V. Pustková: Na MS nechceme udělat ostudu

Je nejstarší a nejzkušenější reprezentantkou ČR v ženském skoku na lyžích, ale v létě sfoukne z dortu teprve šestnáct svíček. Vlaďka Pustková. Ve skokanské „velmoci“ by ale žít nechtěla, říká, že má spíš štěstí, když se narodila v Česku. „V Rakousku nebo Norsku bych se asi vůbec nedostala do reprezentace,“ vtipkuje. A nestěžuje si ani na fakt, že mladé dívky trénuje postarší pán a ne třeba žena. „Na pana Mikesku jsem zvyklá odmalička a o trenérce ženě jsem nikdy neuvažovala,“ prozradila v rozhovoru pro skoky.net.

Uplynulá sezóna nebyla co do počtu závodů příliš bohatá. A obdobně to bylo s body do celkového hodnocení. Zklamalo tě to?
Docela ano. Ale po pravdě, kdyby se konalo více závodů, skončila bych v celkovém hodnocení ještě hůř, protože ostatní holky s každým závodem sbíraly body a já jsem se pořád propadávala. Celkově jsem z celé sezóny hodně zklamaná.

V létě oslavíš šestnácté narozeniny a v poslední době jsi přirozeně dost vyrostla. Máš se změnou postavy problémy?
Problémy mám. V poslední době jsem hodně přibrala a momentálně mám asi čtyři kila nadváhu. Je pravda, že jsem s tím nikdy dřív problémy neměla, ale doufám, že se mi do začátku sezony podaří zhubnout.

Jako svého oblíbeného skokana označuješ Nora Bjoerna Einara Romoerena. Co v ženském skoku? Máš mezi skokankami nějaký vzor nebo je bereš jen jako soupeřky?
Mezi holkama vzor asi ne. Spíš jim potichu závidím. (smích)

Většina závodnic z Kontinentálního poháru je starší než ty. Navazujete přesto kontakty, bavíte se spolu?
Jsou starší, to je pravda. Ale bavíme se spolu úplně normálně. Dá se říct, že se baví všichni se všemi. Na věku tu asi nezáleží.

Rozjela se kampaň za zařazení ženského skoku do programu olympijských her. Sleduješ to? A jaký máš vlastně na celé dění názor?
Vím o tom jenom to, co si občas přečtu na netu. Ale podle mě, jestli budou ženy na MS v Liberci, nechápu, proč by nemohly skákat o rok později na OH! Je to určitě škoda, protože holky, kterým už je přes dvacet už v roce 2014 nemusí skákat…

Jak jsi již zmínila, Vancouver nevyjde, ale jedna premiéra se přesto blíží. Těšíš se na šampionát v Liberci? A jaké jsou necelý rok před zahájením tvé cíle?
Moc se na něj těším a doufám, že tam neuděláme ostudu. Určitě bych se chtěla dostat aspoň do dvacítky.

Dívky zatím soutěží o medaile alespoň na juniorské úrovni. Letos to v Zakopanem ale českému týmu příliš nevyšlo…
Nemyslím, že se českému týmu nedařilo, protože Míša (pozn. red Michaela Doleželová) se umístila pěkně. Ale pro mě to byl nejhorší závod v sezoně.

Pociťuješ v rámci české reprezentace rivalitu? Stane se třeba, že se s holkama dostanete do konfliktu?
To se stává. Většinou kvůli blbostem a možná proto, že jsme spolu pořád a už si lezeme na nervy (smích). A taky proto, že jsme všechny v pubertě. I pan Mikeska z nás mívá nervy. Skoro pořád (smích).

„V létě skáču mnohem raději.“

Vraťme se ještě jednou ke zrovnoprávňování skokanů a skokanek. Uvítala bys vytvoření rovnocenné soutěže, tedy ženské části Světového poháru? Nebo ti Kontinentální pohár vyhovuje?
Podle mě by v tom nebyl žádný rozdíl, vlastně jenom v názvu. Protože u nás v kontinentálu skáčou ty nejlepší z celého světa, stejně jako u mužů ve svěťáku.

Cítíš, že musíš skokům hodně obětovat? Třeba i více, než kdybys dělala nějaký „klasičtější ženský“ sport, třeba gymnastiku?
Určitě ano. Ale jinak to asi nejde…

A vadí ti, že ženské skoky, a skoky na lyžích všeobecně, nejsou u nás natolik oblíbené jako fotbal nebo hokej a že stojí spíš v mediálním ústraní?
Spíš mi vadí, že u nás fanoušci skoků neumí fandit tak jako třeba Poláci nebo Němci. Ale snad až lidi uslyší o tom, že skáčou i holky, začnou se o skoky celkově víc zajímat.

„Do módy“ se nyní dostávají letní skoky. Jak se ti v létě vůbec skáče? Vidíš v tom třeba nějaké přednosti oproti zimě?
Já v létě skáču mnohem raději než v zimě. Asi proto, že můžeme jít skoro kdykoli skákat a podmínky jsou během celého léta stejné. V zimě bývají problémy s teplotou a sněžením či úpravou můstku.

Na jaře přicházejí ostatní povinnosti, jako je škola. Snášíš přechody mezi závoděním a studiem dobře?
Ve škole mám individuální studijní plán, takže mám možnost se po sezoně všechno doučit a nechat se vyzkoušet. Zatím to funguje.

Jaký je tvůj další skokanský program? A kdy poprvé ti zase skokanští příznivci budou moci držet palce?
Teď momentálně chodím do školy a učím se telemarky v Kozlovicích na K18, skáče tam se mnou i Johy (pozn. red Johana) Špačková, a někdy i Míša. Pak budeme mít asi dva týdny volno a potom začneme trénovat na kondici atd. Kontík nám začne někdy o velkých prázdninách…

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů celému ženskému týmu.

foto: Vlaďka Pustková (zdroj: PaM)