SP v Liberci – bude či nebude? Toť otázka.

V Liberci se mají o víkendu 8.-9. února uskutečnit dva ze závodů Světového poháru, tedy generální zkouška pro MS v klasickém lyžování 2009. Ale mohly by být zrušeny obdobně jako Kontinentální pohár minulý týden. Zlobí totiž počasí s vydatnými dešťovými srážkami a vysokými teplotami i pořadatelé – rozhořely se neshody mezi organizátory a soukromou „zasněžovací“ firmou. Navíc korunu všemu nasadila část podmáčené stráně, která se utrhla. Proto o dalším osudu rozhodnou také statici a pilnost povolaných stavařů.

Skokané se dle plánu přesunou do severočeského města příští středu, zda však budou moci ve čtvrtečním tréninku nastoupit na můstky, je nejisté. V Liberci pršelo už během harrachovských letů a sníh, pokud ještě nějaký zbyl, nasákl. Přesto se na sjezdovkách lyžuje. Zato doskočiště můstků přišlo o část podmáčené stráně a nový sníh pro nezbytnou úpravu chybí.

Umělé zasněžování měla připravovat firma Snowhill, která se dohodla s bývalým organizačním vedením MS, pro lyžařské areály po celou sezónu. Nová prezidentka Kateřina Neumannová však na podzim s firmou odmítla spolupracovat. „Organizační výbor řekl, že si sníh udělá sám. Jak to vypadá, vidíte,“ řekl šéf Snowhillu Karel Vacek.

A pan Vacek dodává: „Před Vánoci mě liberecký primátor osobně prosil, jestli bychom pomohli se sněhem na skokanských můstcích. To jsme udělali. Zatím na vlastní náklady.“ Do zákulisních tahanic se přidává také Leoš Škoda, šéf skokanských závodů šampionátu. Škoda Snowhillu vyčítá, že sněhová děla, patřící městu Liberec, poslední dny používá k zasněžování sjezdovky pro rekreační lyžování a na skokanský areál pozapomíná. „Nic se neděje, to je ten problém. Čekáme, až začne Snowhill zasněžovat,“ postěžoval si.

Na tento stav zase reaguje mluvčí organizačního výboru, Zdeněk Soudný. „Tohle je pravda. Řešíme to s panem Vackem a s městem. Poměrně čile komunikujeme. Ale řešíme věci napřímo, nikoliv přes média,“ oznámil. „Můstky je třeba dosněžit a dodělat. Věřím, že Snowhill dodrží, co slíbil.“

Další ránou, po nedostatku sněhu, je také narušení stráně. Část se odtrhla a nyní je v rukou statiků. „V této chvíli jsou na můstcích statici a společně se stavaři se snaží zabránit dalšímu sesuvu půdy,“ popisuje odstraňování škod Soudný. A že je stav závažný potvrzuje i Škoda. „Velký problém to rozhodně je. Musíme ale počkat, s jakými zprávami přijdou statici. My se staráme pouze o sportovní stránku, tohle je v kompetenci města Liberec,“ prohlásil.


Foto: Stav můstku v úterý odpoledne

Zda se tedy po závodech v Sapporu elitní skokanská soutěž do Liberce vypraví a do jakých podmínek, závisí na následujících dnech. A také českým fanouškům skoků nezbývá nic jiného, než čekat na činy povolaných.

Foto: Zřícený svah v Liberci (autor: Milan Janda)