Třese se pod finským trenérem židle?

K finskému týmu přišel Tommi Nikunen v roce 2002, dva roky poté slavil s Jannem Ahonenem po dvě sezóny triumf ve Světovém poháru a do první šestnáctky konečného pořadí Poháru dostal další tři Finy. Letošní sezóna ale není pro Finy tak oslnivá, jako jsme byli zvyklí, a začínají se ozývat nespokojené hlasy.

„Je mladý a nezkušený, ale vzdělaný a chytrý, motivovaný a s mladými osobnostmi, jaké ve finském týmu jsou, by mohl dobře pracovat,“ řekla o něm roku 2002 snad nejuznávanější trenérská osobnost, jeho krajan a zároveň předchůdce Mika Kojonkoski. V době, kdy nastoupil na post šéftrenéra Finů, bylo Tommimu Nikunenovi 28 let a jeho angažování provázely otazníky. Všem šťouralům ale „zavřely pusu“ úspěchy, kterých Finové dosahovali i po odchodu Kojonkoskiho. Na Mistrovství světa ve Val di Fiemme 2003 Finové vyhráli zlato, v Oberstdorfu 2005 stříbro a Janne Ahonen se stal mistrem světa.

Letos v Sapporu se překvapivým stříbrem mezi elitu vyšvihnul pouze mladíček Harri Olli. Ahonen byl nejlépe šestý, Lappi jedenáctý a Hautamäki patnáctý. Finové totálně propadli v soutěži družstev. Po vleklých neúspěších, které propadák v Sapporu odpálil jako bednu s dynamitem, se vždy hledá viník a trenér je obvykle první na řadě. Překvapivě první a nejsilnější kritiku sklízí Nikunen od toho, kdo v Sapporu vystoupal z Finů nejvýš – od Harri Olliho. Ten ho v rozhovoru pro finskou televizní stanici MTV3 i pro rádio YLE kritizuje za špatné tréninkové metody a za to, že v průběhu závodu správně nevyhodnotil povětrnostní podmínky a nabídl tak finským skokanům o poznání horší větrný koridor, než měli k dispozici ostatní, kteří výhody okamžitě využili. Olli dále tvrdí, že s jeho kritikou souhlasí celý tým, se kterým se prý přes smsky domluvili, že by bylo dobré říci, jak se věci mají. Minimálně u jednoho muže v týmu to tak ale není. V otázkách spekulací o tom, zda je Nikunen pravým mužem na svém místě, se okamžitě po závodě ozval skokan, kterého finský kouč přivedl ke dvěma křišťálovým glóbům – Janne Ahonen. „Před mistrovstvím světa si všichni mysleli, že Tommi Nikunen je dobrý trenér. Já si to myslím stále,“ uvedl nejlepší finský skokan posledních let.

„Je zvláštní, že něco takového řekl tak mladý skokan, který ještě není moc zvyklý komunikovat s médii,“ zněla první reakce Tommiho Nikunena na Olliho nařčení.

Janne Marvaila, šéf skokanského úseku finského lyžařského svazu, prohlásil, že pozice Tommiho Nikunena je v tuto chvíli jistá. Nikunen má s finským svazem smlouvu uzavřenou až do roku 2008. Zda vydrží celé funkční období nám ukáže budoucnost. Nutné je zmínit také fakt, že skokani z velké části trénují se svými klubovými trenéry (jedním z nich je např. asistent Janne Väätäinen), od kterých Tommi Nikunen sklízí také nemalou kritiku. Následujících několik dní se bude skákat na severu, tedy téměř v domácím prostředí Finů a možná bude mizérie ze Sappora zapomenuta.

Za překlad rozhovorů z finštiny děkuji TK.

Zdroj: MTV3
Foto: Tommi Nikunen (zdroj: finnjumping.info)