Marius Lindvik dal zapomenout na nevýrazný úvod sezony a v rámci leteckého šampionátu zařídil Norům hned dvě medaile. Po individuálním stříbru byl také součástí norského bronzového celku. Stal se navíc také jedním z aktérů v kauze lyží Domena Prevce, když v době jejich „sjezdu“ seděl na nájezdové lavičce. Témat k hovoru tedy bylo opravdu mnoho.
Jedná se již o sedmou a osmou Lindvikovu medaili z vrcholné akce, individuálně již navíc získal zlato z leteckého mistrovství 2022 ve Vikersundu a olympijských her v Čang-ťia-kchou ve stejném roce. Loni navíc přidal zlato na domácím šampionátu v Trondheimu. Na velké události je tedy již expertem: „Něco ve mně vždycky při velkých akcích dokáže probudit to nejlepší. Z Oberstdorfu si určitě odvezu mnoho sebevědomí,“ pochvaloval si 27letý Nor. Po průběhu letošní sezony jde rozhodně o velikou vzpruhu: „Tenhle víkend pro mě znamená hodně, byl to pro mě těžký rok. S individuálním stříbrem a týmovým zlatem jsem samozřejmě moc spokojen“, zářil rodák z Osla.
Marius Lindvik během sobotního třetího kola (autor: Jan Štěrba)
Letošní sezona se totiž pro něj dlouho nevyvíjela dle představ. V minulém kalendářním roce byl jen jedinkrát desátý. V rámci kvalifikace v Innsbrucku navíc vypadl a rozhodl se z Turné čtyř můstků předčasně odjet: „Měl jsem pocit, že potřebuji víc trénovat. Mít dva skoky oficiálního tréninku a pak muset hned ukázat to nejlepší mi nestačilo. Potřeboval jsem klidnější prostředí, a to jsem dostal, když jsem odletěl domů,“ popsal jeden z důvodů svého vzestupu Rune Velta. Krok vpřed přišel již v Zakopanem, kde po 140metrovém skoku skončil na čtvrté pozici a kolem desátého místa (10. a 11.) skákal i o týden později v Sapporu: „Povedlo se mi upravit nájezdovou pozici a trochu jsem i změnil odpich ze startovní lavičky, což pak má pozitivní vliv i na zbytek skoku,“ popsal nyní již čtyřnásobní letecký medailista.
Během nedělního závodu v týmu si tak trochu zahrál na Kristoffera Eriksena Sundala. Jeho peripetie s nájezdovou lavičkou, respektive reklamou za ní, jsou již známé, nebezpečí pro Lindvika přišlo z ještě větší výšky. Zhruba v momentě, kdy v úvodním kole dostal zelenou pro absolvování svého pokusu, totiž shora sjely lyže Domena Prevce a zavadily o jeho vlastní: „Ze začátku jsem byl dost naštvaný, ale před skokem jsem se dokázal uklidnit. Naštěstí mezitím jeli dva předskokani, takže jsem měl čas. Teď už se tomu můžu jen smát,“ líčil své dojmy individuálně nejlepší závodník nedělního dne. Domen Prevc skákal v každém kole z nižšího nájezdu než zbytek pole, na což Lindvik nemá jednoznačný názor: „V daném momentě mi to přišlo nefér, říkal jsem si, že by měl jet ze stejného nájezdu jako ostatní. Když se na to ale člověk podívá víc zeširoka, tak je to asi v pořádku.“
Marius Lindvik míří na sobotní program (autor: Jan Štěrba)
Oberstdorský můstek Lindvikovi zjevně sedl, nyní ho navíc čeká Willingen, kde v minulosti zářil Johann André Forfang, jenž tam předloni vyhrál a loni byl druhý: „Můstek v Oberstdorfu mám rád, navíc jsou to lety na lyžích, takže je to skvělá zábava. Willingen je taky jeden z mých oblíbených, takže se tam určitě těším a snad tam dokážu navázat na výkony Johanna z minulých let,“ zakončil rozhovor momentálně třetí nejvýše postavený Nor v hodnocení Světového poháru.
Náhledové foto: Marius Lindvik se raduje z individuální medaile (autor: Jan Štěrba)

