SPm: Po osmi letech vítězí na úvod sezony Rakušané, Češi do finále neprošli

Po včerejším předkrmu v podobě kvalifikace se skokani již pustli do servírování řady hlavních chodů, která započala závodem družstev ve Wisle. Ten vůbec poprvé ovládli Rakušané, již tím zavzpomínali na svůj triumf z Kuusama 2011, kde se na úvod sezony radovali dosud naposled. Dlouho to vypadalo na galapředstavení Poláků, kteří však ve druhém kole propadli a nakonec se strachovali o účast na pódiu. Českým skokanům se závod nevyvedl a nakonec skončili až devátí.

[b]Rakouská vyrovnanost slavila úspěch, Poláci na loňský triumf nenavázali [/b]
Po včerejší kvalifikaci zavládl mezi polskými fanoušky mírný neklid, který se startem dnešního závodu zmizel. Piotr Zyla a Jakub Wolny totiž Poláky nakopli k parádnímu prvnímu kolu, jež skončilo polským 11bodovým vedením. To se však hned zkraje finále rozplynulo a od té doby polská ztráta jen klesala. Naopak rakouští skokani zvolili cestu vyrovnanosti a v obou kolech se umístili druzí, což je nakonec spolu s veleskoky Aschenwalda (133 m) a Hubera (134 m) vyneslo na stupínek nejvyšší. Druhou pozici obsadili po mohutném ataku ve druhém kole Norové, kteří útočili z až páté příčky po prvním kole. Na Poláky tak zbylo místo třetí.

Náplastí na mírné polské zklamání může být pomyslné individuální vítězství Dawida Kubackiho, které je však v tomto případě vždy zkreslené. Spolu s ním by se na pódiu umístili ještě Geiger a Johansson, kteří budou bezesporu patřit mezi horké favority na zítřejší triumf. Čtvrtým místem příjemně překvapilo Slovinsko, které až do posledního skoku doufalo v bronz. A nebýt špatných stylových známek Petera Prevce, zřejmě by se jim to i podařilo. Pátou pozici bralo Německo, což je pro nového trenéra našich západních sousedů Stefana Horngachera znatelný pokles oproti většině závodů družstev z posledních let. Na takto „nízké“ pozici naposled s polským týmem skončil téměř přesně před dvěma lety, tehdy však po diskvalifikaci Piotra Zyly Polácí ztratili jeden skok. Na šesté pozici dnes zůstalo přikované s o něco větší ztrátou Japonsko.

[b]Za šestým místem zela propast, českou mizérii zakončil Sakalův pád[/b]
Zdá se, že na startu letošní sezony více než kdy jindy platí, že špičkový skok na lyžích je záležitostí především šesti zemí. Důkazem budiž fakt, že za šestými Japonci zůstali o masivních 117 bodů zpět Švýcaři, kteří pro změnu o ještě drtivějších 130 bodů předčili osmé Finy. Ve výčtu postupivších národů bohužel chybí Česká republika, která po nadějném výkonu ve zkušebním kole (7. místo) skončila až devátá. A to ještě můžeme děkovat kontrolorovi Seppu Gratzerovi, který nás diskvalifikací Rusa Nazarova nejspíš zachránil od poslední příčky.

Český výkon zahájil sedmou pozicí ve své skupině Viktor Polášek (115,5 m), pak už to však šlo jen z kopce. Na nepostupovou pozici nás nejprve dostal Vojtěch Štursa (95,5 m), nečekaně navíc další body poztrácel Roman Koudelka (108 m) a Filip Sakala (106 m) svou snahu o zvrácení situaci zakončil pádem, po kterém je naštěstí v pořádku.

Start sezony se tedy zatím Čechům příliš nedaří, snad aspoň mírné zlepšení nabídne zítřejší individuální závod, který startuje neobvykle brzy – již v 11:30. Ani toto klání pochopitelně nebude v přímém přenose chybět na obrazovkách Eurosportu.

[i][b]Foto: Rakouský tým [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]