FINÁLOVÉ KLÁNÍ PLANICA 2009. Zimní sezona 2008/09 je nadobro uzavřena. Poslední trofej převzal vítěz finálového individuálního závodu Harri Olli. „Zlobivý Fin“ vybojoval výhru potřetí v této sezoně a zároveň v kariéře. Před Adamem Malyszem, který v závěru zimy chytnul fazónu, a Simonem Ammannem, novým švýcarským rekordmanem, který se o třetí místo podělil s domácím Robertem Kranjecem. Vítěz SP Gregor Schlierenzauer počet výher na 14 neprotáhl, skončil pátý. Jediný Čech mezi 33 závodníky Roman Koudelka obsadil 9. místo. Planický závod byl o závěrečném víkendu sezony ale už potřetí výrazně ovlivněn silným větrem, jury hned dvakrát restartovala první kolo a soutěž se protáhla znovu téměř ke třem hodinám.
Závod hezký – jen nebýt dvou restartů a jednoho přizabití
Slunečno, příznivý vítr. Konečně to mělo v Planici vyjít, po dvou fragmentech závodů mělo přijít chutné vynahrazení. A téměř po celé první kolo každý naivně doufal, že to tak bude. Robert Kranjec doplachtil na 222m, doplněn o pár dalších bijců hranice 200m. Jak krásně se rozjel a pak došlo na ledové procitnutí do reality. První čekání, první odklady, příznivý vítr moc sílil. Anders Jacobsen dolétl ke 220m, Martin Schmitt na 217,5m. Nepomohlo ani další snížení, Dimitrij Vassiliev, ač o čtyři okna níž, dobyl Schmittovu vzdálenost.
Každý fanoušek vychutnával daleké pokusy, konečně se využívaly planické možnosti. Harri Olli ještě přidal 225m, jen půl metru zaostal za osobním rekordem. A neletec Wolfgang Loitzl připojil 203m. V takových podmínkách nakonec ani vtipný vzkaz „230! :o)“ na lyžích Simona Ammanna nebylo utopií. Ammann, který v životě nepřekonal ani 220m, pokořil švýcarský národní rekord. 233m! Jenže – jury se začala bát, výstup z Vikersundu evidentně zabral. Přitom nebyla lepší příležitost, kdy ustanovit nové světové maximum. Nápis na svahu u můstku, hlásající „Planica 239m“, dráždil zraky všech a když se mohl největší adept zapsat do historických tabulek, jury ucukla. Romoerenův rekord tak vydrží minimálně půldekádu.
Restart číslo 2 naprosto znehodnotil předchozí pokusy, oficiální maximum nastavil Harri Olli na 211 metrech. K tomu Jacobsen a spol. často nezvládli v náhle se měnících podmínkách obhajobu dosažených met a končili všude, jen ne na čele. Ville Larinto dokonce poznal odvrácenou stranu letů, když s ním poryv větru zamával hned za hranou tak, že nejen Larintovo srdéčko divoce bušilo. Adrenalinu si užil víc než při tandemovém seskoku. Osmnáctiletý Fin se stal se sobotními 111m a nedělními 96m vůbec největším smolařem planických letů.
Nabít skočky! Začíná „Hon na zajíce“
Gregor Schlierenzauer byl jediným, který odlétal jen jedno úvodní kolo. Po druhém restartu zůstal na věži sám. A tak se stal tím, kdo udává tón novému kolu. Základní vklad 210m z nájezdu číslo 4. Pak se trhl boj. Kdo ho překoná, kdo sesadí zimního krále z trůnu? Hon na mladého zajíčka začal a po skokanském „poli“ naháněl aktuálního lídra zkušení myslivci pátý Noriaki Kasai (210,5m), vítěz 1. kola Adam Malysz (210m), druhý Harri Olli (211m) a průběžně třetí Simon Ammann (210m). Schlierenzauer s třemi ranami v břiše putoval na můstek ke druhému pokusu na průběžném čtvrtém místě.
Méně úspěšně se honu účastnil domácí miláček Robert Kranjec, v restartovaném prvním kole doplachtil o víc než patnáct metrů méně a zařadil se na 6. místo. Kdo ale skvěle rýžoval na restartu byl Roman Koudelka. Jediný Čech, který se mimo Jakuba Jandy umísil v SP do třicátého místa, napoprvé dolétl jen na 187m a uzavíral byl třetí desítku. Jenže druhá šance nabudila a dobrý vítr pod lyžemi Koudelku navnadil a vyrovnání osobního rekordu 201,5m bylo na světě. Průběžné osmé místo sice po kratším druhém kole 195,5m ztratilo lesk jednoho stupínku, letecké 9. místo ale předčilo všechna očekávání – Romanova i všech českých fanoušků.
A zábavu obstaralo: Finsko.
Mává jim Santa a sponzora shánějí prostřednictvím skoček. Finové zkrátka ví, jak divákům osvěžit další tříhodinový mač. Nebo se někdo nebavil, když Kalle Keituri ukazoval do kamery lyže s vlastnoručně napsanou výzvou sponzorům „Hledá se sponzor, pište na k2ri.com“? A co Santa s bílým vousem a červenou kápí, mávající finským skokanům za slunečními brýlemi? Hořkost Larintova skoropádu a propadu Matti Hautamaekiho tím zamaskovali perfektně.
K tomu ještě nabídli přídavek – vítězné maximum Harri Olliho. V samém závěru závodu dolétl průběžně druhý muž závodu pro třetí vítězství v kariéře na metu 219,5m. O tři metry dál, než desátý Martin Schmitt (216,5m). Harriho radost pak opět neznala mezí, jako naprosto šťastný člověk omýval pár minut po skončení závodu svůj obličej planickým sněhem. Snad to bude jeho poslední výstřelek při oslavě planického triumfu. Další průšvih na triku by už Olli ze svého štítu jenom sněhem nesmyl.
Chuť slavit má po planickém finále i celé Polsko. Tři závody, tři pódia. Adam Malysz (209,5m) sice nevyhrál, ale jeho druhé místo umocňuje 8. příčka Kamila Stocha (206,5m). Dualita trenérů se v Polsku vyplácí, Kruczek s Lepistoem tvoří paradoxně úspěšnou dvojku. A planické klima ukonejšilo jindy bojovnou náladu Gregora Schlierenzauera. S dvěma glóby na kontě a rekordem v počtu výher usedal na lavičku jako omámený, ani po slabším pokusu 200,5m se nepřestával usmívat. A že skončil až pátý? Vítěz Světového poháru v dobré náladě poblahopřál bez grimas i těm, kteří ho připravili o šanci vyšperkovat rekord v počtu sezónních výher. Konečné číslo: 13. V napínavém závěru závodu Schlierenzauera znovu překonal jeho největší letošní rival Simon Ammann (208m) a posledním letem zimy i Robert Kranjec. Domácí obecenstvo přivedl k varu výkonem 212,5m. A místní tak jásali nad švýcarsko-slovinským „bronzem“.
Výsledky nedělního zkušebního kola
Kompletní výsledky finálového závodu
Konečné pořadí Světový pohár 2008/09 – JEDNOTLIVCI
Konečné pořadí Světový pohár 2008/09 – TÝMY
Konečné pořadí Světový pohár 2008/09 – LETY
2xfoto: Olli a Schlierenzauer v Planici 2009 (autor: Pavel Mikeska)
Hlavní foto: pódium finálového závodu (zdroj: skijumping.pl)