Thomas Morgenstern uzavřel dnes svým letem na můstku Letalnica symbolicky vydařenou sezonu, v níž tento 24-letý Rakušan zcela dominoval a své soupeře příliš často do čela celkového hodnocení nepustil. Byl to právě on, kdo jasně prokázal nadvládu Rakouska v celé sezoně a několikrát jasně převyšoval zbytek startovního pole. Byla to zkrátka jeho sezona. A nejen jeho, vždyť fanoušci skoků se dočkali i loučení několika velkých osobností tohoto krásného sportu, mohli sledovat nově zavedené pravidlo o větrných odpočtech bodů anebo se radovat z rozletu některých skokanských talentů. Skončila událostmi nabitá sezona!
[b]Start v zemi tisíce jezer[/b]
Vše se rozjelo koncem listopadu ve finském Kuusamu. A výsledky tohoto závodu rozhodně nenapovídaly o dalším průběhu Světového poháru. Úspěšný start do sezony mohl zahlásit Andreas Kofler a předpověděl tím nadvládu rakouských barev po celou sezonu. Bod za třicáté místo si připsal Severin Freund a jeho první bodový mini-zisk určitě neukazoval blížící se fazonu. To samé šlo říci i o Polákovi Kamilu Stochovi, ten ve Finsku na úvod sezony ani nebodoval. Ville Larinto se naopak těšil z šesté příčky a sezona se mu v domácím prostředí rozbíhala velice dobře. Ještě nemohl tušit, že bude mít brzy po nadějích na dobré výsledky. České barvy obsadily zásluhou trojice Koudelka, Matura a Janda pozice na rozhraní druhé a třetí desítky a nepřímo tak předznamenaly, kde že se budou po celou sezonu ve výsledkových listinách pohybovat.
[b]Vláda krále „Morgiho“ začíná[/b]
Po finských závodech přišel víkend v norském Lillehammeru a zde se poprvé ukázalo, kdo má největší ambice na zisk titulu – oba dva závody opanoval Thomas Morgenstern a po nedělním klání se mohl pohodlně usadit v čele celkového pořadí SP. A na trůn rozhodně nehodlal nikoho ze svých soků pustit. Jeho krajan Kofler třetím „bramborovým“ umístěním v řadě naznačil, že i on se chce po zbytek sezony pohybovat kolem pódiových příček. Další z rakouských velikánů, Gregor Schlierenzauer, ale nezažil povedená klání a přivodil si zranění, které jej vyřadilo na dalších 5 závodů a hrozilo, že mu čelo SP unikne a on nebude moci bojovat o své druhé celkové vítězství v kariéře.
Foto: Andreas Kofler (zdroj: skijumping.pl)
Na řadě byl jediný podnik na českém území, ale v Harrachově nepřálo skokanům počasí a tak byla po několika přesunech a změnách v programu závodů obě klání zcela zrušena a musel se hledat náhradní termín pro dva podniky na velkých můstcích. Rozhodnutí na sebe nenechalo dlouho čekat – hned následující pátek se uskutečnil ve švýcarském Engelbergu jeden závod navíc, dalším kláním za zmařený harrachovský víkend byl pak lednový závod v polském Zakopaném.
[b]Turné opět v rakouském duchu[/b]
Po vánočních svátcích byl již na programu dlouho očekávaný a tradiční seriál „Turné čtyř můstků“ a hned v prvním závodě v německém Oberstdorfu hodil rukavici svým soupeřům Thomas Morgenstern a vyhlásil útok na rekordní zápis domácího Svena Hannawalda, jenž v sezoně 2001/2002 vyhrál všechny čtyři podniky Turné. Ovšem radost „Morgimu“ pokazil hned další závod na německém území, v Ga-Pa triumfoval jeho švýcarský rival Simon Ammann, zatímco Rakušan se umístil až ve druhé desítce (14.) a zkomplikoval si tím i cestu za triumfem v Turné. Stříbro bral Rus Pavel Karelin, pro něhož to byl nejlepší výsledek sezony a mohl se na delší dobu probojovat do TOP10 celkového hodnocení SP. Naopak konečnou znamenal tento závod pro finského borce Villeho Larinta, který tak přišel o výborně rozjetou sezonu vinou zranění.
