Jedno vítězství. Jediné pódium. Jen oberstdorfský ze všech čtyř turnajových můstků ovládl vítěz Andreas Kofler. Ale je to on, ne Schlierenzauer nebo Ammann, kdo mohl před svou korunovací na krále 58. ročníku Turné čtyř můstků vykřiknout: „Neuvěřitelné. Splnil se mi sen!“
1. – 4. – 4. – 5. místo. Sestupná tendence. Přesto vzestupná radost. Pětadvacetiletý Rakušan Andreas Kofler udělal na můstku HS 140 v Bischofshofenu nejtěžší krok ke slávě. Podceňovaný lídr Turné, kterého od prvního závodu stíhala hladová smečka v čele se Schlierenzauerem a Ammannem, zvítězil s konečným náskokem 13,3 bodů. Před druhým Janne Ahonenem a třetím Wolfgangem Loitzlem!
Ammannovy lišácké propočty
Jednoznačný rozdíl – avšak Koflerova cesta za nesmrtelností stála Rakousko obrovské nervy. Švýcar Simon Ammann si v Bischofshofenu usmyslel, že se nevzdá bez lišáckého boje: po (úmyslně?) pokažené kvalifikaci vystartoval do závodu hned v úvodu klání a to s výkonem 136 metrů. „Změna podmínek by mě mohla zachránit,“ řekl Ammann s nadějí v průběhu prvního kola.
Podmínky se nezměnily markantně. Ammann, který se v pořadí posunul před Loitzla i Schlierenzauera, však vydržel na čele závodu. Před o dva metry kratším Ahonenem, náhle druhým na Turné, a třetím Morgensternem. Kofler doplachtil ke 129,5 metrům. Sedm metrů tak Ammann na Koflera přece stáhl. Zbývalo dalších sedm a půl – druhé kolo po Švýcarovi žádalo rekord můstku.
Škrtání soupeřů jednoho po druhém
Ve finálovém kole zamával průběžně sedmý Gregor Schlierenzauer (128,5 a 134m) definitivně turnajovému vítězství. Za jeho záda na dojezd vzápětí fanoušci hodili červené dýmovnice. Snad znamení. Schlierenzauerovi nestačil k dobytí Turné ani pokus číslo čtyři.
A už o pár chvil později se klaněl Andreasi Koflerovi. Pátý muž závodu v Bischofshofenu nabíral po výkonu 133,5 metrů stále větší jistotu. Budu to já! Ubezpečil ho loňský vítěz Wolfgang Loitzl (135m). Gratulaci přijal od Thomase Morgensterna (136m). Ubezpečil ho i Janne Ahonen (134 a 133,5m), který druhým místem na Turné i v závodě ohlašuje svou vynikající připravenost na olympijský útok.
Jediný dravec mohl Koflera zastavit. Na můstku číhal Simon Ammann. Mistr světa a olympijský vítěz chtěl zkompletovat zlatý hattrick. Ale přemotivovaný, agresivní styl Ammanna zanesl jen ke 131,5 metrů – v pořadí Turné skončil až pátý. V závodě spadl na třetí místo, přesto se vrátil po jednom závodě na čelo Světového poháru.
Kofler vítěz, Morgenstern vítěz
Napětí opadlo, vypukla dvojnásobná rakouská radost. Rakušané sice nezískali trojnásobné obsazení turnajového pódia, nepřepsali pětatřicet let starou historii. Ale obě pódia, závodu a Turné, opanovali rakouští vítězové. Andreas Kofler jako vítěz celkového hodnocení Turné čtyř můstků 2009/2010, Thomas Morgenstern jako vítěz bischofshofenských bojů.
Rakouská dvojka, která přepsala historii olympijských her. Jedna desetina je na OH v Turíně dělila od sebe. Tehdy stříbrný Kofler musel zamáčknout slzu před tehdy zlatým Morgensternem. V Bischofshofenu jejich radost nedělilo nic. Thomas Morgenstern si užíval svou první výhru ve Světovém poháru od února 2008 – Andreas Kofler vychutnával čestné kolečko na ramenou sesazeného vládce Loitzla a pokořeného Schlierenzauera.
Hlava nejúspěšnějším Čechem
Lukáš Hlava potvrdil v Bischofshofenu svou pozici nejlepšího Čecha na Turné čtyř můstků 2009/10. 22. místo v konečném pořadí je pro Hlavu životním úspěchem na slavném podniku. Harrachovský skokan začal svou cestu nejlepším výsledkem v SP, oberstdorfským 15. místem. Následovalo 27. a 31. místo, v Bischofshofenu porazil výkonem 119,5 metrů Poláka Kamila Stocha a ve druhém kole podržel se 122 metry 29. místo.
O pět příček lépe se umístil Martin Cikl, který si v uplynulém Turné málem podruhé vychutnal Bjørna Einara Romørena. Nor sice doplachtil ke značce 133 metrů, o 11 metrů dál než Cikl, ale při telemarku upadl. Romøren KO souboj s rozdílem 1,3 bodu vyhrál, Cikl ale pronikl do závodu jako poslední z lucky looserů na 21. pozici.
Ve finále se sice propadl na 24. příčku, stal se však nejúspěšnějším Čechem finálového závodu a polepšil si v celkovém hodnocení T4M na konečnou 31. pozici. Právě tato smolná pozice patřila v závodě Jakubu Jandovi (121m). Ten podlehl v souboji s Rusem Pavlem Karelinem (124m) a nedostal se do závodu ani jako lucky looser. Bývalý vítěz Turné tak obsadil čtyři roky po slavném triumfu konečnou 26. pozici.
Průběžné výsledky po prvním kole
Konečné výsledky bischofshofenského závodu
Hodnocení Světového poháru
Konečné pořadí TURNÉ ČTYŘ MŮSTKŮ 2009/ 2010
Foto: Andreas Kofler (zdroj: skijumping.pl)