódium si skočil na značku 130m Janne Happonen, stříbrný Man of the Day. S nadšením se zhostil pozice lídra a důstojně zastoupil svého absentujícího jmenovce Janneho Ahonena, který se doma léčí s virózou. Oslaben přicestoval také rakouský tým, Gregor Schlierenzauer raději trénuje v Seefeldu. Ale rakouský kádr je nabitý a mladíčka zastoupil Martin Koch (127,5m). Jen šest desetin bodu ztratil na Happonena a postavil se na bronzovou příčku. S přehledem si pro své desáté vítězství v kariéře skočil lídr SP Thomas Morgenstern. V Sapporu předvádí vynikající výkony a závod nebyl výjimkou – k maximu prvního kola přidal maximum druhého – 131,5m – a připsal si další stobodový příděl.

Výsledky zkušebního kola

Kompletní výsledky závodu (fis-ski)

Podrobné výsledky závodu

Nedělní dopolední závod startuje ve 3:00h (středoevropského času), předcházet mu bude kvalifikace (2:00h). Sestřih můžete sledovat v 9:00h na Eurosportu.

foto: Thomas Morgenstern v Harrachově (zdroj: skoky.net)