SP Zakopane: Vítězný návrat Schlierenzauera

S parádní formou se do kolotoče Světového poháru vrátil Gregor Schlierenzauer. Po promarněné šanci na Turné se zdál být nevyrovnaný a raději doma potrénoval, než aby létal v Harrachově. A vyplatilo se. V Zakopanem si připsal 100 bodů za další vítězství. Druhý skončil Anders Jacobsen a z 12. místa až na bronzovou příčku se vyšplhal Thomas Morgenstern. Roman Koudelka sice druhým pokusem ztratil, přesto skončil dvanáctý. Borek Sedlák bere body za 27. místo.

Lídrem Bardal. Ahonen, Morgenstern i Malysz zklamali

V pátečním zakopanském závodě se na start postavila čtveřice Čechů, polovina se probojovala do druhého kola. Smůlu měl jak Jan Matura (116m), který skončil 37., tak zejména Jakub Janda (117,5m), kterému postup unikl o tři místa. Naopak na body se znovu dostal Borek Sedlák (120,5m), který díky slušnému stylu překonal Francouze Emmanuela Chedala či prvního nepostupujícího Rusa Dimitrije Vassilieva (oba 120,5m). Za skok dlouhý 129m postupoval Roman Koudelka z nadějného devátého místa.

Sebe i trenéra překvapil skokem 131m Pavel Karelin z Ruska, o dalšího půl metru dále doskočil Francouz David Lazzaroni, který dokonce zabral pátou příčku. Špatně si nevedli ani Němci. Martin Schmitt (129m), který se o 9. místo dělil s Romanem Koudelkou, Michael Uhrmann (129,5m) ani Michael Neumayer (127,5m) neztratili kontakt se špičkou.

Za ohlušujícího řevu polských fanoušků se z můstku spustil Adam Malysz. Ačkoliv se po tréninku na Slovensku dostal do dobrého rozpoložení, v závodě stále není nejlepší. 126m znamenalo průběžnou 17. příčku, o kterou se dělil se Slovincem Jernejem Damjanem (126m). Jen půl metru navíc přidal Simon Ammann ze Švýcarska, kolo se příliš nevyvedlo ani jeho krajanovi Andreasi Kuettlovi (125m) či Rakušanu Andreasi Koflerovi (123,5m).

První kolo ovládali Norové. Nejprve se do čela dostal za 136,5m Anders Jacobsen, poté tuto délku zopakoval stylově bezchybný Anders Bardal a na pozici lídra jej vystřídal. Vedení mu nesebral ani týmový kolega Tom Hilde (132m), ani Rakušané Wolfgang Loitzl (131m) a Gregor Schlierenzauer (134m). Deset metrů ztrácel na prvního Fin Janne Ahonen, který skočil do vzdálenosti pouhých 126,5m a zařadil se jen o jednu příčku před Malysze. A pouze dobré ohodnocení rozhodčích pomohlo k 12. místu Thomasi Morgensternovi. 126m a výkřikem plným zklamání uzavřel vedoucí muž Světového poháru první kolo.

Body pro Sedláka, pěkné 12. místo pro Koudelku

Druhé kolo otevřel Emmanuel Chedal 110m, vzápětí se do stopy pustil Borek Sedlák, kterému 116,5m stačilo na posun na 27. příčku. Pravidelně boduje, bohužel má smůlu na malý bodový zisk. Snad ji protrhne v sobotním závodě. Problémy při dopadu a 123,5m z prvního kola zopakoval Andreas Kofler, po pádu na Turné stále nemůže najít optimální formu z doby před Oberstdorfem. Zato Andreas Kuettel si vynahradil slabé první kolo a 131,5m jej posunulo na konečnou devátou příčku.

Pěkný návrat do SP si společně se Stefanem Hockem (123,5m a 122m) z Německa připravil Harri Olli. Fin zvítězil už ve čtvrtečním tréninku a zejména 132,5m ve druhém kole mu zajistilo páté místo. Ani druhé kolo nepřineslo příliš radosti Adamovi Malyszovi. Zlepšení o půl metru na 126,5m mu přesto vyneslo jedenácté místo, ačkoliv v domácím prostředí myslel jistě na víc. Po závodě poté chválil senzační diváckou kulisu a prozradil: „Nejsem sice zcela spokojen, ale je to lepší než v Predazzu a Harrachově. Musím se ještě koncentrovat na lepší skoky.“

Slabší výkon předvedl po vítězství v jednokolovém harrachovském závodě Janne Ahonen. Finská stálice patřila ke skupince, které to příliš neskákalo, a za 124,5m skončil třináctý. Do nejlepší desítky se propracoval Simon Ammann, Švýcar však skokem dlouhým 131,5m nestačil na průběžného lídra Olliho a obsadil osmé místo. Dalším skokem si Thomas Morgenstern skvěle vykompenzoval nepovedený úvod. Délkou 132m obral Olliho o vedení a s typickým úsměvem dlouho postával před reklamním panelem.

Další drobná změna větru zamíchala pořadím u konce první desítky. Martin Schmitt (118m) se propadl, následován Michaelem Uhrmannem (118,5m), Pavlem Karelinem (120m) či Davidem Lazzaroni (114m), který nevyužil jedinečnou příležitost ke skvělému umístění. Kratší skok předvedl i Roman Koudelka (123m) a rozhodně neskrýval negativní emoce. Pád nakonec nebyl tak tvrdý, skončil dvanáctý. A navíc porazil třeba Bjoerna Einara Romoerena (126,5m a 123m) či Janneho Ahonena. Desáté místo si v pátek připsal jiný Fin, Janne Happonen za dvakrát 127m.

Rakušané znovu ovládli závod SP

Postupně Morgenstern porážel většinu průběžné TOP 10, odsunu se nemusel bát ani od Toma Hildeho (126m), který skončil šestý. Nezastavil jej také reprezentační kamarád Wolfgang Loitzl (128m), který skončil těsně pod pódiem, čtvrtý. O stupně vítězů mohl ještě šplhající Morgenstern přijít, na pokus čekala poslední trojice. A hned Anders Jacobsen s nadšením převzal jeho místo – 129m.

Gregor Schlierenzauer letěl daleko – ačkoliv byl ve vzduchu rozhozený, přistál na značce 131m a na dojezdové ploše přijímal od Morgiho gratulace k vedení. Rakousko mohlo přijít o vítězství už jen zásluhou Anderse Bardala. Ale Anders zklamal sám sebe a 122m nestačilo ani na Gregora, ani na Thomase, nýbrž až na sedmé místo. Tedy závod, který skvěle rozehráli Norové, znovu skončil pevně v rukou Rakušanů. Kromě vítěze Schlierenzauera se na bronzový stupínek prodral Morgenstern a silný tým podpořil ze čtvrtého místa i Loitzl. A skandinávské „Vikingy“ na pódiu zastoupil „jen“ Anders Jacobsen.