Stručné hodnocení MS v Oberstdorfu – Luděk Matura

Po skončení Turné čtyř můstků jsem slíbil, že nebudu až do konce MS komentovat naše skokany. Kluci se trápili, cítili velmi ostrou mediální kritiku a v této atmosféře trenéři hledali, jak vše alespoň trochu napravit. V tomto článku se zaměřím podrobněji na naše reprezentanty, na příčiny špatné výkonnosti a na možnosti nápravy v příštím ročním tréninkovém cyklu.

Během T4 jsem nechtěl psát o známém trenérském pravidlu. To pravidlo zní asi takto: „Kdonenasedne „do vlaku“ do konce T4M, už do tohoto „vlaku“ nemá šanci nasednout. Ten „vlak“ jsou závody SP. A ten vlak se rozjel letošní sezónu v Kuusamu. Z mého pohledu byl tým velmi špatně do začátku sezóny připraven (období od Kuusama do T4M). Výkony skokanů byly od Kuusama až po konec T4 katastrofální. Základ neúspěchu v počátku sezóny se musel vytvářet již v přípravném období.

Naši skokané nepřijeli na T4 dobře připraveni. SP pokračoval dál a skokané se uchýlili k domácí přípravě v Harrachově a poté v Oberstdorfu. Těsně před MS trénovali v Planici. Výsledkově se tato příprava na MS neprojevila. Viděl jsem povedený jen jeden skok a to Čestmíra Kožíška na malém můstku při závodu jednotlivců. A to je z celého MS velmi málo. Píši „povedený“ jen z toho pohledu, že beru v úvahu výkony Česti, s kterými se do MS prezentoval.

Snahu trenérů nelze upřít, ale to nestačí. Kdyby jejich metody byly účinné, musel by alespoň jeden jedinec skákat dobře. Když napíšu dobře, tak myslím na umístění od 20. do 30. místa ve SP, nebo na MS. Projev Sakaly, Štursy, i Poláška byl na MS otřesný. Je otázka, zda byl vůbec výběr správný.

Určitě bych akceptoval na MS mladého českého skokana, který podává stejné výkony, jako Štursa se Sakalou (metrově), má 16 let a jeho somatotyp je shodný s absolutní světovou špičkou. To by pro mne byla perspektiva a myslím si, že i pro český skok na lyžích. Na MS v Oberstdorfu se potvrdilo, že šanci na úspěch mají jen týmy, které stavějí své reprezentace z velmi široké skokanské základny. Vidíme to u polských reprezentantů. Na malém můstku zklame Stoch a mistrem světa se stane Żyła. U Němců zklame při závodech jednotlivců Eisenbichler a nahradí ho na stupních vítězů Geiger. Slovinci dokážou mít dva závodníky do 10.místa. A v družstvech drželi se světovou špičkou dlouho krok! Rakušané se ve SP trápili od T4,, ale nakonec na MS vybrali skvělý tým, který jen těsně prohrál titul mistra světa v družstvech. Dokázali ze své široké základny vybrat na MS superskokany.

V minulém článku (můžete si jej přečíst [link=http://skoky.net/clanek.php?subaction=showfull&id=1613340388]ZDE[/link] ) jsem několikrát uvedl, že výkony reprezentace jsou úzce spojeny s koncepční prací v disciplíně po dobu mnoha let. Znovu si dovolím upozornit na koncepční chyby českého skoku na lyžích:

1. Dlouhodobá koncepce skoku na lyžích neexistuje
2. Systematické podceňování náborových závodů ve většině klubů v ČR. Vedení úseku netlačí na kluby a kluby netlačí na trenéry, aby dělali systematicky každým rokem náborové závody a podobné akce, které mají přilákat nové „naděje“ českého skoku.
3. Prakticky neexistuje metodická kontrola a vyhodnocování práce profesionálních
trenérů. Kontrola cílené koncepční trenérské činnosti neexistuje. Cílená činnost
trenéra je ta činnost, kterou chce rada úseku skoku na lyžích po trenérovi v klubu
4. Velmi malá základna skoku na lyžích (základ – „grund“ pyramidy výchovy talentů)
5. Velmi málo početný juniorský výběr i výkonnostní kvalita juniorů. Podpůrný systém
seniorské reprezentace (junioři) nemá požadovanou kvantitu, ani kvalitu.
6. Bezkonkurenční prostředí na vrcholu pyramidy (Dukla)
Za výsledky na MS v Oberstdorfu nesou zodpovědnost všichni, kteří se o disciplínu starali v
posledních 25 letech.

Všichni nesou zodpovědnost za velmi nízkou základnu, která vychovává mizivý počet talentů. Vše se pak projeví na výsledcích reprezentace. Proč? Trenéři reprezentace mají úzký výběr skokanů pro MS. Musí pracovat s pár jedinci a nemají šanci je vyměnit za jedince, kteří jsou na podobné úrovni a čekají na svou příležitost. Systém nevychovává potřebný počet talentů, jako v Německu, Polsku, Rakousku, Slovinsku, Japonsku a Norsku. Jsme s výchovou talentů 30 let za Poláky a 40 let za Slovinci!!! Výsledky reprezentace jsou pravým obrazem chápání podstaty sportu ve vedení skokanských klubů (stavění základů pyramidy výchovy talentů).

Nazírání na tuto disciplínu v krátkodobém horizontu se českému skoku na lyžích silně
vymstilo.

V příloze tohoto článku si můžete přečíst statě, v kterých se dozvíte:
– O fyzických a technických nedostatcích u našich reprezentantů. Hodnocení našich reprezentantů. Možnosti nápravy nedostatků v krátkém horizontu.
– O důležitosti testování na UP v Olomouci. Jsme v bodě: „za minutu 12“. Proč skokany testovat? Vědí naši trenéři, proč skokany testovat?
– O morálce skokanů … O tom, že by se měli skokani stát opravdovými profesionály s  profesionálním režimem, jako u jiných sportů.
– O tom, že jsou potřebné dvě silné Dukly a nikoliv bezkonkurenční prostředí na vrcholu pyramidy.
– O podstatě přestupů a tzv. výchovném

Přílohu tohoto článku si můžete otevřít [link=https://drive.google.com/file/d/1mHKv4ClcDkf7Dtgt1slDyBdkQXjc5cAe/view?usp=sharing]ZDE[/link]

[i][b]Foto: Luděk Matura [/i](zdroj: archiv)[/b]