Únorové turné Kontinentálního poháru žen

Ve složení Vlaďka Pustková – 14 let a Míša Doleželová-12 let se naše družstvo zúčastnilo únorového turné ze serie FIS Kontinentálního poháru žen ve skoku na lyžích. V neděli 4. února jsme vyrazili do rakouského Villachu, kde jsme chtěli absolvovat několik treninkových skoků před odloženým závodem prvního turné ve Slovinském Ljubno.

Bohužel, i když jsem měl telefonicky potvrzeno skákání v neděli odpoledne, nakonec jsme byli rádi, že nás nechali skákat hodinu okamžitě po 7 hodinové cestě autem ( na místě byli i naši kombiňáci a s nimi si nás správce areálu zpletl-ti však odpoledne neskákali). Čili trenink nic moc.

V Ljubně dal našim děvčatům psychicky zabrat v ledovou horu proměnivší se můstek pro oficiální trenink. I když vlastní závod probíhal druhý den za tepla a deště, skákala Vlaďka velmi opatrně a navíc si dovolila luxus neudělat telemark při doskoku. Výsledkem bylo 34.místo (z 51 děvčat na startu ). Metry by stačily na postup, ale ten doskok.

Okamžitě po závodě jsme se přes noc přesunuli do rakouského Saalfeldenu, kde jsme chtěli před ofic. Treninkem potrenovat na menším 60ti metrovém můstku. Tento záměr nám vyšel, udělali jsme dopoledne 10 skoků, a když byl pro potíže se stopou na K 85 offic. Trenink zcela odvolán, skočili jsme si na 60 tce ještě pětkrát. Míša ve vlastním závodě neskákala-můstek na ni moc těžký- ale Vlaďce se trenink vyplatil. Po 75 metrech v prvním kole ( 12. místo ) sice druhý skok v konci vypustila, ale nakonec skončila na 15. místě. Škoda, měla šanci na umístění v první desítce. Míša skočila, na co měla, ale na nějaký výsledek neměla šanci.

Na třetí štaci v Rastbuechl/GER se opakoval situace z Ljubna. Vlaďčiných 66 metrů by n ormálně stačilo na postup, ale srážka za telemark ji odsunula na první nepostupové místo.

V neděli se skákal v Rastbuechl závod družstev. My jsme nechtěli skákat v nějakém kombinovaném družstvu mimo soutěž a tak jsme vyrazili do Baiersbronnu/ Schwarzwald v naději, že bychom trenovali buď na K 45 v místě, nebo bychom odjeli do 140 km vzdáleného Hinterzartenu, kde jsou všechny můstky v provozu. Bohužel, soustavný třídenní hustý déšť nás odkázal jen na suchý trenink na chodbách hotelu.

V Baiersbronnu byl nakonec zrušen i oficiální trenink a tak jsme ve středu 15. února absolvovali za umělého osvětlení a silného deště 1 treninkový skok, zkušební kolo a vlastní závod. Míšu jsem v těchto podmínkách na velkém můstku skákat nenechal. Vlaďka si v treninku můstek jen osahala ( 59 metrů ), ale zkušební kolo ( 73 metrů ) slibovalo dobrý výsledek ve vlastním závodě. Bohužel, v 1. kole Vlaďka doplatila na svoji nezkušenost a odstartovala bez toho, že by něco přes silně zamlžené brýle viděla.Výsledkem bylo pouhých 70 metrů a opět první nepostupové místo, které hořce oplakala.


Foto: V.Pustková a E.Runggaldier na Sportenech (zdroj: PaM)

Poslední závod se místo původně plánovaného Schoenwaldu skákalo na můstku K 90 v nedalekém Schonachu. Tady se poprve odskákalo vše podle plánu. Vlaďka se zlepšovala skok od skoku, do finále postoupila jako 27. za 69,5 metrů. Ve finále se zlepšila na výborných 86 metrů a posunula se na konečné 24. místo. Míša se s 59,5 metrů do finále nedostala.

Celé turné pro nás bylo výsledkově zklamáním, z 15. místa klesla Vlaďka dík trojnásobnému nebodování na 25. místo. Míša byla jen na zkušené, po pouhém 1 roce skokanského treninku na takovou soutěž ještě nemá-je však stále velkým příslibem.

Přestože se v kolotoči ženského Kontinentálního poháru pohybuji už čtvrtým rokem, šokoval mě nárůst výkonnosti u velké většiny děvčat. Je to jistě výsledkem i dobrých treninkových podmínek v Rakousku (Villach, Ramsau), Německu, Norsku, USA , Kanadě a Japonsku.

Ale v Baiersbronnu se dobře technicky ukazovala i Wendy Vuik z Holandska a v Schonachu mě nejvíce překvapily obě Francouzky. 14ti letá Caroline Espiau byla sice diskvalifikována, ale pojetí skoku u teprve 11tileté Coline Mattel vzbuzovalo respekt všech přítomných trenérů.

Kontinentální pohár žen bude zakončen dvěma závody v japonském Zao a dvěma finálovými závody v Sapporu. Těchto závodů se však nezúčastníme. Přesto, že jsem se snažil od pana Friedemana, který japonské závody pro Evropany vždy organizuje, získat informace ohledně dopravy a finančních podmínek ( podle loňské dohody měli pořadatelé hradit 1 letenku ) odpovědi jsem se nikdy nedočkal. A do Schoenwaldu přijel zástupce organizátorů ze Zao, který neznal ani slovo anglicky a nebyl mi schopen říci nic o podmínkách celého turné.

Protože však 2 dny po plánovaném návratu začíná odložené Mistrovství světa juniorů, nijak jsem o účast v Japonsku nebojoval ( i když šance na dobré body by byla veliká ). Oproti ostatním máme kvůli sněhovým podmínkám velké manko v treninku na můstku a tak se pokusíme raději někde ( Harrachov ) v klidu potrenovat. I na Mistrovství světa, kdy jsou ženy na programu až 16., 17. a 18. března, vyrazíme již v pondělí 12.3. a úterý, středu a snad čtvrtek využijeme k treninku v nedalekém Villachu.

Foto: Vlaďka Pustková (zdroj: PaM)