SPm: Rakušané znovu rozhodli posledním skokem!

Rakousko se kromě závodů Kontinentálního poháru stává rovněž specialistou na týmová klání té nejvyšší úrovně. Po dvou triumfech v závodech SP a olympijském zlatu přidali naši jižní sousedé prvenství v sobotním závodě jako v Lahti. Podobně jako v Číně, i tentokrát sebrali Slovinsku triumf posledním skokem. Češi nestartovali.

Ahonen opět na můstku, Rakušané znovu nejlepší

Dnešní závod přinesl nového rekordmana v počtu startů v závodech družstev. Tím se stal Kamil Stoch, který svou zemi reprezentoval již po 72. Další zajímavostí byl pokus Janneho Ahonena během pauzy mezi koly, čemuž skokani dost možná vděčili na objemnější diváckou kulisu, než bylo v minulosti běžné. Ta byla svědkem dalšího triumfu Rakušanů, kterým výrazně dopomohl dnes jasně nejlepší závodník – Stefan Kraft (130 a 128 m). Drtivému závěru nedokázali vzdorovat do té doby vedoucí Slovinci, jejichž nejslabším článkem byl ve finále finišmen Peter Prevc (123 a 120,5 m), což mělo za následek finální 5,5bodovou ztrátu. Pořadí olympijského závodu se kopírovalo i za duem soupeřícím o zlato – třetí skončili Němci, čtvrtou pozici brali Norové.

Poláky srazila diskvalifikace

Sedmé místo brali dle očekávání domácí, kteří se na závěr sezony zjevně rozeskákali – zvlášť jim k tomu pomohl parádní výkon Eetu Nousiainena (120 a 124,5 m). O posledních dvou pozicích mělo být jasno již před závodem. Dle očekávání se jediným nepostupivším celkem stal Kazachstán, osmé místo Rusů oslabených absencí Danila Sadrejeva však nebylo tak automatické, jak se čekalo. Vzhledem k diskvalifikaci Poláka Waska ve druhém kole se nakonec svěřenci Michala Doležala před Rusy dostali o pouhých pět bodů.

Výsledky zkušebního kola

Kompletní výsledky závodu

Průběžné pořadí Poháru národu mužů 2021/2022

Program ve finském Lahti vyvrcholí zítra, kdy se v odpoledních hodinách uskuteční druhý z víkendových individuálů. Kvalifikace odstartuje ve 14:30, první kolo bude následovat v 16 hodin. Přímo jej bude vysílat Eurosport (kvalifikace na Playeru), přičemž ČT nabídne pouze půlnoční záznam.