Pro skokanské fanoušky nastalo nejpříjemnější sobotní ráno v celém roce. Hned na úvod víkendu se totiž v Sapporu konal první z dvojice individuálních závodů, který sliboval zajímavou podívanou. Kromě souboje o celkové prvenství byly ve hře také body Noriakiho Kasaie či další povedený závod Romana Koudelky. Všechny tyto předpoklady byly potvrzeny, stejně jako fakt, že Sapporo svědčí Rakušanům, což dokládá triumf Stefana Krafta.
Kobajaši stříbrný i na domácí půdě, Kraft odráží atak
Zatímco v prvním kole se i vzhledem k nepříznivým podmínkám dalekými skoky šetřilo a nikdo se nepodíval za hranici 130 metrů, závěr finálové série fanouškům vše vynahradil. Již poněkolikáté sledovali souboj dvou hvězd na K, který dopadl lépe pro Stefana Krafta. Třicetiletý Rakušan svého soupeře přestyloval a v součtu navíc dolétl nejdál (129 a 139 m). Připsal si tedy jubilejní 111. pódium a 39. vítězství, čímž dorovnal polské duo Malysz a Stoch na třetím místě historických tabulek. Rjoju Kobajaši (128,5 a 138,5 m) se tedy musel již poosmé v sezoně spokojit s druhou pozicí a je na nejlepší cestě, jak pokořit rekordy alespoň v tomto ohledu. Třetí byl dnes Andreas Wellinger (127,5 a 134 m), na stupních vítězů se tedy ocitli tři nejlepší skokani celkové klasifikace.
Na ně dnes nestačil ani v Sapporu parádně skákající Manuel Fettner (127 a 135 m), jemuž na teprve šesté životní pódium chybělo 2,3 bodu, které poztrácel na stylových známkách. I na dalších dvou místech následovali Rakušané. Do elitní desítky se znovu podíval pátý Daniel Tschofenig (2 x 129,5 m), šestý skončil navrátilec a vítěz zkušebního kola Jan Hörl (121,5 a 133 m). Skokanem druhého kola byl nakonec sedmý Kristoffer Eriksen Sundal (121 a 134,5 m), jenž se posouval ze 20. místa. Nejlepší výkon sezony zaznamenal osmý Dawid Kubacki (122 a 128 m), při své poslední návštěvě Japonska v roli aktivního sportovce bral devátou pozici Peter Prevc (129,5 a 122,5 m). Desítku uzavřel domácí Džunširo Kobajaši (124 a 124,5 m), jenž se do ní vrátil poprvé od prosince 2021. Životní výkon si připsal 11. Nor Jørgensen, naopak po 12 závodech skončila šňůra italských bodů.
Další body Romana Koudelky, ve finále i Kasai
Zatímco úvod závodu se odjel v protivětru, s postupem času začalo vát čím dál silněji do zad, na což reagovala jury postupným zvedáním nájezdového okna. V nelehkých podmínkách si dobře poradil Roman Koudelka. V prvním kole ještě v mírném vánku protivětru dolétl na 122,5 metru a figuroval na průběžné 12. pozici, čímž zaznamenal nejlepší letošní vstup do závodu. Ve finále si v nejhorších podmínkách kola (zadní vítr o síle 0,75 m/s) pohoršil jen o metr a nakonec skončil patnáctý. I tak jde o druhý nejlepší výkon od závodů v Sapporu před čtyřmi lety. K radosti snad všech se do druhého kola z devětadvacáté pozice prokousal Noriaki Kasai, japonský veterán však již v zadním větru ve finále konkurenci přece jen nestačil a připsal si bodík za třicáté místo. Na body se dostal po více než 34 letech od svého prvního bodového zisku, kdy drtivá většina jeho konkurentů ještě ani nebyla na světě. Pro zajímavost, Roman Koudelka tehdy slavil pět měsíců. Kasai se rovněž stal prvním skokanem historie, jenž dokázal bodovat v již pěti dekádách.
V celkovém pořadí SP si pozici lídra upevnil Stefan Kraft (1336 b) s náskokem 235 bodů před nově druhým R. Kobajašim, který je nyní o 14 bodů před Wellingerem. Roman Koudelka (80 b) si polepšil na 33. příčku.
Průběžné pořadí Světového poháru mužů 2023/2024
Program v Sapporu vyvrcholí v neděli, bohužel v již o něco méně komfortních časech. Aspoň tedy pro středoevropany, kteří se kvalifikace dočkají v nedělních ranních 1:30 a závod odstartuje ve 3:00. Ani tak ale nebude nouze o přímé přenosy, které nabídnou Eurosport 1 a ČT Sport.
Foto: Stefan Kraft (autor: Jan Štěrba)