Foto: Pád Villeho Larinta v Ga-Pa (zdroj: mtv3.fi)
Poslední podnik Turné v rakouském Bischofshofenu pak opanoval Nor Tom Hilde, pro kterého to byl nesporný vrchol sezony. Na bedně už se v této sezoně na nejvyšší stupínek nepostavil, ale v tradičním čtyřboji na přelomu roku se celkově umístil na bronzové příčce za největším Morgenternovým pronásledovatelem Ammannem. Překvapením byly dobré výsledky neznámého Bulhara Zografskiho a také pátá příčka legendárního Ahonena, který v nevýrazné sezoně zažil v Ga-Pa největší přísun bodů.
Čeští skokané nezaznamenali na Turné prakticky žádný pronikavý úspěch a nebýt Romana Koudelky, nepřipsali by si téměř žádné body. Skokan z Lomnice nad Popelkou se přitom do prvního dějství v Oberstdorfu ani nekvalifikoval.
[b]Největší úspěchy českých reprezentantů na domácí půdě[/b]
Po Turné následovalo první letecké klání v sezoně 2010/2011 a to v českém Harrachově. O výhru se tu skokané – letci poprali během 8. a 9. ledna. V prvním ze závodů se ze své premiérové výhry v kariéře radoval Martin Koch, slavili i polští fanoušci díky třetímu místu Adama Malysze. Druhý závod byl jistě velkým zážitkem zejména pro české fanoušky, neboť 2 z našich se probojovali do TOP 10. Roman Koudelka stanul premiérově jako třetí muž závodu na „bedně“ a Borek Sedlák si poupravil nejlepší umístění ve Světovém poháru na 10. místo!
Foto: Roman Koudelka (zdroj: skijumping.pl)
Země vycházejícího slunce (konkrétně velký můstek v Sapporu) následně hostila okleštěné pole závodníků a především absencí některých favoritů využili dokonale závodníci ze zadních pozic. Výtečný víkend zažil německý skokan Severin Freund a prvním a druhým místem si připsal své historické maximum. O další dílčí úspěchy se postarali i Denis Kornilov (9. a 11. místo), Manuel Fettner (dvakrát 7.), Ole Marius Ingvaldsen (17. a 10.) a především české duo Koudelka – Matura. Jan Matura se dvakrát dokázal protlačit do elitní desítky (10. a 4.) a zažil zde vrchol sezony a své nejlepší umístění v kariéře. Naproti tomu Roman Koudelka se dvěma výbornými výsledky (12. a 6.) začal pozvolna prosazovat do TOP15 celkové klasifikace SP.
Foto: Jan Matura (autor: Vendula Bittnerová)
[b]Třikrát v Zakopaném[/b]
Dalším již tradičním místem, kde se koná Světový pohár, je polské Zakopané s fantastickým publikem a domácím prostředím pro „Orla z Wisly“ – Adama Malysze. Ten svoje fanoušky nezklamal a první závod vyhrál, ten druhý dokončil už mimo medailové pozice (6.) a ve třetím dokonce upadl a pro podezření ze zranění nenastoupil ani do druhého kola. Skvěle si vedl Tom Hilde, když si připsal jedno druhé a jedno třetí místo. Vedoucí muž SP Thomas Morgenstern byl na pódiu jednou (2.) a nevzdálil se příliš svému hlavnímu rivalovi ze Švýcarska – Simonu Ammannovi, který byl dvakrát „bramborový“, sobotní podnik ale vyhrál.
Nového hrdinu objevili naši severovýchodní sousedé z Polska. Kamil Stoch si ve Zakopaném připsal vítězství, své první v kariéře. Dokázal tak, že Poláci se již nemusejí spoléhat pouze na Adama Malysze a mohou poskládat celkem slušné družstvo pro soutěže týmů.
