Štěpánka Ptáčková po svém debutu mezi skokanskou smetánkou

Ačkoliv český ženský skok potkal v minulých letech nepříjemný odliv závodnic, stále se v naší domovině najdou talentované skokanky. Možná tou vůbec největší nadějí je šestnáctiletá Štěpánka Ptáčková, jež v Hinterzartenu absolvuje svůj debut mezi elitou. Po kvalifikačním skoku, který ji přinesl pěkné devatenácté místo, nám poskytla rozhovor.

[b]Tento víkend je pro tebe debutem mezi elitou, jaké to je?[/b]
No, určitě je to jiné než menší závody, ale necítila jsem žádnou nervozitu. Jen jsem si chtěla udělat dobrý skok, byla jsem docela v klidu a nějak to dopadlo (smích).

[b]Takže se ti mezi nejlepšími líbí?[/b]
Jo, docela jo (smích).

[b]Hinterzarten je pro Češky poměrně neoblíbeným a nešťastným můstkem, jak ho vnímáš ty?[/b]
Já jsem tu úplně prvně a skok do prvního tréninku byl strašný, ani podmínky mi nepřály. Ale pak už v pohodě, docela mi vyhovuje. Je tu dlouhá hrana, což mi celkem sedí, protože obvykle mám problémy s pozdnímu odrazy. Můstek je fajn, nemám vyloženě můstek, který bych neměla ráda, takže si obvykle na můstky zvyknu rychle.

[b]Je to největší můstek, na kterém jsi kdy skákala?[/b]
Řadí se mezi ty největší, nikdy jsem nebyla na K-120, takže tyhle můstky K-95 nebo K-98 jsou moje zatím největší.

[b]Letos čeká ženský světový pohár o poznání více závodů na velkých můstcích, chtěla bys startovat i na nich?[/b]
Samozřejmě bych to ráda. Ale na velkých můstcích ještě neskáču a zatím jsem se musela stabilizovat na těchhle devadesátkách. Vlastně celou zimu jsem neskákala kvůli zranění kolen a teď teprve jsem začala na středních, takže si musím zvyknout. Pak třeba na podzim bych začala na „stodvácách“.

[b]Skáčeš tu společně se světovou špičkou, máš zde i nějaký idol?[/b]
Vyloženě idol nemám, ale určitě jsou holky, kterým bych se jednou chtěla podobat, jako Sara Takanaši samozřejmě (smích). Jinak obdivuju Lucile Morat, která je jen o rok starší než já a skáče hodně dobře.

[b]Jaké jsou tvé další startovní plány?[/b]
Příští sobotu pojedu na sérii závodů Alpen Cup, což je šest závodů v Klingenthalu, Pöhle a Bischofsgrünu v Německu. Dál nás čeká Grand Prix ve Frenštátě. Takže půjdu na malé můstky a pak zase na větší.

[b]A nějaký cíl či sen pro celou sezonu?[/b]
Určitě bych v zimě chtěla skákat stabilně ve svěťáku a hlavně na velkém můstku.

[b]Kromě skoků na lyžích se v současnosti rozvíjí také dámská severská kombinace, kam přestoupila Jana Mrákotová. Láká tě podobný směr?[/b]
Ne, popravdě vůbec ne. Dřív jsem běhala, jako asi všichni skokani, ale radši mám skoky tak jak jsou a nemám potřebu nic měnit. I když se mi ta disciplína líbí a mám radost, že se tam holkám podařilo takhle chytit, tak od skoků určitě přecházet nehodlám.

[b]V Hinterzartenu se již tradičně závodí za velmi horkého počasí, máš raději letní horka, nebo zimní mrazy?[/b]
Myslím, že spíš horka, protože v zimě mívám omrzliny, takže tohle je příjemnější. I když je to už asi až moc.

Štěpánce Ptáčkové děkujeme za rozhovor a pro zítřek jí přejeme zisk jejích prvních bodů do Grand Prix!

[i][b]Foto: Štěpánka Ptáčková [/b](zdroj: czech-ski)[/i]