První závod formátu supertým ve střední Evropě je za námi. Stále nový formát v polské Wisle rozhodně zaujal a potvrdil, že na rozdíl od klasického závodu družstev může do skoků na lyžích vnést čerstvý vítr. Ten dnes foukal převážně proti, čehož skokani využili k několikerému překonání stávajícího rekordu můstku. Ač jednoznačně nejdál doletěl Andreas Wellinger, závod skončil drtivým slovinským triumfem.
První kolo nabídlo vyrovnanou podívanou
Celý závod načal z nájezdového okna 12 v silném protivětru Kazach Danil Vasiljev (124,5 m) jehož skok naznačil, že se dnes bude létat daleko. Ostatní skokani to záhy potvrdili – po skvělém zkušebním kole (reprezentanti USA v něm skončili druzí jen za Němci) doletěl daleko Erik Belshaw (124 m), hranici 130 metrů atakoval Ren Nikaido (129,5 m), ale nejdelší skok předvedl nečekaně Halvor Egner Granerud (134 m). Norové se díky tomuto pokusu ujali po šestině závodu vedení před Slovinci, které ve hře držel výborný skok Lovra Kose (132 m). Třetí byli po první skupině zásluhou Stephana Leyheho Němci (129,5 m).
Ve druhé skupině prvního kola čekali diváci na to, jak si z nájezdu číslo 11 povede vítěz včerejšího tréninku a zkušebního kola Tate Frantz, 122,5 m dlouhý skok však znamenal navyšování americké ztráty. Nory chtěl v čele udržet Johann André Forfang (128,5 m), ataku Anže Laniška (134,5 m) však odolat nedokázal a Slovinci poprvé převzali vedení. Daleký skok předvedl také Jan Hörl (131,5 m), čímž vyšvihl Rakušany na průběžnou čtvrtou příčku. Slovinští závodníci vedli o 7 bodů před druhými Nory, před Rakušany byli o přesně dva body ještě reprezentanti Německa.
Fantastické rekody ve druhém kole
V první skupině druhého kola se zdálo, že protivětrné chvilky jsou pryč. Nejdelší skok její první části předvedl z lavičky 13 Dawid Kubacki (120 m) s přípočtem 6 bodů, což byly dosud nejhorší podmínky. Od pokusu Nikaida (123 m) se však podmínky začaly opět vylepšovat a na závěr předvedli skvělé skoky Stephan Leyhe (128 m), Manuel Fettner (131 m) a zejména Lovro Kos, který pouze v mírném vánku vyrovnal tehdejší rekord můstku Anže Laniška (134,5 m). Na svůj úvodní skok nenavázal Granerud (119 m), čímž Nory srazil z pódia, na něž se pak již nedokázali vrátit.
Velké věci ale přišly ve druhé skupině. Nejprve v silném protivětru z nájezdového okna číslo 12 konečně navázal na tréninkové skoky Američan Frantz (130,5 m), načež jury vzhledem k opětovně sílícímu větru přistoupila ke snížení nájezdu na okno 11. To však v doslova ideálních podmínkách změní pramálo. Fanoušci bouřili již při překonání rekordu v podání Anže Laniška (137,5 m), i sám Adam Malysz se však chytal za hlavu jen o pár desítek vteřin později, když spatřil let Andrease Wellingera. Němec doletěl do vzdálenosti 144,5 metru a jednoznačně tak překonal všechny myslitelné hranice můstku v Malince. O chvíli později se do bitvy o rekord přidal také Jan Hörl (139,5 m), na výkon svěřence Stefana Horngachera však již stačit nemohl. Po druhém kole vedli Slovinci (519,1 b) před Němci (496,8 b) a Rakušany (484,3 b).
Finálové kolo průlom nepřineslo
Protivítr, který provázel drtivou většinu předchozího průběhu závodu, ve třetím kole z většiny zmizel. Vzhledem k posazení nájezdu na okně 11 jsme již delší skoky nesledovalo a ani pořadí se vzhledem ke spravedlivosti podmínek neměnilo. Silného větru proti si jako poslední mohl užít domácí Dawid Kubacki (120,5 m), jeho skok však Poláky vpřed posunout nemohl. A zatímco Lovro Kos pečetil triumf Slovinců nejdelším skokem celého finálového kola (126,5 m), Fettner (121,5 m) a zejména Leyhe (112,5 m) ztráceli. Rakousku se díky horšímu skoku Leyheho dostalo na druhou pozici.
V závěrečné skupině se již větrné kompenzace všech skokanů pohybovaly kolem nuly a v takových podmínkách se i vzhledem k předešlým rozestupů větší změny v pořadí čekat nedaly. Po dalším vydařeném skoku Anže Laniška (122 m) se s obřím náskokem 42,5 bodu radovali Slovinci, druhé místo pohlídal Jan Hörl (122,5 m), s čímž nedokázal nic uělat ani Andreas Wellinger (123 m). Rakouský náskok byl nakonec však pouze 2bodový. S větším odstupem následovalo čtvrté Norsko po i v zadním větru slušně skočivším Forfangem (119 m). Páté místo po standardním skoku R. Kobajašiho (120 m) bralo Japonsko, šesté Poláky určitě zklamal závěrečný skok Zyly (106,5 m), i ten však stačil s náskokem 13 bodů na sedmé Američany, které 120,5metrovým výkonem opět potěšil Tate Frantz.
Ukrajina těsně neprošla do finále, podivná diskvalifikace Italů
Zatímco první sedmička mohla být po většinu závodu v klidu, o osmé místo se vedl tuhý boj. Hlavními protagonisty byly týmy Itálie, Finska a Ukrajiny. Ještě po třech skocích drželi senzační osmou pozici Ukrajinci Marusjak s Kaliničenkem, na poslední chvíli však zabral Fin Aalto a umístění v elitní osmičce a třetím kole Ukrajincům vyfouknul. Finové tedy nakonec skončili osmí a Ukrajinci devátí. Vzhledem k absenci Deschwandena se na lepší než desáté místo nedostali Švýcaři, kteří nakonec byli rádi za těsné předčení jedenáctého Kazachstánu.
Do druhého kola by na úkor Finů prošli Italové, Giovanni Bresadola byl však diskvalifikován za návštěvu šatny, což je v těchto závodech zakázané. Nikoliv však písemně, informace byly sděleny pouze v rámci setkání kapitánů jednotlivých týmů ve čtvrtek. I z toho důvodu je diskvalifikace přinejmenším sporná. Dle vyjádření italského kouče Jakuba Jiroutka s tím však jeho skokani byli obeznámeni a Bresadola zkrátka po horším výkonu ztratil koncentraci, celá věc se tedy nakonec obešla bez protestů z italské strany.
Do druhého kola jednoznačně neprošlo Rumunsko, které by na poražení kteréhokoliv ze soupeřů potřebovalo soukromé bonusové kolo. Závodu se neúčastnili čeští skokani – Radek Rýdl a Benedikt Holub mezitím neúspěšně bojovali o body v závodě COC v Innsbrucku.
PolSKI pokračuje i zítra, kdy se na můstku Adama Malysze rozhoří boj o individuální triumf. Zkušební kolo začne v 15 hodin, závod, stejně jako dnes, v 16:00. Na rozdíl od soboty se však v neděli zásluhou Romana Koudelky dočkáme na startu i české vlaječky.
Foto: Anže Lanišek (autor: Jan Štěrba)