T4M: Hayböck dnes vítězí, Kraft králem Turné!

Poslední závod letošního Turné ovládl Michael Hayböck a zaslouženě si užil ovace našlapaného areálu v Bischofshofenu. Potlesk ale patřil hlavně Stefanu Kraftovi. Druhý Rakušan s šancí na celkové prvenství sice dnes skončil až jako třetí, ale v Turné mu to nakonec stačilo na korunu pro krále slavného seriálu. Rakušané tak i nadále dominují tabulce vítězů slavného čtyřzávodu, zástupce alpské země zvítězil už posedmé v řadě.

[b]Rakušané potvrdili dominantní postavení na letošním Turné[/b]
Stefan Kraft (133,5 a 132) ustál velký tlak, zvládl obě kola skvěle. Za sebou měl ale v posledních dnech fenomenálního Michaela Hayböcka a Rakušan ve žlutém trikotu dnes neměl konkurenci. Hayböck (137,5 a 136,5m) vyhrál derniéru Turné, celkové prvenství ale vyválčil Kraft a porazil svého kamaráda o šest bodů. Velký příběh opět napsal i Noriaki Kasai (132,5 a 137m), jenž druhým místem sice nepojistil pozici na stupních vítězů pro letošní Turné. Japonský samuraj zase dokázal, že skákat na vysoké úrovni se dá v každém věku.

[b]Prevc na stupně vítězů nakonec těsně dosáhl[/b]
Kasai neodsunul ze třetího místa Petera Prevce (133 a 134,5m), který dnes byl pod bednou na čtvrté příčce. Prevc bojoval v první půlce Turné o vítězství, nakonec ale ani třetí místo celkově není určitě žádným propadákem. Povedené Turné hlásí i Nor Anders Jacobsen (130,5 a 136m), který dnes pátým místem pojistil v konečném hodnocení pátou příčku. Nejlepším Němcem byl letos trochu překvapivě Richard Freitag (129,5 a 133,5m), jenž hlavně ve druhé polovině zastínil svého kolegu a dnes osmého skokana Severina Freunda (131 a 128,5m). Před něj se v Bischofshofenu propracoval Gregor Schlierenzauer (132 a 130m), který jen umocnil skvělou náladu v hledišti.

[b]Smolařem Turné Ammann, na kontě má dva pády![/b]
Do elitní desítky se dnes vešli i Anders Fannemel (130 a 127m) a Simon Ammann (130,5 a 136m). Švýcar ale nemá moc důvodů k radosti, při pokusu o telemark mu zahranila lyže a Ammann nekontrolovatelně upadl na obličej. Byl to jeho druhý pád v průběhu Turné a Ammann se tak přidal k několika dalším skokanům, které na Turné a hlavně v Bischofshofenu pád postihl. O zdravotním stavu Švýcara budeme samozřejmě informovat.

[b]Česká vlajka dnes v TOP10 nezavlála, Koudelka ale udržel konečné 9. místo[/b]
Roman Koudelka (125,5 a 128,5m) držel po vyrovnaném souboji s Nejcem Dežmanem průběžnou šestnáctou pozici a ve finále zaznamenal posun o tři příčky nahoru. Právě jeho soupeř z K.O. souboje dnes jedenáctým místem zaznamenal největší úspěch dosavadní kariéry. Koudelkovi stačilo jeho umístění na deváté místo celkově. Také Jan Matura (121 a 120m) porazil svého soupeře, kterým byl Fin Koivuranta. Maturovi byl ve finálové kole navíc přisouzen opakovaný skok díky ledové překážce v nájezdové stopě, česká dvojka na Turné ale metry nepřidala a dnes tak končí na sedmadvacátém místě.

Naopak Jakub Janda neobstál proti Noriakimu Kasaiovi a v souboji matadorů jasně prohrál první kolo výkonem 118,5 metru. Janda tak poslední závod letošního Turné končí na 35. místě.