Po závodech v německém Titisee-Neustadtu je před námi poslední předvánoční víkend, a to ve světě skoků na lyžích znamená jediné, závody ve švýcarském Engelbergu. V tomto termínu se v této destinaci závody konají nepřetržitě již od roku 2001. Zdejší můstek Gross-Titlis-Schanze disponuje konstrukčním bodem 125 metrů, s velikostí můstku 140 m. Oficiálními rekordmany můstku jsou se 144 metry shodně Domen Prevc z 18.12. 2016 a Rjoju Kobajaši ze 16.12. 2018.
Historie, zajímavosti, statistiky
První závod se na zdejším můstku uskutečnil 2.3. 1980, kdy tady zvítězil legendární Toni Innauer z Rakouska před Norem Johanem Saetrem a domácím skokanem Hansjörem Sumim. Od roku 1999 se zde konají závody SP pravidelně každý rok. Letošní sobotní závod bude 66. v pořadí. Za celou historii závodů se zde nekonal ani jeden závoddružstev. Pikantností je konečné pořadí závodu, který se tu uskutečnil 11.2. 1990, a to tím, že se o první místo dělili dva závodníci. Což o to, to by nebylo až tak neobvyklým jevem, ale o třetí místo se rovněž dělili rovněž dva skokané. O vítězství se tehdy dělil Fin Ari Pekka Nikola s Franci Petkem z Jugoslávie. O třetí místo se dělili Rakušan Andi Rauschmeier a Primož Ulaga z Jugoslávie. Za celou historii zdejších závodů došlo celkem pětkrát k dělenému umístění na stupních vítězů. Celkem 16krát zde opanovali závod skokané z Rakouska, nejvíce ze všech zemí. Z toho Gregor Schlierenzaurer slavil vítězství 4x, Thomas Morgenstern 3x a Andreas Kofler 3x. Nejvíce vítězství, celkem pět, má ze zdejšího můstku na kontě Fin Janne Ahonen. Mezi jeho prvním a posledním vítězstvím uběhlo jedenáct let. Domácí Simon Ammann má na kontě tři vítězství.
Nejvíce pódiových umístění:
Janne Ahonen: 5-4-3
Gregor Schlierenzauer: 4-2-3
Andreas Kofler: 3-3-3
Thomas Morgenstern: 3-2-3
Kamil Stoch: 2-6-2
Domácí Švýcaři tady dokázali zvítězit celkem 4x. Z toho 3x Simon Ammann v roce 2008 a dvakrát v roce 2009 (konaly se tři závody). Andreas Kuttel vyhrál jednou, v roce 2007. Svá jediná kariérní vítězství zde slavili Stephan Hocke z Německa (15. 12. 2001) a Polák Jan Ziobro (20.12. 2013).
Česká stopa
14.2. 1985 Ladislav Dluhoš-3.místo
18.12. 2004 Jakub Janda-3.místo
19.12. 2004 Jakub Janda-2.místo
18.12. 2005 Jakub Janda-1.místo
20.12. 2014 Roman Koudelka-2.místo
21.12. 2014 Roman Koudelka-1.místo
Favorité, překvapení, očekávání
Předvíkendová otázka zní: Bude to o víkendu pouze souboj Anžeho Laniška s Dawidem Kubackim? Nebo do bojů o vítězství promluví i někdo jiný? To, co v nedělním závodě v Titisee-Neustadt předvedl Dawid Kubacki, se jen tak nevidí. Totálně deklasoval všechny soupeře, když před druhým Anže Laniškem zvítězil o 25,7 bodu. Od roku 2010 se na velkých můstcích jedná o čtvrtý největší bodový odstup mezi prvním a druhým v pořadí. Skvělé výkony také předvádí Nor Halvor Egner Granerud, ale jako by trpěl syndromem druhých kol, která se mu o minulém víkendu v ani jednom závodě nezdařila. V obou závodech skončil pátý, což jistě není špatné, ale pokud se dokáže vyvarovat špatným druhým kolům, je schopen výše zmiňovaným konkurovat.
Vysoký standard si od začátku sezony drží Stefan Kraft a Piotr Žyla. Posuďte sami. Umístění Stefana Krafta: 3, 5, 2, 1, 8, 3. místo. Piotr Žyla: 5, 8, 3, 5, 6, 4. místo. K tomu není co dodávat. Dohromady získala zmíněná pětice skokanů 92,3 % (!) možných bodů v dosavadních závodech, což je historickým rekordem. Vzestupnou formu začíná nabírat trojice Karl Geiger (v Titisee-Neustadtu obsadil 3. a 5. místo), Michael Hayboeck (4. a 10. místo) a Robert Johansson (13. a 7.místo). Uvidíme, s jakou formou se ve Švýcarsku ukáže Rjoju Kobajaši. Jeho výkony jsou prozatím za očekáváním. To samé platí i o Kamilu Stochovi, který si však v posledním závodě spravil chuť osmou pozicí. Bude zajímavé o víkendu sledovat, zda na poslední závod dokáže na svém oblíbeném můstku navázat.
Příjemným překvapením jsou výkony Nora Kristoffera Eriksena Sundala. Ve své premiérové sezóně předvádí sympatické výkony. Vyjma jednoho závodu postoupil vždy do druhého kola. To samé platí i o Bulharu Vladimiru Zografském a Italovi Giovannim Bresadolovi. Z nadějné podzimní formy se do zimní mizérie dostal Nor Marius Lindvik, který v posledních dvou závodech ani jednou nepostoupil do druhého kola, což se mu naposledy „povedlo“ před více než rokem. Rovněž Andreas Wellinger zůstává hodně za očekáváním, během minulého víkendu však startoval s drobným zraněním. Za letními výkony hodně zaostává Japonec Ren Nikaido. Kromě prvního závodu, kde skončil na 28. místě, další postup do druhého kola nepřidal a jednou dokonce nepostoupil z kvalifikace. Trápí se však, snad jen vyjma Nakamury, celý japonský tým.
Změny ve startovním poli
Poprvé od začátku sezóny se na startu objeví domácí Simon Ammann. Oproti závodům v Německu neuvidíme ve startovní listině dvojici Finů Eetu Nousiainen a Vilho Palosaari, kteří budou startovat v Kontinentálním poháru v Ruce. Dále ve startovní listině neuvidíme skokany Turecka, kteří závody v Engelbergu vynechávají. To se rovněž týká i Estonce Arttiho Aigra a zejména Daniela André Tandeho, kteří se budou věnovat tréninku.
Češi
V startovní listině páteční kvalifikace uvidíme dvě česká jména – kromě Radka Rýdla se letos poprvé představí i František Lejsek. Za úspěch bude považován postup z kvalifikace do závodu.
Program
Pátek 16.12.
13:30 Oficiální trénink
15:45 Kvalifikace (živě ES1)
Sobota 17.12.
15:00 Zkušební kolo
16:00-individuální závod (živě ES1)
Neděle 18.12.
11:00-kvalifikace
12:30-individuální závod (živě ES1)
Tímto rovněž připomínáme naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!