Dlouhé čekání je u konce. Nová sezona skoků na lyžích je tady. A bude odlišná od těch předchozích. Nejen absencí vrcholu v podobě mistrovství světa či olympijských her, ale také zcela rozdílně postaveným kalendářem závodů Světového poháru. Tradiční březnové severské destinace se přesunuly do února, premiérově se bude ve Světovém poháru závodit také v Kazachstánu, konkrétně v Almaty. Osobně se hodně těším na světový šampionát v letech na lyžích, ale hlavně na Turné.
Turné čtyř můstků je tradičním vrcholem sezony, ať už v ní je velký závod v podobě MS nebo ZOH, ale letos ještě vzhledem k uspořádání celé sezony nabyde na významu. Cítím velký hlad ze strany všech dalších reprezentací konečně ukončit rakouskou nadvládu na tomto podniku. Je zajímavé, že i když jsou vítězové Světového poháru, olympijští šampioni či mistři světa v posledních letech výhradně z jiných zemí, Rakušanům se na „polodomácím“ závodě pořád tak daří. Ještě pozoruhodnější je fakt, že Rakousko sice vyhrálo Turné sedmkrát v řadě, ale za tu dobu se to povedlo šesti různým závodníkům.
Je to opravdu specifický závod. Nebyly to vždy stálice rakouského výběru, které vyhrávaly. Vždyť kdo by si před dvěma lety vsadil třeba na Thomase Dietharta? Osobně jsem měl možnost na Turné zavítat a pod můstky zejména v Innsbrucku, ale také v Bischofshofenu panuje opravdu úžasná atmosféra. Vždy jsem si říkal, že by měla Rakušany spíše svazovat, než jim dodávat křídla, ale je to právě naopak. Našim jižním sousedům prostě tyto závody sedí. Ale vzhledem k vyrovnanosti pole si myslím, že by se konečně od roku 2002 a rekordního počinu Svena Hannawalda mohl prosadit i nějaký Němec. Formu mají pod Wernerem Schusterem dlouhodobě skvělou.
Osobně jsem zvědavý na český tým, který opět naskakuje do sezony v tom svém veteránském složení. K Romanu Koudelkovi se přidávají Jakub Janda, Jan Matura a Lukáš Hlava. Kromě Koudelky jsem zvědavý na Jandu, kterého skoky stále evidentně baví a rok co rok má neustále chuť zapojovat se do náročného přípravného procesu a pomáhat českému týmu. V létě skákal velmi dobře a údajně má výbornou formu také těsně před startem SP, tak se těšme, že třeba také my budeme mít v tomto ohledu svého Kasaie. Ten mimochodem stále pokračuje v kariéře stejně jako Janne Ahonen, takže úspěšní veteráni jsou i letos připraveni houževnatě konkurovat všem mladíkům.
Mými dvěma spolukomentátory na obrazovkách Eurosportu budou během této sezony Jakub Jiroutek a Jan Mazoch. Je zajímavé, že oba dva s Jandou závodili na začátku nového tisíciletí a dobře ho znají. Kuba Jiroutek se vrátil z Itálie, kde pomáhal zvednout tamní skok, aby nyní pomohl tomu českému. Jako koordinátor reprezentace by se měl zaměřit právě na práci s mladými skokany a čekají ho také cesty na závody tradiční série Kontinentálního poháru. V létě jsme se už měli možnost potkávat během letní Grand Prix s Viktorem Poláškem nebo Tomášem Vančurou. Věřme, že jejich progres bude postupovat tak, aby se brzy začlenili svou výkonností do A týmu a pomáhali v omlazovacím procesu. Sluší se připomenout, že v týmu už dále od léta nepokračuje vynikající český letec na lyžích Antonín Hájek.
S mládeží se však skvěle pracuje ve Slovinsku a zejména v Polsku. Slovinci nabídnou pro debut Světového poháru nejmladšího ze všech bratrů Prevců Domena. Pokud nastoupí do závodu společně s Noriaki Kasaiem, věkový rozdíl mezi nimi bude těžko uvěřitelných 27 let. Poláci vždy vytáhnou nějaké nové jméno. Po hvězdných letech Adama Malysze nastal v jejich zemi takový skokanský boom, že z něj mohou těžit dodnes. Kamil Stoch je dvojnásobným olympijským vítězem, polský kolektiv tradičně může v závodech družstev pomýšlet na medaili. Špatně jsou na tom naopak ve Finsku. Návraty Janneho Ahonena či Harriho Olliho by mohly situaci zachránit, kariéru však nejspíš ukončí Janne Happonen, dráze pilota se definitivně chce věnovat vynikající sdruženář i skokan specialista Anssi Koivuranta. Jsem zvědavý, jak se popasuje se Světovým pohárem vítěz letní Grand Prix, Japonec Kento Sakuyama.
Nová sezona tedy slibuje velkou podívanou. Snad ji uvidíme už na „italském“ sněhu v Klingenthalu, kde bude celý seriál začínat. Možná na dlouho naposledy, neboť pak se úvodní závody přestěhují do Neustadtu. Místo těsně za českými hranicemi jistě přivábí také početnou řadu českých milovníků tohoto krásného sportu. A snad se i oni budou mít na co těšit. Stejně jako já se svými kolegy na Eurosportu, který vysílá celou sezonu včetně některých závodů ženského Světového poháru.
Radek Barkman, komentátor Eurosportu