Neexistuje snad ani jeden český fanoušek skoků na lyžích, který by neznal slovinského trenéra Vasju Bajce. Spojení Bajc-Janda se stalo po dlouhých letech půstu vysvobozením pro český skok. Slovince proslavilo také veleúspěšné působení u japonského týmu či záliba v trénování skokansky exotických zemí.
Bajc jako skokan velkých úspěchů nedosáhl
Olympijské hry v roce 1984 doma v Sarajevu byly pro tehdy jugoslávského skokana zřejmě nejsvětlejším momentem jeho závodnické kariéry. Na můstku K90 si rodák z Lublaně, kde světlo světa spatřil 19. ledna 1962, vyskákal patnáctou příčku, na K70 stanul o dvě příčky níže. Ve Světovém poháru si Bajc připsal nejlépe pátou příčku před domácím publikem v Planici. Do desítky se vešel ještě v českém Harrachově, kde skončil devátý. Kariéru ukončil již v šestadvaceti letech.
Trenérské začátky ve Španělsku, pak obrovské úspěchy v Japonsku
První čtyři roky své trenérské kariéry strávil Vasja Bajc jako reprezentační trenér Španělska. Jeho svěřenci však nedosahovali velkých kvalit a umisťovali se spíše v závěrečných patrech výsledkových listin.
Jméno si Bajc vybudoval až u japonského týmu, kde v letech 1994 až 2002 sbíral úspěchy jako na běžícím páse a stál u zrodu velké hvězdy skokanského sportu Kazuyoshi Funakiho. Vrchol Bajcova japonského angažmá nemohl přijít v lepší moment než na Olympijských hrách v japonském Naganu 1998. Před domácím publikem si doskočil pro individuální zlato na velkém můstku Funaki, který se pak ještě radoval spolu s Takanobu Okabem, Masahiko Haradou a Hiroye Saitem z týmového titulu.
Ještě před veleúspěchem v Naganu se stal Masahiko Harada v Trondheimu mistrem světa. Titul mistra světa putoval do Japonska i na dalším šampionátu, kdy v rakouském Ramsau na sklonku dvacátého stolení Japonci obsadili dokonce celé stupně vítězů v pořadí Funaki, Miyahira a Harada. Celkem třikrát ovládli Japonci pod Bajcem hodnocení národů ve Světovém poháru.
Přes skokanské trpaslíky Nizozemsko a Švédsko až do České republiky
Osudným se stal Bajcovi u Japonců neúspěch na olympiádě v Salt Lake City. Na další štaci však dlouho nečekal, kývl na nabídku Nizozemska, kde pod jeho vedením dosáhl Ingemar Mayr na body ve Světovém poháru. V další sezoně opět změnil barvy, když zamířil na sever do Švédska. Ve Švédsku se Bajcovi poměrně dařilo. Udělal z Johana Eriksona konkurence schopného skokana, který pravidelně bodoval ve Světovém poháru. Do A-týmu začlenil i známého Andrease Arena. Po sezoně se však se Švédy rozloučil a domluvil se na spolupráci s Českým lyžařským svazem.
Svět pod nadvládou dua Janda-Bajc
Skomírající český skok potřeboval novou jiskru a tu měl přinést Vasja Bajc. Již před jeho příchodem se velmi slibně jevil Jakub Janda, který se nárazově dokázal prosazovat na velmi vysoké pozice. Dá se říct, že Bajc přišel v pravou chvíli na pravé místo.
Už v letní Grand Prix 2004 Janda dokázal vybojovat třetí místo v Zakopaném, ale to hlavní mělo přijít v zimě. Janda skončil na pódiu hned na úvod v Kuusamu a rozhodně ne naposled. Památným datem navždy zůstane 23. leden 2005, kdy Janda pod vedením Bajce poprvé triumfoval v závodě Světového poháru, který se konal v Titisee-Neustadtu. Celkově pak Janda obsadil ve Světovém poháru výborné 6. místo. Především však Jakub Janda získal na Mistrovství světa v Oberstdorfu stříbrnou a bronzovou medaili.
Foto: Vasja Bajc a Jakub Janda (autor: Michaela Vondrášková)
To nejlepší ovšem teprve mělo přijít. Janda suverénně zvítězil v celkovém hodnocení letní Grand Prix 2005. Bajcovi v létě udělal radost i celkově šestý Jan Matura a devatenáctý Jan Mazoch. Začátek zimy vyšel Jandovi náramně. Kraloval ve Světovém poháru a vyhrál Turné 4 můstků. Bohužel však přišly neshody mezi svazem a “ Jandys týmem“, kde se Vasja Bajc přiklonil na stranu svazu. Slovinec nakonec nechtěl ani odjet do Turína na olympijské hry, na poslední chvíli však rozhodnutí přehodnotil a do Itálie odcestoval. Vše se však negativně projevilo na Jandově psychice a na olympiádě neuspěl. Vasja Bajc se zachoval jako profesionál a dokázal Jandu dovést k udržení celkového vedení ve Světovém poháru. Poté své působení u českého týmu ukončil, i když pak ještě částečně s Jakubem Jandou spolupracoval.
Krátká slovinská epizoda a zakotvení v Turecku
Vasja Bajc se stal samozřejmě ještě žádanějším zbožím a dostalo se mu asi největší možné pocty – stal se hlavním trenérem ve své vlasti. Jeho svěřencům se však vůbec nedařilo, a tak pro Bajce skončilo angažmá velmi záhy. A přišla další exotická výzva – Turecko. O zatím nepříliš úspěšné turecké skokany se stará Bajc dodnes.
Zdroj: fis-ski.com, wikipedia.org
Hlavní foto: Vasja Bajc (autor: Michaela Vondrášková)