SP: V Lahti vítězí Rakousko, Češi devátí

Vítr, vítr a zase ten vítr! Narušoval i dnešní závod družstev ve finském Lahti, kterým odstartovalo letošní Severské turné. Do závodu nastoupilo v prvním kole deset týmů a mezi dvěma nepostupovými se nakonec bohužel ocitli i čeští borci. Vyhráli Rakušané před druhými Němci a třetími Poláky. Tepeš pokořil 12 let starý rekord můstku.

První kolo pro Rakušany, bez Čechů ve druhém kole
Rakouský tým po prvním kole držel nejvyšší stupínek pódia. Nejdelší skok si připsal Andreas Kofler a to 96m. Martin Koch pak získal skok o délce 95m a Thomas Morgenstern získal rovných 90m. Nejslabším článkem rakouského kvarteta byl v prvním kole Gregor Schlierenzauer, jehož první skok měl hodnotu 83,5m. Druhá příčka patřila po první půli Polákům. Z nich si nejlepší výkon vyskákal Kamil Stoch, který předvedl 92,5m. Na značku 86,5m skočil Maciej Kot i Klemens Muranka a Aleksander Zniszczoł pomohl týmovým kolegům 82m. Němečtí skokané okupovali třetí místo. Skvělých 97m ukořistil Richard Freitag a Severin Freund nezůstal pozadu svými 93m. Andreas Wank skočil na značku 80,5m a nejhorší pokus předvedl Maximilian Mechler a to 79,5m. Ze čtvrté pozice šli do druhé půle Rusové a z páté Norové, kterým hned na začátku zavařil Vegard Haukø Sklett. Ten svůj skok sice natáhl na 94,5m, ale dopad neustál. Šestým týmem bylo Slovinsko, sedmým Japonsko a poslední postupovou příčku uhájilo Finsko.

Čeští skokané se do druhého kola bohužel nepodívali, ač načali závod slibně. Roman Koudelka dosáhl na pěkných 91m. Ve zkušebním kole výborný Lukáš Hlava předvedl o něco horší skok 83m a Jan Matura získal 78,5m. Jakub Janda, který uzavíral české vystoupení v prvním kole, skočil pro 86m. Dnešním konečným výsledkem pro český výběr je tak deváté místo. Společně s Českou republikou se do druhého kola již nepodívali Estonci.

Rakušané vítězí v týmovém klání před Němci a Poláky
Rakouští skokané nedali soupeřům šanci a svou další společnou výhru si v klidu pohlídali. Nejlepší druhý rakouský skok 94m získali shodně Gregor Schlierenzauer a Thomas Morgenstern. Horší skoky předvedli Martin Koch, který skočil 89m a Andreas Kofler, kterému však 85m bohatě stačilo pro pojištění dnešního zlata. Němci se vyšvihli na druhé místo také zásluhou Andrease Wanka a Richarda Freitaga, kteří oba doskočili pro 93,5m. Maximilian Mechler zaznamenal ve druhém kole zlepšení skokem 91,5m a Severin Freund si pohoršil 87,5m. Třetí skončil omlazený tým Polska. Aleksander Zniszczoł si připsal výborných 94m a Maciej Kot 92m. Kamil Stoch přihodil druhý pokus o délce 89,5m a Klemens Muranka 88,5m. Těsně za stupni vítězů skončili norští skokané, kteří už jen těžko dotahovali velkou ztrátu po pádu Skletta v první půlce. Nepomohli ani dobré výkony Anderse Bardala a Anderse Fannemela. Páté Slovinsko nemá důvod smutnit, protože Jurij Tepeš přepsal 12 let starý rekord můstku Janneho Ahonena. Přesto, že se mu nebezpečně překřížily lyže, skok ustál a nová hodnota rekordu činí jeho zásluhou 101m. Šesté dnes zakotvilo Japonsko a s Daiki Item si opět pohrál vítr. Sedmé místo připadlo Rusku a z posledního osmého místa se nedokázali odlepit domácí Finové, kteří ale mají jistě radost z úspěšného návratu Villeho Larinta.