V Sapporu opět vládl Morgi s Happonenem

V Sapporu se dopoledne místního času odehrál druhý z japonských závodů Světového poháru. Nad můstkem Okurayama poletovaly mraky, ze kterých se občas spustilo sněžení, a střídající se podmínky zaúřadovaly podobně jako v sobotu. Nejlepší současní skokané si během prvního kola značně pohoršili, naopak překvapivé bylo průběžné druhé místo Denise Kornilova. Rus ale druhým skokem zkazil. Zato výbornou formu druhým pokusem potvrdil Janne Happonen, který si připsal další druhé místo, a zejména Thomas Morgenstern. Stejně jako v sobotním klání porazil celé startovní pole z pozice průběžného lídra závodu a předvedl také nejdelší skok japonských bojů – 139m. Třetí místo připadlo norskému skokanovi Andersi Bardalovi.

Poláci napravovali, Němci propadli

Nedělní závod byl snad ještě více bláznivější než sobotní. Velkým překvapením bylo až 48. místo Harriho Olliho (91m), který byl v předchozím závodu šestý, nepostoupil ani Noriaki Kasai (120,5m), zkušený domácí závodník. Špatný den si vybrali Němci, tři z čtveřice svěřenců Petera Rohweina zůstali ve čtvrté desítce – Martin Schmitt (105m), Michael Uhrmann (106m) a Stephan Hocke (110,5m), který obsadil první nepostupovou příčku. Strašidelnou situaci uhlazoval až Michael Neumayer (118m a 129,5m), který se zejména svým druhým skokem propracoval na šesté místo.

Na lepší výsledky jsou zvyklí i jejich sousedé, Rakušané. Ačkoliv oproti Němcům v převážné většině postoupili, na TOP 10 dosáhl jen jediný. Andreas Kofler (111m a 115,5m), Wolfgang Loitzl (111m 119m) i Arthur Pauli (115,5m a 115,5m) skončili dokonce na 15. až 19. místě. Před branami nejlepší desítky zůstal také jedenáctý Martin Koch (125,5m a 115,5m), který se v sobotu postavil na pódium.

Příšernou bilanci jediného muže na bodech vylepšili na druhý pokus Poláci. Zařadili se sice až ve třetí desítce, zato ve trojici. Nejlepším byl Kamil Stoch (122,5m a 103m), který si solidní základ pokazil druhým skokem a skončil 20., Marcin Bachleda (111m a 96m) 26. a Stefan Hula (119m a 87,5m) za nejhorší skok druhého kola třicátý.

Čtvrté kolo nezopakoval šestnáctý Anders Jacobsen (121m a 109m) z Norska, skvělým druhým pokusem poskočil jeho krajan Tom Hilde (109,5m a 128,5m) ze 30. na 12. pozici. Nejlepší desítku uzavíral s vyrovnaným výkonem Švýcar Simon Ammann (122,5m a 119m), zato devátý Taku Takeuchi (126m a 115,5m), nejúspěšnější domácí závodník závodu, ubral ve druhém pokusu deset metrů. Dva body rozdělovalo osmé místo Slovince Roberta Kranjece (123,5m a 120m) a dalšího Švýcara, Andrease Kuettela (120m a 124m).

Pódium dosti podobné sobotě

Šanci na pódium si první skokem vytvořil Rus Denis Kornilov (132,5m), když postupoval na průběžném druhém místě. Průměrný druhý skok dlouhý 122m však stačil na páté místo. Skvělým druhým skokem poskočil z pátého místa na bronzovou příčku Anders Bardal. Vítěz zakopanského závodu si připsal ke 127m dalších 131,5m a odsunul tak krajana Bjoerna Einara Romoerena. Romoeren (130m) nastupoval k druhému pokusu ze třetí příčky, ale ani 125,5m na udržení stupňů vítězů nestačilo. Obsadil tak čtvrté místo.

Druhý nejvyšší stupínek a titul Man of the Day si znovu zajistil Janne Happonen (128,5m a 134m). Po sobotním stříbru si připsal dalších 80 bodů a poskočil už na 15. místo průběžného hodnocení SP. Do Finska tak může odjíždět maximálně spokojen. „Ze druhého místa a „Man of the Day“ jsem skutečně nadšený. Mé skoky se od začátku sezóny zlepšují, jako minulý rok, a já věřím, že také do konce letošní sezóny vyhraju závod,“ řekl Happonen po závodu.

Závod by vyhrát mohl, ale udrží-li si Thomas Morgenstern svou senzační formu, bude to mít neuvěřitelně těžké. „Morgi“ se v Sapporu skutečně vyřádil – předváděl nejdelší skoky a ovládl oba závody. V neděli opět postupoval na pozici lídra s nejdelším skokem 135m a výkonem druhého kola svou nadvládu jen potvrdil – 139m!

„Můstek v Sapporu je mi vždy nakloněn,“ liboval si jasný lídr SP po závodě. „Kvůli měnícímu se větru a čekání na jeho zklidnění to byl těžký závod. Po prvním skoku jsem věděl, že jsem znovu v dobrém rozpoložení a já si byl jistý druhým vítězstvím. Teď už s nadšením očekávám další závod Světového poháru.“ Navíc se vrátí na liberecký můstek, kde poprvé zvítězil v závodě SP.

Kompletní výsledky závodu (fis-ski)

foto: nedělní stupně vítězů v Sapporu (zdroj: sportsplanet.at)