[b]FIS Team Tour[/b]
Pokračování Světového poháru se poté vrátilo zpět na německé území během FIS Team Tour a především v Klingenthalu, nedaleko českých hranic, fanoušci Jandy a spol. mohli zase jednou tleskat našim borcům. Roman Koudelka si doletěl pro šesté místo, na této příčce to bylo podruhé v sezoně. Kamil Stoch si po výhře v Zakopaném připsal nevyšší příčku i v Klingenthalu a posunul se tak mezi špičku letošního SP.
Foto: Kamil Stoch (autor: Pavel Mikeska)
V této etapě sezony se již pomalu začal krystalizovat boj o medailové pozice v celkovém hodnocení a čekal se spíše souboj o druhé místo mezi Simonem Ammannem, Andreasem Koflerem a Adamem Malyszem. Thomas Morgenstern již měl náskok téměř 500 bodů a již nikdo si netroufal pochybovat, kdo že je králem letošní sezony. Dvojnásobné zastoupení Rakušanů navíc jasně dokumentovalo letošní nadvládu alpské země jak v jednotlivcích, tak v týmech.
[b]Vikersund – pokoření rekordů[/b]
Mnohými skokany očekávaný vrchol letecké sezony přišel o druhém únorovém týdnu – závody na novém největším můstku světa v norském Vikersundu. Klání na obřím můstku přinesly očekávané výsledky v podobě nového světového rekordu, který se zde přepisoval hned dvakrát! V prvním oficiálním tréninku „vyfoukl“ titul světového rekordmana Bjoernu Einaru Romoerenovi jeho týmový kolega Johan Remen Evensen díky 243 metrům, což byl také první let za hranici 240 metrů. Později v kvalifikaci se ještě přeskočil a rekord o 3,5 metru posunul. Podařilo se mu nahlodat i onu rakouskou nadvládu, když se v jednom ze závodů o vítězství podělil s Gregorem Schlierenzauerem. Na postu nejlepšího českého letce víkendu stanul místo „Koudyho“ Jakub Janda s 20. a 17. místem.
Foto: Johan Remen Evensen (zdroj: skijumping.pl)
[b]Konec jedné legendy[/b]
Ve finském Lahti se kromě jiného odehrávalo jedno veliké loučení. Konec své kariéry si zde, v domácím prostředí, naplánoval Janne Ahonen. A dočkal se ovací ve stoje, přesto že jeho poslední sezona bude patřit k těm nejméně úspěšným. Ahonen se stal jednou z ikon skoků na lyžích a v Lahti zakončil bohatou kariéru bez bodů (34. příčka). V posledním závodu sezony na velkém můstku se radoval s výhry Švýcar Ammann, pro kterého ale stobodový zisk v boji o velký Křišťálový glóbus již nic neznamenal, jisté vítězství už měl Morgenstern.
Foto: Janne Ahonen (zdroj: archiv)
[b]Planica – čas loučení[/b]
I když Letalnica už není díky Vikersundu největším můstkem světa i nadále zde již tradičně zakončuje celý kolotoč Světového poháru. Poslední týmový i klasický individuální závod přinesl výhru pro rakouské barvy, v posledním poněkud netradičnějším závodě TOP 30 zvítězil Kamil Stoch. A právě v tomto závodě se odehrálo i několik skokanských „naposledy“ – naposledy jsme sledovali poslední soutěžní skok skokanské legendy Adama Malysze, rozloučil se důstojně třetím místem. Na jeho počest jsme mohli některé skokany – Toma Hildeho či Simona Ammanna – vidět s přidělaným knírkem. Naposledy odmával skoky svým norským svěřencům trenér Mika Kojonkoski, který doprovázel norský tým dlouhých 9 let. Kdo přebere trenérský post norského „áčka“ stále není jisté, zveřejněno by to mělo být začátkem dubna.
