Střední můstek přežitkem v programu MČR?

Nejen Kateřina Neumannová, největší šéf MS 2009, se potulovala po ještědském areálu v době Grand Prix minulý víkend. V sektoru mix zone po většinu doby pobýval jeden z vrchních představitelů českého skoku, sportovní ředitel Rostislav Jozífek. A samozřejmě nešlo neodběhnout od aktuálního tématu GP a nepozeptat se na podivné okolnosti letního mistrovství naší země. Jak pan Jozífek prozradil, v době konání pobýval v zahraničí, přesto se za pomoci kolegy poměrně zajímavě k tématu vyjádřil.

„Richie nechtěl, aby skákali,“ padl první důvod. „To nemůžou, když jedou na velkej můstek. Jde o to, že nemůžou před Klingenthalem, což je jeden z největších velkých můstků,“ objasňoval Jozífek a povýšeně naznačoval rozdíly mezi můstky. „Kvůli nim se udělali muži v úterý a reprezentanti poté odjeli do Klingenthalu,“ doplnil ještě.

Vyvstává ovšem otázka, proč se pro mistrovství nezvolil jiný termín. Jak napsal ve svém článku již pan Sedláček, skokané jsou ke startu zavázáni smlouvou SLČR. A navíc termíny závodů GP pro letošní rok byly známé již několik měsíců dopředu, tak proč nenašel jiný než tento termín? „To nemůžete skákat každý den z velkého můstku na malej, z malého na velkej a podobně,“ opakoval pan Jozífek.

Ale proč se tedy neposunulo celé to mistrovství? „Když se podíváte na každý víkend (pozn. Proč jen víkend, když se stejně MČR skákalo v týdnu?) do kalendáře, kdy se skákalo a kdy máte manšaft pryč….vůbec otázka je, jestli bychom měli skákat s manšaftem mistrovství republiky v létě na malém můstku,“ odběhl pan Jozífek. „To je ještě dost velká otázka, jestli bysme to měli skákat i v zimě,“ rozvíjel myšlenku. (pozn. Osobně jsem zvědavá, jestli tuto myšlenku pan Jozífek nadhodí i na Radě a svůj nápad prosadí.)

Nabízí se tedy idea úplného zrušení českého šampionátu. Po chvilce váhání nad koncem MČR pan Jozífek odpovídá: „No, to netvrdím, ale malej můstek se skáče jenom na MS a na olympiádě (pozn. Právě proto, vždyť bude MS doma, právě v Liberci, na kterém kluci neskákali.), jinak se to neskáče (pozn. A co Einsiedeln, Villach a podobné střední můstky, které bývají zařazeny dokonce do programu GP či SP?). Problém je v tom, že když jsme dělali kalendář na zimu, tak jsme zjistili, že je dohromady 14 víkendů, kdy jsou závody a to se dohromady…,“ – nedá, nestačil dokončit svou větu pan Jozífek a odběhl řešit náhlý problém do víru sobotního mumraje pod Ještědem.

Přiznávám, že z jeho odpovědí jsem byla poté mírně v rozpacích. Buď jsem absolutně hloupá a nevědoucí já, nebo… Každopádně mi na mysl vyvstalo mnoho otazníků a přehršel poznámek, z nich některé jsem si dovolila dopsat přímo do přímé řeči. Na závěr však z mých snad povrchních úst (potažmo rukou) vypustím ještě poslední věty k zamyšlení: Proč někdo ze sekretariátu nemohl alespoň upravit na internetu propozice a nemást tak až do posledních minut skokanskou veřejnost, ten poslední zbytek fanoušků, kteří jsou natolik věrni, že chtěli české top skokany podpořit v boji o titul přímo pod můstkem? Úprava souboru či napsání článku trvá i se vší grafickou úpravou maximálně dvacet, třicet minut…

Foto: MČR bylo prakticky bez účasti médií a informací dostupných v tisku či na internetu. Narozdíl od Grand Prix pár dnů poté. (autor: Michaela Vondrášková)