V pátek 20. listopadu se opět roztočí kolotoč světového poháru ve skocích na lyžích a to kvalifikací v polské Wisle. Sezona bude končit 28. března lety ve slovinské Planici, kde již každoročně celý peloton vidí pomyslnou šachovnicovou vlajku.
[b]Pořadatelé škrtají diváky, závody však naštěstí (převážně) nikoliv![/b]
Už nyní je jisté, že kvůli koronaviru budou některé závody bez divácké účasti. V rámci letošního kalendářního roku dokonce všechny, snad jen s výjimkou úvodu Turné v Oberstdorfu, kde pořadatelé stále věří v účast 2 500 diváků a připravili dokonce také speciální „koronavirovou“ tribunu umožňující bezpečné rozestupy. Se zajímavým nápadem přišel nástupce Waltera Hofera ve funkci ředitele závodů Ital Sandro Pertile – dle jeho slov by omezený počet fanoušků mohl být přítomen i v rámci prosincového leteckého šampionátu v Planici, přičemž závody by sledovali z parkoviště ve vlastních vozech…
Je již jisté potvrzení zrušení závodů v japonském Sapporu (zatím bez určení náhradního pořadatele), podobný osud čeká nejspíš také čínskou olympijskou generálku poblíž Pekingu. Všechny evropské závody SP mužů by se však stále měly odjet dle plánu. O něco více zdecimovaný je kalendář žen – odloženy byly prosincové závody v Lillehammeru, kromě Sappora bylo zrušeno také Zao, dle aktuálního plánu tedy elitní skokanky do stopy v rámci SP vjedou až ve třetí lednové dekádě.
[b](Nejen) koronavirové změny v pravidlech[/b]
Je rovněž nutné podotknout, že sezonu může značně ovlivnit i testování a karantény různých zemí. FIS na to reaguje tím, že každý pořadatel závodu musí akci potvrdit minimálně 30 dní před začátkem akce. Tuto lhůtu lze ale posunout, poslední výzva přichází tři týdny před plánovaným startem závodu. Aby se podnik SP vůbec mohl uskutečnit, do země musí mít přístup alespoň sedm z deseti nejlepších týmů z Poháru národů. Ke změně došlo v dostatečném počtu týmů pro závody družstev – dříve bylo potřeba poskládat osm reprezentací, od letoška stačí 6. Podobná pravidla budou platit i na vrcholných akcích. Novinkou je také zkrácení povinných tréninkových dnů v rámci MS ze tří na jeden.
Další změnou jsou vložky u bot, které musí mít na obou stranách stejnou tloušťku. Jednotlivé klíny používané sportovci musí být symetrické s tloušťkou omezenou na 5,5 cm vzadu, 1,5cm na boku a 0,5cm vpředu. Dámské kombinézy musí mít nový střih od boků dolů – sníží se počet švů- tím se usnadní výroba kombinéz.
[b]Sezona s triem vrcholů[/b]
Tuto sezónu nás čekají tři vrcholy, tím prvním bude z jara odložené MS v letech na lyžích ve slovinské Planici a to v prosincovém termínu (10. – 13.12.). Zajímavostí je, že pořadatelé na mamutím můstku vybudovali umělé osvětlení, což umožní závodit netradičně v podvečerních hodinách. Toto osvětlení je však pouze provizorní a po skončení akce poputuje do sousedního areálu, kde se v roce 2023 bude konat MS v klasickém lyžování.
Druhým vrcholem sezóny je každoroční Turné čtyř můstků, které se letos dočká již 69. ročníku, který se bude konat na přelomu roku v termínu 29.12.-6.1. v tradičních destinacích – Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck a Bischofshofen.
Posledním vrcholem sezóny bude MS v Oberstdorfu, které se bude konat od 22. února do 7. března a nabídne novinku v podobě závodu žen na velkém můstku. Mistrovství světa se zde již konalo v letech 1987 a 2005.
[b]Češi vlétnou do sezony s novým trenérem, kostra týmu však zůstává[/b]
Náš reprezentační tým pod vedením trenéra Františka Vaculíka a asistentů Lukáše Hlavy a Jakuba Jiroutka trénoval přes léto ve složení: František Holík, Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala, Vojtěch Štursa. V úvodním podniku ve Wisle bude startovat kvarteto Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala a Vojtěch Štursa. Roman Koudelka po zranění kolene, pokud vše půjde podle předpokladů, naskočí do závodů ve švýcarském Engelbergu. Bylo by určitě potěšující vidět pravidelně bodovat v každém závodě alespoň dva závodníky našeho týmu.
[b]Kde hledat největší favority na celkové vítězství a kdo naopak start či celou zimu vynechá? [/b]
Letošní léto bylo zahaleno tajemnou oponou, jelikož světová špička se nikdy ani vzdáleně nesešla pohromadě. Z lokálních závodů však lze leccos usuzovat. Do seznamu největších favoritů musíme určitě zařadit polské duo Kamil Stoch a Dawid Kubacki, kteří budou navíc začínat v domácím prostředí. Mnoho domácích podniků absolvovali Norové, kde zářilo trio Lindvik, Tande a Granerud. Právě poslední jmenovaný by po loňské zimní katastrofě mohl být jedním z černých koňů letoška.
Druhým adeptem na tento post je rozhodně Japonec Jukija Sato, který dokázal v létě předčit i Rjoje Kobajašiho, s nímž však také budeme muset počítat. Obhájce křišťálového glóbu Stefan Kraft sice kvůli problémům se zády neměl ideální letní přípravu, u něj to však není novinka – přičemž v zimě to nikdy vidět nebylo. V Německu v rámci tamního šampionátu všechny doslova rozdrtil Markus Eisenbichler, který by chtěl odčinit nepovedenou poslední sezonu. Určitě bude také zajímavé sledovat, zda se podaří vrátit do bývalé formy dvojici Peter Prevc a Gregor Schlierenzauer, loni už tam jasné záblesky byly.
Tradičně budeme bohužel muset oželet několik známých jmen, asi nejkřiklavější absencí letošní zimy bude Stephan Leyhe, který se zotavuje po pádu v závěrečném skoku letošní sezony v Trondheimu. Nejistý je návrat do stopy Anderse Fannemela, celou zimu vynechá po zranění také Švýcar Kilian Peier. Naopak u druhého zraněného Nora Thomase Markenga je naděje, že by se mohl na závodech v průběhu sezóny ještě objevit.
Někteří skokani budou chybět z důvodů čistě výkonnostních – na úvod jsou jimi zejména Johann André Forfang, Domen Prevc a bohužel už asi pomalu stárnoucí Noriaki Kasai, jenž ke svým rekordním 569 individuálním závodům na kontě další prozatím nepřidá. Víkend ve Wisle z preventivních důvodů vynechají Finové, které poté čeká domácí závod v Ruce, kvůli pozitivnímu testu jednoho z trenérů nebyli do Polska vpuštěni Italové.
Dost již bylo textu, odpočet pomalu končí, začínáme! Již zítra v 18 hodin, kdy se rozjede kvalifikace pro nedělní individuál ve Wisle. Program víkendu včetně časů TV přenosů naleznete v našem kalendáři.
[i]zdroj: fis-ski.com, skijumping.pl[/i]
[i]Na článku spolupracoval Petr Franc[/i].
[i][b]Foto: Fanoušci v Planici [/b](autor: Andrej Kukumberg)[/i]