Startuje 67. ročník Turné čtyř můstků!

Z konce vánočních svátků nemusí být rozhodně skokanští nadšenci zklamaní. Ba naopak. Již po šedesáté sedmé startuje pro některé stále nepřekonaná akce, která v mnohém strčí do kapsy i mistrovství světa či olympijské hry. Řeč je pochopitelně o Turné čtyř můstků, které již naplno zavítalo do Oberstdorfu.

Takřka dvacet tisíc prodaných vstupenek na kvalifikaci, od listopadu beznadějně vyprodaný závod. Tak to vypadá v tradičně hlasitém skokanském „ůlu“ v Oberstdorfu a podobná situace se očekává také během novoročního podniku v Ga-Pa. Kalendář se během posledních let ustálil a jediná jednodenní pauza se koná mezi německou a rakouskou částí. Ta rakouská bude možná podobně jako letos o něco slabší, výkony rakouských skokanů jsou totiž narozdíl od těch německých daleko za očekáváním. Tak daleko, že minulý závod v Engelbergu viděl jednoho jediného Rakušana ve druhém kole a ještě celkem daleko od nejlepších, což je vůbec nejhorší evropský výsledek při účasti A týmu v dějinách rakouského skoku. O krizi se naopak nemusí hovořit v Německu a Polsku a právě tyto dvě země by měly tvořit drtivou sílu nejen v hledišti, ale také na můstku.

V německém týmu letos došlo ke změně stráží. Dosavadní lídři Freitag, Freund či Wellinger buď paběrkují, nebo je sráží dolů zdravotní trable. To umožnilo dvěma dosavadním mužům v jejich hlubokém stínu vysounout se do popředí – řeč je o Karlu Geigerovi a Stephanu Leyhem. Přesto bude pro Němce těžké navázat na Svena Hannawalda a osobně si myslím, že čekání na dalšího celkového vítěze, trvající již od roku 2002, bude trvat dál. Na vítězství si brousí zuby zejména Poláci, jejichž někteří přiznivci již triumf Kamila Stocha či Piotra Zyly vzaly za jistý. Konkurenty však budou mít zmíněné dva státy silné. Speciálně na Turné se letos připravují Norové, kteří ho postavili nad mistrovství světa a zejména Johann André Forfang a Robert Johansson by mohli pořádně zlobit. Do pořadí v elitě by mohl výrazně promluvit také poslední rakouský mohykán ve špičce, Stefan Kraft, který v závodech stále nedokáže probudit potenciál, jejž opakovaně ukazuje v trénicích.

Samostatnou kapitolou jsou dvě letošní komety – Rjoju Kobajaši a Jevgenij Klimov. Tito dva skokani byli po vydařené první periodě sezony vystaveni většímu mediálnímu tlaku než na který jsou zvyklí, což by na ně mohlo negativně zapůsobit. Forma zejména Kobajašiho však vypadala natolik silně, že se bude těžko rozpadat v řádu dnů. Je každopádně dobré si připomenout, že dominátoři první periody sezony obvykle na Turné čtyř můstků příliš nezáří. Triumf na Turné zůstával v minulosti mnohokrát zapovězený Martinu Schmittovi, jenž předtím dlouho ve Světovém poháru neměl konkurenci. Když se přeneseme do nedávné doby, kdo by čekal výhru Thomase Dietharta? Roman Koudelka před třemi lety řádil a vedl celý seriál, na Turné ale neměl šanci. Předloňský suverén první části sezony Domen Prevc pak měl na svých bedrech takový tlak, že byl v někerých závodech dokonce rád za postup do druhého kola. Pozice Kobajašiho tedy bude určitě nezáviděníhodná.

Český tým vyrazí do boje v tradičním kvartetu, které doposud objelo všechny zastávky SP. Do boje o celkovou desítku by mohl promluvit Roman Koudelka, zlepšené výkony ukázal na Kontinentálním poháru Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek je skokanem, který na výsledky v elitní dvacítce potenciál bezesporu má. Asi nejhorší je na papíře situace Lukáše Hlavy, český nezmar ale mnohokrát ukázal, že ačkoli ho mnozí již několikrát posílali do skokanského důchodu, vždy se nakonec dokázal vrátit do solidní formy a letos navíc téměř po dvou letech znovu bodoval ve Světovém poháru. Dobrou zprávou je navíc fakt, že Česká televize bude po více než deseti letech opět vysílat živě kompletní program Turné včetně všech kvalifikací.

Jedno je jisté: Turné čtyř můstků určitě nabídne velice zajímavou podívanou. Ta začne již dnes, v sobotu29. prosince kvalifikací v Oberstdorfu. Již je známa startovní listina, ve které figuruje celkem 68 jmen. Tento dokument včetně programu kompletního Turné naleznete níže, program včetně TV přenosů je rovněž přiložen v našem kalendáři.

[link=hhttps://www.vierschanzentournee.com/partenkirchen/ausschreibung-67.-tournee-2018-2019.pdf]Program Turné čtyř můstků[/link]
[link=http://medias2.fis-ski.com/pdf/2019/JP/3098/2019JP3098SLQ.pdf]Startovní listina kvalifikace do závodu v Oberstdorfu[/link]