V Liberci se připravují na MS 2009

Ačkoliv zbývá do zahájení libereckého Mistrovství světa v klasickém lyžování něco kolem 670 dnů, stavbaři pilně pracují na všech novinkách, které se ve skokanském areálu u Ještědu objeví. A že těch novinek bude hodně!

Pokládají se základy šestipatrové multifunkční budovy umístěné u dojezdu můstků, která bude zázemím nejen mediálním a organizačním. Na své si přijdou návštěvníci, kteří se budou moci občerstvit v plánované restauraci a to nejen v zimní sezóně, provozovat se bude po celý rok.

Po dobrém jídle pak bude moci sledovat skokanské závody až patnáct tisíc diváků. Momentálně se staví pevná tribuna pro devítitisícový dav na západní straně u dojezdu můstku. Zbytek kapacity pojmou mobilní konstrukce a místa k stání. A aby lépe viděli, při večerních závodech bude k dispozici také umělé osvětlení.

Nové prostory čekají i na rozhodčí. Věž už příští týden dostane okna a dveře a po dokončení bude patřit k nejmodernějším na světě.

Problémy s lanovkou, která běžně slouží lyžařům – rekreantům, budou také minulostí. Mezi můstky HS 100 a HS 134 povede jednosedačková lanovka určená pouze pro skokany.

Na dokončení čeká i veškerá infrastruktura, která má plnit svou funkci už v únoru příštího roku, kdy se v Liberci uskuteční dva ze závodů SP. V létě se navíc přemostí tzv. televizní cesta. Dříve se tato komunikace obstarávající převoz televizní techniky křížila se sjezdovkou Pod lany, po úpravě ji budou lyžaři nadjíždět.

A jako poslední příjde na řadu instalace keramické stopy a chlazení pro oba dva nájezdy můstků a položení umělé hmoty na oba můstky. V novém kabátě by se měly můstky objevit už na podzim.

Skokanské akce na Ještědu:

25.-26. ledna 2008 – Kontinentální pohár
8.-9. února 2008 – FIS Světový pohár

Organizační výbor naznačil zájem i o pořádání jednoho ze závodů letní Grand Prix pro rok 2008. Na obou můstcích bude položená nová umělá hmota, podmínky by tedy vyhovovaly. Zda se však závod uskuteční zatím schváleno v Curychu nebylo.

zdroj: czech-ski.com
foto: můstky v Liberci