Foto: Adam Malysz (autor: Vendula Bittnerová)
Foto: Mika Kojonkoski (autor: Michaela Vondrášková)
[b]Konečné pořadí Světového poháru 2010/2011[/b]
S jasnou dominancí v celé sezoně zvítězil Thomas Morgenstern. K zisku 1757 bodů ho mimo jiné dovedlo i 7 výher, jeho nejhoršími výsledky je 14. místo z Ga – Pa a 16. z Oberstdorfu. S propastnou ztrátou 393 bodů se za ním umístil usměvavý Švýcar Simon Ammann. Vyhrát se mu podařilo celkem 3x, na podiu se ocitl desetkrát. Parádní sezonu nakonec kariéry zažil i v celkovém pořadí 3. muž Adam Malysz se skórem 1153 bodů, 10 pódiovými umístěními a 1 vítězstvím.
Rakouskou jedničku v TOP 10 doplnila další trojice skokanů – těsně za nejlepší trojkou skončil 4. Andreas Kofler (1128b), který se ještě v posledním závodě s Malyszem pral o třetí příčku. Martin Koch obsadil 6. místo s 840 body, který se v Harrachově „naučil“ vyhrávat. Rakouskou letku doplnil ještě 9. Gregor Schlierenzauer (761b).
Jako jediný drží v konečném pořadí v TOP 10 norskou vlajku 5. Tom Hilde (903b), což může být trošku smutným koncem pro trenéra Kojonkoskiho. Dalším osamoceným je sedmý Severin Freund jako jediný Němec (796b). Za Finsko na listině na 8. pozici figuruje jméno Mattiho Hautamäkiho (764b). Celou TOP 10 uzavírá týmový kolega „orla z Wisly“ Kamil Stoch (739b).
Z našich borců se umístil nejlépe 16. Roman Koudelka (382b), který také dosáhl největšího úspěchu, když stanul jako jediný z Čechů v sezoně na bedně. Dalším v pořadí byl 27. Jan Matura (180b), následován ostříleným matadorem Jakubem Jandou (34.; 119b). Osmačtyřicátý Borek Sedlák si připsal 56 bodů, tedy o tři více, než jeho týmový kolega 50. Lukáš Hlava a jediný bodík si v této sezoně připsal 82. Ondřej Vaculík.
Foto: Jakub Janda (zdroj: skijumping.pl)
[b]Konečné pořadí leteckého Světového poháru[/b]
Velký křišťálový globus v letošním roce připadl do rukou Rakušana a nejinak tomu bylo i v rámci Světového poháru v letech na lyžích. Ten ukořistil Gregor Schlierenzauer, vyhrál 3 ze 7 závodů a celkem nasbíral 475 bodů. Ovšem na rozdíl od Thomase Morgensterna, který měl jistotu již dávno před koncem celého seriálu, o první a druhé místo se bojovalo ještě v posledním závodu na slovinské Letalnici. Rakušané téměř doslova opanovali letošní lety na lyžích, neboť druhý v celkovém pořadí skončil Martin Koch (387 bodů) a třetí letos famózní Thomas Morgenstern (378 bodů).
Foto: Gregor Schlierenzauer (autor: Pavel Mikeska)
Na bramborovém umístění zakotvil Adam Malysz (347b), následován Švýcarem Simonem Ammannem (311b). Světový rekordman Johan Remen Evensen se umístil „až“ 6. (291b) zejména díky nepovedeným prvním 3 závodům. Za ním se držel jeho týmový kolega Tom Hilde (263b). Slovinská letecká jednička Robert Kranjec se musel spokojit s 8. místem (242b). Místa si oproti celkovému pořadí Světového poháru prohodil 9. Kamil Stoch (241b) a 10. Matti Hautamäki (146b).
Hned za elitní desítkou skončil nejlepší český letec 11. Roman Koudelka a jen potvrdil nejlepší české výkony této sezony (133b). V TOP30 se umístili také 22. Jan Matura (63b), 27. Borek Sedlák (40b) a 29. Jakub Janda (37b).
Hlavní foto: Thomas Morgenstern (autor: Pavel Mikeska)
článek připravili: Sabina Línová a Rostislav Kala