Po polském Zakopaném, kde se konalo mistrovství světa juniorů v loňském roce, přebírá štafetu pořádání šampionátu kanadský Whistler. V tomto středisku se v rámci zimních olympijských her v roce 2010 ve Vancouveru konala skokanská klání o olympijské medaile.
Můstek
Všechny skokanské soutěže se uskuteční na můstku HS 104 a K-95. Oficiálním rekordmanem zdejšího středního můstku je Švýcar Simon Ammann, jenž zde při olympijském klání 13. 2. 2010 skočil rovných 108 metrů, které mu vynesly zlatou medaili (tu tehdy získal i na velkém můstku). Neoficiální rekord drží Polák Adam Malysz. Ten o dva dny dříve než Ammann při jednom z tréninkových kol atakoval metu 109,5 metrů.
Historie, zajímavosti
První juniorský šampionát se konal v roce 1977 ve švýcarském Sainte-Croix. První boje o medaile ve skocích na lyžích se uskutečnily až o dva roky později v kanadském Mt. St. Anne. Tam vybojoval historicky první juniorské zlato domácí Horst Bulau, který zvítězil před Ulrichem Psecherrou z bývalé NDR, třetí příčku obsadil Japonec Hirojasu Ajzawa.
Nejúspěšnější zemí v počtu získaných titulů je Rakousko se 14 zlatými medailemi, Finové mají na kontě osm triumfů, Norové zvítězili 6x, Německo 3x, Slovinsko a Polsko 2x.
Rakušané se radovali ze zlaté medaile na posledních třech šampionátech.
Dvakrát se podařilo získat mistrovský titul jen dvěma skokanům. Jsou jimi Švýcar Heinz Kuttin a legendární Janne Ahonen z Finska.
Nejvíce titulů v týmových závodech má na kontě Rakousko celkem 13 vítězství, za nimi Němci 8 x, Slovinci 6x, Finsko 5x. Ani jednou se za celou historii ještě nepodařilo zvítězit Japoncům.
Poslední šampionát opanovali Rakušané, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Zlato získal Daniel Tschofenig, na místě druhém skončil David Haagen, bronzovou příčku obsadil Markus Mueller.
Spolufavorité
Mezi největší favority budou tradičně patřit Rakušané, kteří se budou snažit získat čtvrtý titul v řadě. Spoléhat budou hlavně na Jonase Schustera. Tento devatenáctiletý mladík byl na minulém šampionátu šestý a v týmovém závodě se radoval z titulu. Další mladičký Rakušan Stephan Embacher zcela opanoval EYOF v Planici, kde získal dvě zlaté medaile, a tudíž je rovněž žhavým kandidátem na zlato. Třetím rakouským spolufavoritem je Julian Smid. Do hry o prvenství se bude chtít připojit i Polák Jan Habdas. Ten v této sezóně absolvoval několik závodů Světového poháru, kde bylo jeho nejlepším umístěním 21. místo v Zakopaném. Dalším z kandidátů na zlato je Fin Vilho Palosaari. Zdá se, že finský skok má po několika letech ve svých řadách nadějné jméno. V sezóně už získal několik pěkných umístění ve SP. Například v Zakopaném obsadil 23. místo a v Ga-Pa skončil na 26. místě.
Další, kdo si zcela oprávněně brousí zuby na zlatou medaili, je velký slovinský talent Rok Masle. Minulou sezónu musel sice kvůli zranění vynechat, ale od září se dostává postupně do formy, kterou bude chtít ve Whistleru prodat.
Své želízko v boji o titul má i Kazachstán, Danil Vasilijev je vítězem Univerziády 2023 a ve SP předvádí velmi dobré výkony. Američan Erik Belshaw bude chtít také do bojů o pódium svými výkony promluvit.
Pozadu nebude chtít zůstat ani Nor Johannes Aardal. Na minulém mistrovství skončil na 10. místě. V závodu družstev bral 2. místo a v mix týmech získal bronz.
Češi a česká stopa na juniorských šampionátech
Naši zemi budou reprezentovat Daniel Škarka, David Rygl, Klára Ulrichová, Anežka Indráčková. Troufám si tvrdit, že by se u juniorů považoval za úspěch umístění do 15. místa. U juniorek by bylo skvělým výsledkem umístění do pátého místa.
Československo, nebo Česká republika pořádala MSJ v roce:
1990 – Štrbské Pleso
1993 – Harrachov
2013 – Liberec
(Slovenské Štrbské Pleso bylo pořadatelem ještě v letech 2000 a 2009)
Medailová umístění
- místo
- 1977 Sainte-Croix Pavel Fízek
- 2. 1984 Trondheim – Martin Švagerko (Československo)
- 3. 2007 Tarvisio – Roman Koudelka
- 2. 2017 Park City – Viktor Polášek
- místo
- 3. 1991 Reit im Winkl – Tomáš Goder
- místo
- 2. 1984 Trondheim – Miroslav Polák
- 3. 1990 Štrbské Pleso – Tomáš Raszka
- 1. 1994 Breitenwag – Zbyněk Krompolc
- 2. 2003 Solleftea – Jan Mazoch
Týmy
- místo
- 3. 1991 Reit im Winkl – Milan Kučera, Tomáš Goder, Roman Lukeš, David Jiroutek
- místo
- 1. Breitenwag – Jan Balcar, Jakub Sucháček, Jaroslav Kahánek, Zbyněk Krompolc
- místo
- 2. 1988 Saalfelden – J. Kukačka, J. Rázl, Tomáš Raszka, František Jež
Slovensko
Naše východní sousedy bude reprezentovat Hektor Kapustík a Erik Kapiaš. Ti zároveň budou startovat i v závodech severské kombinace.
Mezi juniorkami uvidíme ve startovní listině Tamaru Mesíkovou.
Program, startovní listina
Startovní listina tréninků žen
Startovní listina tréninků mužů
V televizi závody vysílány nebudou, vybrané soutěže však budou k dispozici na oficiálním streamu. Odkazy můžete najít níže.
Čtvrtek 2. 2.
12:30 – závod juniorek
15:00 – závod juniorů (stream)
Sobota 4. 2.
12:30 – týmový závod juniorek (stream)
15:00 – týmový závod juniorů
Neděle 5. 2.
11:00 – závod smíšených družstev (stream)