Szymon Szostok: „Motivace mi nechybí.“

Osmnáctiletý Szymon Szostok z klubu KS Wisla Ustronianka je další z polských nadějí skoku na lyžích. Současnou prioritou je pro mladého skokana sbírat body v Kontinentálním poháru a zúčastnit se juniorského mistrovství světa, samozřejmě pomýšlí i na účast ve vyšší soutěži. Jak ale sám přiznal, formu prozatím ladí.

Jak hodnotíš svou současnou formu?
Moje současná forma je dost slabá, což je vidět po posledních závodech. Jsem trochu unavený, ale motivace do dalšího tréninku mi nechybí a to je důležité.

Co říkáš na nové kombinézy? Pociťuješ velký rozdíl? Většina závodníku spokojena není.
Během několika prvních tréninků jsem pociťoval rozdíl, ale teď je to dobré, zvykl jsem si. Bylo to o trochu jiném držení ve vzduchu. Přelétávalo to trochu přes lyže. S novými kombinézami hrají ještě větší roli podmínky na můstku. Při lehkém větru do zad jde těžko „odskočit“.

Vidíš nějaký rozdíl mezi závody Kontinentálního poháru a FIS Cupu?
Upřímně řečeno ne. Protože jestli jsou skoky slabé ani ve FIS Cupu nezabodujete, natož v Kontinentálním poháru. Takže v této sezoně nepociťuji rozdíl. Doufám, že v zimě už budu.

Co si myslíš o přesunutí FIS Cupu z můstku ve Szczyrku na ten do Wisly?
Podle mě to byla dobrá volba. Byl to první FIS Cup ve Wisle a ve Szczyrku už se tyto závody konaly. Kromě toho, málokdy se závody FIS Cupu konají na 120 metrovém můstku.

Který můstek je Tvůj oblíbený?
Můj oblíbený je určitě ten v Ramsau.

Čerstvou novinkou je zrušení větrného koridoru. Myslíš, že to bylo dobré rozhodnutí?
Zrušení větrného koridoru je pro mě trochu zvláštní rozhodnutí. Bývá to i tak, že je ve větru mezi závodníky během jednoho klání i několik metrů za sekundu rozdíl. Myslím si, že závody budou více loterií.

Jaké jsou Tvé plány pro zimní sezonu?
Především bych chtěl startovat na MS juniorů a ukázat se v dobrém světle. Mimo to je pro mě důležité pravidelně bodovat v Kontinentálním poháru. Myslím, že když to v Kontinentálním poháru půjde dobře, dostanu šanci i ve Světovém poháru. Ale nechci předbíhat.

Foto: Szymon Szostok (autor: Natalia Kuszyk)