Vasja Bajc: „Jakub má na návrat do TOP6“

Chlap jako hora, ale s příjemným vystupováním a hřejivým přístupem. Když však Vasja Bajc na Jakuba při tréninku zařve, můstek se musí zákonitě otřásat v základech. Takový je muž, na kterého nedá vítěz Turné čtyř můstků a Světového poháru 2005/06 dopustit. První sezona obnovené spolupráce se mezi ním a Jandou chýlí ke konci a oba si začínají lámat hlavu nad slovem budoucnost. Pokud ale další spolupráce vyjde, Slovinec Bajc nevylučuje, že by se Jakub Janda vrátil zpět mezi nejlepší šestici světového skoku.

Mluvila jsem před chvílí s Jakubem a ten říkal, že chuť do skákání pořád má. Co vy, jaká je vaše chuť trénovat Jakuba?
Uvidíme, co bude, co se ještě všechno stane. Máme před sebou ještě nějaké závody na Severu a po sezoně se uvidí, co bude dál. Já musím taky zjistit, co můj tým, co můj součastný zaměstnavatel, což je Turecko. A potom se uvidí. Určitě by pro Jakuba bylo fajn, kdybychom spolupracovali dál. Pořád řešíme problém s tím, že se vidíme jen nárazově a potřebovali bychom trávit spolu víc času, abychom lépe dokázali zapracovat na jeho výkonu. Ale já pořád věřím, že se to dá napravit a že by se Jakub mohl znovu dostat mezi nejlepších šest skokanů světa.

Co právě k tomu návratu mezi elitu Jakubovi schází? Údajně je Jakubovým problémem násilné nalehnutí na lyže už v úvodu letové fáze.
To, že moc brzo nalehne na lyže, to je problém odvíjející se už od odrazu. Na hraně se mu nepovede timing, šlápne do prázdna. A když šlápne do prázdna, tak mu kolena utíkají zpátky a to se promítne do vertikální rychlosti, kterou skokan potřebuje pro délku skoku. V tom posledním závodním skoku se to Jakubovi nějak povedlo a udělal hezký skok. Myslím, že to byl jeho vůbec nejlepší skok, který na libereckém mistrovství předvedl. Ty chyby přichází od odrazu, ale když se mu načasování na hraně podaří, dokáže udělat solidní pokus. A když v budoucnu dokáže udělat takové skoky v každém závodě, myslím, že pak se může vrátit zpátky do hry.

Související článek: Jakub Janda: Týmový závod mě nakopnul

Foto: Vasja Bajc (autor: MiV)